Odżywka białkowa jest obowiązkową pozycją w diecie sportowca. Jej zadaniem jest przede wszystkim dostarczyć wysokiej jakości protein, które posłużą na cele budulcowe, regeneracyjne i odżywcze.

Jak dowiedziono, białko i  jego wyższy udział w diecie  jest również niezwykle istotnym składnikiem diety  podczas odchudzania. Białko ma też ogromny wpływ na zachowanie sprawności w przypadku osób starszych. Brak ćwiczeń i niski udział białka w diecie jest bardziej niebezpieczny dla seniorów niż w przypadku osób młodych. Wydaje się to zaskakujące, jednak tak dowodzą badania naukowe.

izolat ranking

W suplementacji sportowej wyróżniamy 3 główne rodzaje białek:

  • koncentrat białek serwatkowych,
  • izolat białek serwatkowych,
  • hydrolizat białek serwatkowych.

Poszczególne białka różnią się frakcją białkową, jak i samym składem. Najwięcej białka w białku zawiera hydrolizat, a nieco mniej koncentrat białek serwatkowych.

Izolat, którym zajmiemy się w rankingu, jest tą frakcją, która podlega znacznej redukcji  węglowodanów i tłuszczy. Izolat chętnie wybierany jest przez osoby posiadające problemy ze strawnością laktozy, ze względu na minimalny jej udział w produkcie białkowym. Sportowcy chętnie też korzystają z izolatów w okresie potreningowym, aby mięśnie po wysiłku otrzymały zastrzyk czystych białek. Jest to zdecydowanie jedna z lepszych opcji, gdy zależy nam na wysokiej jakości spożywanego białka. 

Smak a izolat białka serwatkowego

smak wpi

Obecne odżywki białkowe wręcz rozpieszczają swoimi smakami. Producenci zrozumieli, że zaraz po dobrej jakości osoby trenujące zwracają uwagę na smak preparatu, który jest dla nich wyznacznikiem tego, czy mają skorzystać z oferty danej marki, czy też. Dzięki temu, że produkt białkowy po prostu jest smaczny, jego wypicie wiele osób traktuje w formie nagrody, zwłaszcza w okresie redukcyjnym, gdzie brakuje słodkich i intensywnych smaków. Tego typu zaleta sprawiła, że odżywka białkowa stanowi również bazę do różnych wypieków typu serniki, ciastka, brownie, czy omlety. Skutecznie nadaje się jako dodatek do koktajli owocowych, jak i jako polewa smakowa.

Ranking izolatów białkowych TOP10

1. DYMATIZE ISO 100

wpi dymatize

Lider rankingu jest i dla nas zaskoczeniem. Po pierwsze - cena  nie jest niska, po drugie marka Dymatize wydaje się mieć okres świetności już za sobą. Faktem natomiast jest też,  że produktowi nic nie można zarzucić pod względem jakości i smaku. Lokata nr 1 jest konsekwencją wyboru klientów. Produkt nie jest promowany, wspomniana cena nie jest wyjątkowo konkurencyjna, a jednak każda kolejna partia rozchodzi się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. 

2. ALLNUTRITION - Isolate Protein

allnutrition izolat białka serwatkowego

Ten produkt zdobył swoją lokatę dzięki konkurencyjnej cenie i wyjątkowemu wyborowi smaków! Najwyższej jakości izolat, bez domieszek innych frakcji, przeznaczony dla sportowców. Produkt charakteryzuje się wysokim współczynnikiem biologicznym - oznacza to, że nasz organizm chętnie wykorzystuje białka spożyte w takiej formie. Odżywka ALLNUTRITION przeznaczona jest dla wszystkich osób trenujących, które dbają o to, jakiej jakości białka spożywają i w jaki sposób chcą uzupełnić swoją codzienną dietę. Produkt firmy ALLNUTRITION charakteryzuje się dużo bardziej bogatym aminogramem, niż klasyczne białka, znakomitą rozpuszczalnością, jak i przepysznym smakiem. 

3. Quamtrax - Isopro CFM

quamtrax izolat

Izolat Isopro CFM, jak sama nazwa wskazuje, to produkt, który otrzymany jest metodą mikrofiltracji krzyżowej, która sprawia, że białko jest jeszcze lepszej jakości. Ta metoda produkcji redukuje białka zdenaturowane, gwarantując nam najwyższą jakość protein. Firma Quamtrax oferuje więc produkt bardzo wysokiej jakości, którego trawienie i wchłanianie jest niemalże idealne. Co więcej, firma swój surowiec czerpie z PRAVON, co gwarantuje, że białko charakteryzuje się najwyższą jakością i utrzymaniem wysokiej standaryzacji produkcji odżywek. 

