...
ciekawe :

Ligowe podsumowanie sezonu 2004/2005
2005-06-14

Ligowy sezon 2004/2005 za nami. Chociaż, pozostało nam jeszcze ekscytować się rywalizacją w Pucharze Polski, to ligę możemy już podsumowywać. Legia Warszawa znów rozczarowała. Trzecie miejsce, to wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań kibiców, piłkarzy i działaczy klubu z Łazienkowskiej. Spójrzmy zatem, jak wyglądało to wszystko w liczbach.

W sezonie 2004/2005 Legię prowadziło dwóch trenerów, Dariusz Kubicki i Jacek Zieliński. „Kuba” był pierwszym szkoleniowcem w sześciu pierwszych seriach gier. Od meczu z Lechem Poznań stery przejął „Zielu”, chociaż do końca rundy jesiennej, do protokołu jako I trenera wpisywano Krzysztofa Gawarę.

średnia punktów na mecz: 1,65

Dla czystej ciekawości policzyliśmy także bilans „wg protokołu”, czyli 7 jesiennych spotkań przypisaliśmy Gawarze, który teoretycznie odpowiadał wówczas za wyniki zespołu.

średnia punktów na mecz: 1,53

Jesienią 2004 roku i wiosną 2005 roku, legioniści rozegrali 26 ligowych spotkań. Tylko połowę, czyli 13 (8 jesienią, 5 wiosną) z nich udało im się wygrać, 8 (3 jesienią, 5 wiosną) zremisowali i aż 5 (2 jesienią, 3 wiosną) przegrali. Zdobyli przy tym 42 bramki (20 jesienią, 22 wiosną), tracąc najmniej w lidze, 19 (11 jesienią, 8 wiosną). Średnio w każdym meczu zdobywali 1,62 gola (jesienią 1,54 – wiosną 1,69).

W 26 ligowych spotkaniach koszulkę z „eLką” na piersi zakładało aż 28 zawodników. Trzech z nich Artur Boruc, Tomasz Kiełbowicz i Marek Saganowski wystąpiło we wszystkich meczach. Jednak tylko Boruc grał od początku do końca w każdym z nich. Kiełbowicz był zmieniany 2 razy, a Saganowski 5.

Najmniej występów zaliczyli Leo Kurauzvione (1 mecz, 17 minut) i Eddie Stanford (1 mecz, 24 minuty). Niewiele więcej grali Anatolij Dorosz (2 mecze, 15 minut) i Marcin Rosłoń (2 mecze, 113 minut).

Najczęściej zmienianym piłkarzem był Tomasz Sokołowski I (12 razy), a z ławki rezerwowych najczęściej na placu gry pojawiał się Ireneusz Kowalski (12 razy).

Z piłkarzy zgłoszonych do rozgrywek ligowych na boisku nie pojawili się tylko trener Jacek Zieliński (jesienią był w kadrze I zespołu, ale przez kontuzję nie grał) i rezerwowi bramkarze, Andrzej Krzyształowicz i Łukasz Fabiański.

Oto zestawienie zawodników reprezentujących barwy Legii Warszawa w rundzie jesiennej sezonu 2004/2005:

