SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kolano, łąkotka, więzadło, ACL, rekonstrukcja 4

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 120430

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 55 Wiek 41 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 267
co do bólu to on jest tylko w momencie gdy robie przysiad i jestem w mocnym zgięciu, badz jak dam noge 3 schody więcej i wychodze. moze to nie jest ból ,a raczej ukłucie. Zadnego bólu przy rotowaniu, zginaniu gdy leżę.
Łąkotki przyśrodkowej to ja panie kolego nie mam ;]
jak stwierdziłą ze mam suche stawy? Wystarczy ze usiade na kozetce, spuszcze nogi w dół i wtedy jak połoze ręke na kolano i lekko ruszam nogą to czuje takie oceniaranie sie,skrzypienie w stawie.

cwiczeń to robiłem dosc duzo ale nie wszystkie tak czesto jak inne. rowerek był,basen był, rozciagania wszelkiej masci, wykroki, na siłowni dwójke robie, był tez orbitrek i chwile bieżnia wczoraj.Do tego cwiczenia z taśmami robiłem,głównie na dwójke bo na czwórke nie chciałem zeby nie powiekszac szulfady?
problem był taki ze ja mam prace siedzaco i 5 dni w tygodniu noga leży w dół.
a co do tego co wczoraj zrobiłme, to teraz jak siedze na krześle i pięte dźwignę do góry a palce mam dalej przyczepione, to czuje cos chyba jak ból pod kolanem i z chyba z przodu równolegle(tj.gorna czesc miesnia łydki) a moze to zakwas np czy cos?
k***a,najgorsze jest to ze molgbym sobie dac uciac ręke byle miec sprawna noge ;/
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 412 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 13926
NIe mam pomysłu co to by mogło byc pod łydką.
1) ten suchy staw to nic innego jak zmiany strukuralne powierzchni stawu np rzepkowo-udowego. W skrajnych przypadkach moze byc ze tarcie - wytarcie chrząstki stawu ktora jest nieunerwiona sciera się i tak do kosci i-wtedy sie zaczyna problem ale w tym wieku watpie.
2) obowiązkowo ćwiczy sie czworoglowy - by zachowac proporcje zgiecie/wyprost. Nie ma szans by poglebiac przy dobrym ACL szuflady, nie wiem kto Ci to powiedzial:) Szuflada to informacja biegnaca ze strukur informatywnych wiezadeł do rdzenia, ktorą mowi mięsniom by sie napięły ponieważ "za chwile" zostanie przekroczony luz torebkowy, wiec te go chronią napieciem. Więc wieksza czy mniejsza szuflada jest odpowedzią mięsniową na zaistniałą pozycje stawu. Dlatego ćwiczy sie stanie na nierównych powierzchniach itd
3) mam nadzieje ze robiles wiecej przysiadów niz ćwiczyłes z gumą dwojek. Miedzy 6 a 12 tyg ACL jest najsłabszy mechanicznie. Cwicząc w pozycjach izolowanych ACL musi super mocno pracować by przerabiac ruch toczenia na ślizg w stawie. Dodatkowo pojawia sie praca ekscentryczna mięsnia prostego uda ktory mocno przyciska rzepkę do stawu - niefajnie.
4) ten bol przy maksymalnym zgieciu czesto wynika z braku biernego koncowego zakresu zgiecia

pain is a weakness, which leaves in time

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 55 Wiek 41 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 267
dyda dzieki za duzo cennych wiadomosci. uporządkujmy. Jak zerwałem ACL to wlasnie najwiekszy ból był w okolicach gdzie konczy sie brzuchaty łydki.i teraz w tym miejscu tak smao czuje ból/nieból - wydaje mi sie ze to takie mrowienie,no ale ewidentnie noga jest słabsza.
Tak samo jak siedzie na krzesle chce noga podciagnac pod tyłek to tez czuje ból.;/
wiecej robiłem przysiadów z piłką, ale tak samo duzo robiłem na dwojke cwiczen na siłowni na maszyne, tj. zginanie nogi lezac na brzuchu.
Czego jescze nie powiedziałem ? poczatkiem grudnia mialem kilka razy HiTopa bo miał cały czas stan zapalny w stawie, do tego np. do dziś mam ślad z krwiaka pod kolanem? Mały ale jest, i to od począku (a jak miałęm robiona druga noge kilka lat wczesniej to 20x wiekszy krwiak zniknął mi dość szybko)

czy zdjęcie kolana w wyproście cos by ci pomoglo bys mogł mi polecić jakies cwiczenia badz rozwiac moje obawy?
cwiczyłem ten np. wgniatania piłki, przysiady na małysza, rotowania rózne.