4. Olimp - Pure Isolate 95

olimp wpi

Kultowy produkt firmy Olimp, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, podobnie jak wyżej opisywany izolat firmy Quamtrax, Whey Isolate 95 również otrzymywany jest metodą CFM, dzięki czemu otrzymujemy jak najwięcej białek wysokiej jakości. Co więcej, odżywka firmy Olimp wzbogacona została o kompleks witamin i minerałów, które dodatkowo wspomagają procesy metaboliczne w naszym ciele, tak aby spożyte białka były wykorzystane jak najlepiej, zwłaszcza w przypadku sportowca. Jest to jeden z tych produktów, w który możecie inwestować w ciemno, a na pewno się nie zawiedziecie. 

5. TREC - Isolate 100

isolate trec

Produkt firmy Trec to 100% czysty izolat otrzymany metodą CFM. Dzięki produkcji tego typu, odżywka zachowuje wysoką koncentrację białka na 100 g suplementu, co z kolei przekłada się na większą ilość aminokwasów dostarczonych dla naszych mięśni. Isolate 100 charakteryzuje się wysoką rozpuszczalnością, dobrym smakiem, jak i możliwością rozpuszczenia w niewielkiej ilości wody. 

6. QNT - Metapure Zero Carb

metapure

Odżywka firmy QNT charakteryzuje się wysoką jakością białek w swoim składzie, ze względu na proces produkcji, który pozwolił maksymalnie wyizolować proteiny, a tym samym obniżyć ilość tłuszczu i węglowodanów do minimum. Odżywkę tego typu cenią sobie wszyscy sportowcy, którym zależy na dostarczaniu najwyższej czystości białek, które będą charakteryzować się szybkim przyswajaniem i nasileniem tempa syntezy białek mięśniowych. Co więcej, polecany jest szczególnie osobom, które mają problemy z reakcjami uczuleniowymi podczas stosowania pozostałych białek. 

7. SFD - WPI Isowhey Instant

białko wpi sfd

Produkt firmy SFD to klasyczna odżywka typu izolat, która charakteryzuje się wysoką koncentracją białek, a co za tym idzie, zwiększoną ilością aminokwasów EAA, w tym BCAA. Odżywka tego typu doskonale nadaje się po treningu siłowym, w celu szybkiego dostarczenia aminokwasów do naszego organizmu zaraz po zakończonej sesji treningowej. WPI ISOWHEY INSTANT to produkt, który niemalże rozpuszcza się bez pomocy shakera. Dzięki formule instant, bez problemu rozpuszcza się w każdym płynie. Jest to jeden z najczęściej kupowanych odżywek typu WPI.

8. Scitec Nutrition - 100 Whey Isolate

scitech isolate

100% Whey Isolate swego czasu był najczęściej kupowanym produktem białkowym tego typu, a firma Scitec podbiła serca osób trenujących smakami swoich białek. Obecnie już nieco mniej popularny Izolat Scitec nadal trzyma poziom, jeśli chodzi o skład produktu, i z powodzeniem może znaleźć swoje miejsce na Waszej suplementacyjnej półce. Produkt charakteryzuje idealna rozpuszczalność i znakomity smak, więc z powodzeniem zaspokoi gusta osób mocno wybrednych. 

9. Optimum Nutrition - Gold Standard Isolate

optimum isolate

Optimum Nutrition znany jest z tego, że ich produkty obfitują w szereg nowości technologicznych i są dopracowane do perfekcji, tak jest i tym razem. Białko Gold Standard Isolate to jedna z ciekawszych pozycji na naszym rynku białek. Odżywka zawiera hydrolizowany i ultrafiltrowany izolat białek serwatkowych najwyższej jakości. Otrzymujemy więc produkt, który pozbawiony jest tłuszczu i cukrów, a jedyne, co dostarcza do naszego organizmu, to obfitujące w aminokwasy białka. Każda porcja to: 5,5 g naturalnego BCAA, 4,3 g naturalnie występującej glutaminy i kwasu glutaminowego, 11,4 g niezbędnych aminokwasów przy poniżej 1 g tłuszczu i cukrów.  

10. Bio Tech USA - Iso Whey ZERO

biotech isolate

BioTechUSA IsoWhey Zero to białko, które charakteryzuje znakomity surowiec Native Whey Isolate, który otrzymywany jest z surowego mleka poddanego pasteryzacji. Dzięki temu mamy pewność, że otrzymujemy w 100% czysty surowiec będący bazą białka. Co więcej, krowy dające mleko dla Native Whey Isolate, hodowane są w warunkach naturalnych, wolne od antybiotyków i hormonów. Wszystko to sprawia, że w produkcie firmy Bio Tech USA otrzymujemy wysokiej jakości białko, które przeznaczone jest dla wymagających.

To warto przeczytać!