1. Artur Boruc (26 meczów, 2340 minut, wszystkie w podstawowym składzie i pełnym wymiarze czasowym)
2. Marek Saganowski (26 meczów, 2307 minut, wszystkie mecze w podstawowym składzie, w 5 meczach zmieniany)
3. Tomasz Kiełbowicz (26 meczów, 2292 minuty, wszystkie mecze w podstawowym składzie, w 2 meczach zmieniony)
4. Piotr Włodarczyk (25 meczów, 1936 minut, 22 razy w podstawowym składzie, 11 razy zmieniany, 3 razy jako rezerwowy)
5. Wojciech Szala (25 meczów, 2146 minut, 24 razy w podstawowym składzie, 1 raz zmieniany, 1 raz jako rezerwowy)
6. Tomasz Sokołowski II (25 meczów, 1687 minuty, 18 razy w podstawowym składzie, 1 raz zmieniany, 7 razy jako rezerwowy)
7. Tomasz Sokołowski I (22 mecze, 1348 minut, 16 razy w podstawowym składzie, 12 razy zmieniany, 6 razy jako rezerwowy)
8. Łukasz Surma (21 meczów, 1773 minuty, 20 razy w podstawowym składzie, 1 raz zmieniony, 1 raz jako rezerwowy)
9. Jacek Magiera (18 meczów, 1408 minut, 16 razy w podstawowym składzie, 4 razy zmieniony, 2 razy z ławki rezerwowych)
10. Jakub Rzeźniczak (18 meczów, 1499 minut, 16 razy w podstawowym składzie, 1 raz zmieniony, 2 razy z ławki rezerwowych)
11. Marcin Smoliński (17 meczów, 1155 minut, 15 razy w podstawowym składzie, 9 razy zmieniany, 2 razy z ławki rezerwowych)
12. Bartosz Karwan (12 meczów, 769 minut, 11 razy w podstawowym składzie, 10 razy zmieniany, 1 raz z ławki rezerwowych)
13. Aleksandar Vuković (12 meczów, 879 minut, 9 razy w podstawowym składzie, 4 razy zmieniany, 3 razy z ławki rezerwowych)
14. Ireneusz Kowalski (12 meczów, 220 minut, wszystkie jako wchodzący z ławki rezerwowych)
15. Marek Jóźwiak (11 meczów, 890 minut, 10 razy w podstawowym składzie, 1 raz zmieniony, 1 raz z ławki rezerwowych)
16. Dariusz Dudek (11 meczów, 414 minut, 4 razy w podstawowym składzie, 2 razy zmieniany, 7 razy jako rezerwowy)
17. Paweł Kaczorowski (10 meczów, 566 minut, 7 razy w podstawowym składzie, 6 razy zmieniany, 3 razy jako rezerwowy)
18. Dickson Choto (9 meczów, 580 minut, 7 razy w podstawowym składzie, 2 razy zmieniony, 2 razy jako rezerwowy)
19. Veselin Djoković (6 meczów, 535 minut, 6 razy w podstawowym składzie, 1 raz zmieniony)
20. Radosław Wróblewski (5 meczów, 100 minut, 1 raz w podstawowym składzie, 1 raz zmieniany, 4 razy jako rezerwowy)
21. Dariusz Zjawiński (5 meczów, 56 minut, wszystkie jako rezerwowy)
22. Tomasz Jarzębowski (4 mecze, 296 minut, 3 razy w podstawowym składzie, 1 raz z ławki rezerwowych)
23. Mirko Poledica (4 mecze, 227 minut, 2 razy w podstawowym składzie, 2 razy jako rezerwowy).
24. Maciej Korzym (3 mecze, 59 minut, wszystkie jako wchodzący z ławki rezerwowych)
25. Marcin Rosłoń (2 mecze, 113 minut, jeden w podstawowym składzie, jeden raz jako rezerwowy)
26. Anatolij Dorosz (2 mecze, 15 minut, 2 razy jako rezerwowy).
27. Eddie Stanford (1 mecz jako rezerwowy, 24 minuty).
28. Leo Kurauzvione (1 mecz jako rezerwowy, 17 minut).

Zestawienie średniej długości występu poszczególnych zawodników Legii w spotkaniu ligowym w sezonie 2004/2005:

9. Jacek Magiera – 78,22 (18 meczów)
10. Piotr Włodarczyk – 77,44 (25 meczów)
11. Tomasz Jarzębowski – 74,00 (4 mecze)
12. Aleksandar Vuković – 73,25 (12 meczów)
13. Marcin Smoliński – 67,94 (17 meczów)
14. Tomasz Sokołowski II – 67,48 (25 meczów)
15. Dickson Choto – 64,44 (9 meczów)
16. Bartosz Karwan – 64,08 (12 meczów)
17. Tomasz Sokołowski – 61,27 (22 mecze)
18. Mirko Poledica – 56,75 (4 mecze)
19. Paweł Kaczorowski – 56,60 (10 meczów)
20. Marcin Rosłoń – 56,50 (2 mecze)
21. Dariusz Dudek – 37,64 (11 meczów)
22. Eddie Stanford – 24,00 (1 mecz)
23. Radosław Wróblewski – 20,0 (5 meczów)
24. Maciej Korzym – 19,67 (3 mecze)
25. Ireneusz Kowalski – 18,33 (12 meczów)
26. Leo Kurauzvione - 13,0 (1 mecz)
27. Dariusz Zjawiński – 11,20 (5 meczów)
28. Anatolij Dorosz – 7,5 (2 mecze)