Zmieniony przez - mokry w dniu 2013-01-22 11:01:43
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 412 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 13926
A jak wygladał uraz ? Sam czy ktoś Ci pomogl go zerwać?

pain is a weakness, which leaves in time

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 55 Wiek 41 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 267
Najpierw robiłem wyblok i kolano zderzyło sie z innym na przeproscie, ale okazalo sei ze wiezalo sie trzyma na włoknach. potem wzmocniłem miesnie grałem dalej w pilke i pewnego razu biegnac po orliku po prostu pociagnęło mnie tam właśnie z tyłu tak mocno ze nie dałem rady juz grać-wtedy też reszta acl zapewne poszła bo rok wczesniej miałem resekcje łąkototki i mi lekarz mówił ze wiezadło ledwo wisi. nie wiem, mam wrazenie ze tam z tyłu (moze nawet z tyłu z lewej strony) cos jest nie tak. teraz np. moge stanac palcami na krawedziach schodów i sie opuszczac - zero bólu. ale jakos dziwnie mi sie chodzi, tka jakbym koślawił do środka.Zastanawia mnei tylko dlaczego czuje taki martwy ból z przodu łydki?? wtf. najgorsze jest to ze jak mnie boli kolano nie jestem w stanie nawet skupic sie na pracy dopóki nie poznam mojego problemu. zaraz postaram sie wykoczyc na 20 minut na magnetronik moze zresorbuje jesli jakis plyn tam jest.

Zmieniony przez - mokry w dniu 2013-01-22 11:22:46
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 22 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 764
Witam, miałem szytą łąkotkę boczną jestem 16 dni po zabiegu, chciałbym się dowiedzieć po jakim czasie normalnie można chodzić bez używanie kul, kiedy można zacząć biegać, kiedy można zacząć zginać kolano.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1024 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 7990
Wrocilem z usg powiedziano mi to co wczesniej wiezadlo krzyzowe i lekotka przysrodkowa najbardziej dobija mnie fakt ze po zszyciu lekotki trzeba czekac min 6 tygodni i za wiezadlo sie biora ehh...

Pomogłem? Daj SOG'A! ;)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1024 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 7990
Chyba ze lekotka nie bedzie sie nadawala do zszycia to wytna ja i od razu robia wiezadlo lecz to okaze sie jutro... Postow nie moge edytowac bo jestem na wersji mobilnej

Pomogłem? Daj SOG'A! ;)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33076 Napisanych postów 23167 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278055
Da sie jakos sprawdzic czy posiadamy sprawne Czucie głebokie?? sa jakies cwiczenia , testy na to - ale takie które mozna wykonac i nie zrobic sobie krzywdy jesli np jest slabe to czucie glebokie .Chodzi mi tylko o kolano , jak sprawdzic samemu to czucie gleboki
Czy jak na zgietym kolanie uderze sie mloteczkiem pod rzepke ( to slynne badanie lekarskie) i mam ten odruch odskoku nogi po uderzeniu to znaczy ze czucie glebokie jest ok ????


Zmieniony przez - monkey22 w dniu 2013-01-22 19:33:33
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 412 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 13926
?? moze byc jako uzupelnienie. Czucie głebokie badane z pomoca 2 osoby... zamykasz oczy ona ustawia Ci staw w pewnej pozycji a Ty musisz okreslic w jakim polozeniu sie znajduje dany staw

pain is a weakness, which leaves in time

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Chrupiący bark !

Następny temat

Omacor

WHEY premium