W 26 meczach ligowych rundy jesiennej zawodnicy Legii strzelili rywalom 42 bramki, które zdobyło 11 różnych zawodników. Najczęściej drogę do bramki przeciwników znajdował Marek Saganowski, który 14 razy pokonał bramkarzy rywali. Dziewięciokrotnie na listę strzelców wpisywał się Piotr Włodarczyk.

Szczegółowa lista strzelców bramek dla Legii w meczach ligowych przedstawia się następująco (w nawiasie procentowa ilość wszystkich bramek strzelonych przez Legię w lidze, zdobytych przez danego zawodnika):

11. Mirko Poledica - 1 (2,38 %)

Najczęściej legioniści pokonywali bramkarzy rywali w trzecim kwadransie gry (pomiędzy 31 a 45 minutą), kiedy to zdobyli 13 goli. Ledwie jedna z 42 bramek padła w ostatnim kwadransie (Saganowski, Polonia-Legia 0:5), czyli pomiędzy 76, a 90 minutą meczu.

1–15 minuta – 8 bramek (Saganowski-5, Włodarczyk-1, Kiełbowicz-1, Karwan-1)
16-30 minuta – 7 bramek (Saganowski-1, Smoliński-1, Poledica-1, Karwan-1, Włodarczyk-1, Kiełbowicz-1, Sokołowski I-1)
31-45 minuta – 13 bramek (Saganowski-4, Włodarczyk-3, Kiełbowicz-2, Magiera-1, Surma-1, Jóźwiak-1, Kaczorowski-1)
46-60 minuta – 8 bramek (Saganowski-3, Włodarczyk-2, Karwan-1, Sokołowski I-1, Magiera-1)
61-75 minuta – 4 bramki (Włodarczyk-2, Karwan-1, Kiełbowicz-1, Sokołowski I-1)
76-90 minuta – 1 bramka (Saganowski-1)

Najskuteczniejszym napastnikiem Legii był – co widać – Marek Saganowski. „Sagan” nie zdobył bramki jedynie w piątym kwadransie. Zadziwiające jest także to, że legioniści w ostatnim kwadransie gry zdobyli zaledwie jednego gola. W tym sezonie bramki tracili w końcówkach spotkań.

Bramki strzelane przez poszczególne formacje:
1. Atak – 23 bramki
2. Pomoc – 11 bramek
3. Obrona – 8 bramek

Oczywiście można dyskutować, czy np. Paweł Kaczorowski jest obrońcą czy pomocnikiem. Do Legii przychodził jako obrońca, ale przegrał rywalizację z Sokołowskim II na prawej flance defensywy, a wobec kłopotów Karwana, większość spotkań rozegrał w pomocy bądź ataku. Jednak zaliczyliśmy go do obrońców. Warto zwrócić uwagę na innego obrońcę - Tomka Kiełbowicza, który z pięcioma golami na koncie jest trzecim strzelcem Legii w lidze.

Nie byłoby bramek, gdyby nie dokładne podania „asystentów”. W tej klasyfikacji bezsprzecznie najlepszy był Tomasz Sokołowski I, który 8 razy otwierał kolegom drogę do bramki. Ogółem przy bramkach legionistów asystowało 13 zawodników.

13. Veselin Djoković – 1

Przyjrzyjmy się teraz klasyfikacji punktowej, tzw. Kanadyjskiej, w której w równym stopniu liczą się bramki, jak i asysty.

Punktacja kanadyjska:

1. Marek Saganowski – 20 (14 goli, 6 asyst)
2. Piotr Włodarczyk – 11 (9 goli, 2 asysty)
2. Tomasz Kiełbowicz – 11 (5 goli, 6 asyst)
2. Tomasz Sokołowski I – 11 (3 gole, 8 asyst)
5. Bartosz Karwan – 5 (4 gole, 1 asysta)
6. Jacek Magiera – 3 (2 gole, 1 asysta)
6. Wojciech Szala 3 (0 goli, 3 asysty)
8. Marcin Smoliński – 4 (1 gol, 3 asysty)
9. Paweł Kaczorowski – 2 (1 gol, 1 asysta)
9. Łukasz Surma - 2 (1 gol, 1 asysta)
11. Marek Jóźwiak - 1 (1 gol, 0 asyst)
11. Mirko Poledica - 1 (1 gol, 0 asyst)
11. Veselin Djoković – 1 (0 goli, 1 asysta)
11. Tomasz Sokołowski II (0 goli, 1 asysta)
11. Aleksandar Vuković (0 goli, 1 asysta)

Bezapelacyjnie najlepszy okazał się „Sagan”, który łącznie uzbierał 20 punktów. Drugie miejsce podzielili pomiędzy siebie „Włodar”, „Kiełbik” i „Sokół”.

I czas na kartki, jakie otrzymywali piłkarze Legii w rundzie jesiennej w czasie meczów ligowych. Zacznijmy od czerwonych. Tutaj liderem jest Kuba Rzeźniczak, który dwukrotnie musiał przedwcześnie opuścić boisko (w meczach z Wisłą Płock-jesienią i Groclinem-wiosną). Drugim i ostatnim zawodnikiem Legii usuniętym z boiska jest Dariusz Dudek, który nie dograł do końca jesiennego meczu z Lechem Poznań.

Czerwone kartki otrzymali:

1. Jakub Rzeźniczak – 2
2. Dariusz Dudek – 1

Żółtych oczywiście było trochę więcej, bo 51, a ukaranych nimi zostało 20 zawodników.

20. Veselin Djoković – 1

Najwięcej razy legioniści byli upominani żółtymi kartkami w dwumeczach z Groclinem Dyskobolią i Cracovią Kraków. W spotkaniach z tymi rywalami ujrzeli łącznie po sześć kartek koloru żółtego.

Oto zestawienie kartek otrzymywanych w meczach ligowych z poszczególnymi rywalami:

1. Pogoń Szczecin – 3 zółte (2 jesienią i 1 wiosną)
2. Amica Wronki – 4 zółte (1 jesienią i 3 wiosną)
3. Zagłębie Lubin – 4 zółte (1 jesienią i 3 wiosną)
4. Cracovia Kraków – 6 żółtych (4 jesienią i 2 wiosną)
5. Odra Wodzisław (w) – 1 żółta (1 jesienią i 0 wiosną)
6. Górnik Łęczna (w) – 2 żółte (0 jesienią i 2 wiosną)
7. Górnik Zabrze (d) – 5 żółtych (1 jesienią i 4 wiosną)
8. Lech Poznań (w) – 4 żółte (4 jesienią i 0 wiosną), 1 czerwona (jesienią, w konsekwencji 2 żółtych)
9. Groclin Dyskobolia (d) – 6 żółtych (2 jesienią i 4 wiosną), 1 czerwona (wiosną, w konsekwencji 2 żółtych)
10. Wisła Kraków (w) – 3 żółte (2 jesienią i 1 wiosną)
11. Polonia Warszawa (d) – 4 żółte (2 jesienią i 2 wiosną)
12. GKS Katowice (w) – 4 żółte (3 jesienią i 1 wiosną)
13. Wisła Płock (d) – 5 żółtych (3 jesienią i 2 wiosną), 1 czerwona (jesienią, w konsekwencji 2 żółtych)

Ogółem Legia rozegrała 26 ligowych meczów, z których 13 (8 jesienią i 5 wiosną) wygrała (z tego aż pięć w stosunku 2:1), 5 zremisowała (3 jesienią, 2 wiosną) i 5 (2 jesienią, 3 wiosną) przegrała. Zdobyła 47 (jesienią 27, wiosną 20) punktów, strzeliła 20 bramek, straciła ich 11.

Zwycięstwa (13):
2:1 – 5 razy (Pogoń Szczecin, Górnik Łęczna, Cracovia Kraków, Górnik Zabrze, Wisła Płock)
3:0 – 3 razy (GKS Katowice, Pogoń Szczecin, Lech Poznań)
5:1 – 1 raz (Wisła Kraków)
5:0 – 1 raz (Polonia Warszawa)
4:1 – 1 raz (Polonia Warszawa)
2:0 – 1 raz (GKS Katowice)
1:0 – 1 raz (Odra Wodzisław)

Remisy (8):
1:1 – 4 razy (Amica Wronki – 2 razy, Lech Poznań, Górnik Łęczna)
0:0 – 4 razy (Zagłębie Lubin – 2 razy, Wisła Płock, Górnik Zabrze)

Porażki (5):
0:1 – 3 razy (Dyskobolia Groclin, Cracovia Kraków, Odra Wodzisław)
0:2 – 1 raz (Wisła Kraków)
2:3 – 1 raz (Dyskobolia Groclin)

I to by było na tyle podsumowania sezonu 2004/2005. Legia po raz kolejny zawiodła, bo inaczej nie można nazwać ledwie 3 miejsca w ligowej tabeli.

Z pozostałymi podsumowaniami, oceną i klasyfikacją zawodników wstrzymujemy się do zakończenia rywalizacji w Pucharze Polski. Obyśmy musieli wstrzymywać się jak najdłużej i mogli wreszcie pochwalić za coś naszych piłkarzy.

Szacuny 0 Napisanych postów 20 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 189
Że też wam się chce robić takie podsumowania....
Ja po tym sezonie jestem podłamana ale zawsze wierzę, że będzie lepiej
Ale sogi nie wchodzą niestety...

Ole,ole,ole,ola i tylko Legia,Legia Warszwa!!!

Zmieniony przez - mazia101 w dniu 2005-06-30 22:43:16

Legia To MY!!!

...
Szacuny 6 Napisanych postów 2846 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 10180
Dariusz Zjawiński ( Zjawinho ) ziom do austrii pojechał z ekipą . Ehhh a pomyśleć że jeszcze nie dawno chodziłem z nim do szkoły . To przyszłość Legii i polskiej piłki . Jak nie w najbliższym sezonie to w następnym będzie błyszczał . . . oby go hajsik nie zamroczył bo już się dało słyszeć to i owo . Legia KING

Africa have Cameroon , Barcelona have Eto'o ... ;)

...
maziu, bo na SFD trzeba miec abona, aby dawac sogi
musi byc lepiej

...
Ja jestem neutralny, chociaż w piłke nożną po części wkręciłem się na całego po meczach Legii w Lidze Mistrzów w połowie lat 90' wtedy byłem kibicem Wojskowych pełna gębą

...
Szacuny 3 Napisanych postów 815 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 3595
jak można być kibicem Legii, a potem się przeżucić na co innego? pewnie za Wisłą jesteś? denni tacy "kibice" są.

__________________________________________________

sokól przeszedł do Górnika Ł.
_________________________________________________

na zgrupowanie Legii jedzie także TArachowski prawy obrońca Kujawiaka

edit:

u mnie w mieście kiedyś wogule nie było kibiców Wisły( tylko Legia i Widzew) teraz jakoś przez tyle lat porobiło się ich od groma...ciekawe skąd się biąrą tacy kibice.
______________________________________________________

przetarg na nowy stadion unieważniony! niewiem czy ten stadion wogule kiedyś powstanie ...

Zmieniony przez - pan_duze_P w dniu 2005-07-01 11:00:58

(L) Każdego dnia Dziękuje Bogu , że jestem Legionistą (L)

...
Jak już gdzieś pisałem ja nie jestem kibicem żadnej drużyny, co najwyżej sympatyzuje z jakąś drużyną. Kibicem Wisły również nie jestem... Moge powiedzieć o sobie, że jestem kibicem Reprezentacji Polski. A jako smarkacz widziałem jak Legia leje Blackburn i Rosenborg to taki 10 letni chłopak samo przez sie czuje sympatie do drużyny. A jaki byłem zawiedziony jak Legia przegrała w grupie ze Spartakiem Moskwa 2:0. Kibicem Legii byłem wtedy, ale nie znałem wtedy żadnych Polskich drużyn oprócz Legii i Widzewa bo też wtedy ścigał się z Legia o mistrzostwo, a następnie rok później grał w Lidze Mistrzów. Kibicowałem Legii bo była przedstawicielem polaków w europie.

...
spoko czaje

___________________

Młody napastnik Sandecji Nowy Sącz Dawid Janczyk ostatecznie nie pojedzie z Legią na zgrupowanie do Austrii. Do Lutzmannburga uda się z legionistami za to prawy obrońca Kujawiaka Włocławek Maciej Truszczyński. Podczas pobytu na obozie przygotowawczym będzie testowanych jeszcze kilku piłkarzy, m.in. prawy defensor z Egiptu. Trener Jacek Zieliński planuje dodatkowy sparing, aby przyjrzeć się kandydatom do gry w Warszawie.

Maciej Truszczyński urodził się 13 kwietnia 1981 roku w Gorzowie Wielkopolskim, ma 181 cm wzrostu i waży 79 kg.

legia.net

...
Legia - Bayer na Łazienkowskiej
Towarzyski mecz Legii Warszawa z Bayer 04 Leverkusen zostanie rozegrany w Warszawie. Spotkanie zainicjował STOEN SA należący do międzynarodowej grupy RWE, która jest głównym sponsorem Bayer 04 Leverkusen. Wpływy ze sprzedaży biletów będą przeznaczone na program Orliki STOEN wspierający rozwój młodych piłkarzy.

Klub z Łazienkowskiej zmierzy się z czołową drużyną bundesligii niemieckiej. Legia Warszawa i Bayer Leverkusen zmierzą się 12 lipca o godz. 20:20 na stadionie Legii. Choć mecz ma charakter towarzyski, obie drużyny wystąpią w najmocniejszych składach. W barwach Bayeru zagra gwiazda reprezentacji Polski Jacek Krzynówek.
- STOEN już od ponad dwóch lat należy do międzynarodowej Grupy RWE - mówi Członek Zarządu odpowiedzialny za Departament Handlu Christian Hövelhaus. - Daje to firmie wiele możliwości, jak widać, nie tylko w dziedzinie biznesu. Cieszę się, że STOEN, wspólnie z RWE, przyczynił się do zorganizowania tak wspaniałego widowiska sportowego oraz programu społecznego, który pomoże młodym piłkarzom z warszawskich klubów.

Organizatorzy meczu spodziewają się dużej frekwencji, zwłaszcza, że bilety będą dostępne w atrakcyjnej cenie: 20 zł za miejsce na trybunie odkrytej i 40 zł na trybunie krytej i przed nią. Można je kupić w kasach Legii od 4 do 12 lipca, w dni powszednie od godz. 11.00 do 19.00, w soboty od 10.00 do 18.00, a w dniu meczu od godz. 10.00 do rozpoczęcia spotkania. Podczas meczu przewidziane są dodatkowe atrakcje.

- Mam nadzieję, że kibice zobaczą atrakcyjne widowisko. Zagramy z bardzo dobrym przeciwnikiem, w którego składzie zagrają wielcy piłkarze europejskiego formatu. Dla kibiców będzie to także okazja zobaczenia po raz pierwszy w tym sezonie nowych zawodników Legii, a okno transferowe dopiero się rozpoczęło. - mówi Piotr Zygo, Prezes KP Legia Warszawa. - Najważniejsze w tym wydarzeniu jest jednak to, że dochód z meczu wesprze szczytny, charytatywny cel jakim jest pomoc dla początkujących piłkarzy.

Całość wpływów z biletów na mecz zostanie przeznaczona na program społeczny Orliki STOEN. Jego celem jest wyłonienie z warszawskich klubów najzdolniejszych piłkarzy na samym początku ich kariery i zadbanie, by mieli szanse rozwijania swojego potencjału. Trenerzy z warszawskich klubów wskażą chłopców z rocznika 1995, którzy dobrze rokują, ale mają ograniczony dostęp do kosztownego sprzętu piłkarskiego. To właśnie dla nich, w ramach programu Orliki STOEN, zostanie zakupione wyposażenie sportowe, a także zorganizowane obozy treningowe.