wypowiem się może w temacie.
Nie wiem jak obszerne są oparzenia, ale jesli obejmują ponad 10% powierzchni ciała, to można wprowadzić pewne modyfikacje żywieniowe.
Na pewno kwestia odpowiedniego nawodnienia jest ważna. Warto dobać o to by spożywać płyny zasobne w elektrolity, wieć woda średnio i wysokozmineralizowana będzie lepsza od kałużanki i siurczynianki. Trudno mi ustalić precyzyjne zalecenia, bo się z takimi nie spotkałem, wieć musi Ci wystarczyć stwierdzenie, ze pić powinnaś wiecej. Jesli nie masz podwyższonej temperatury ciała, to przy poparzeniu wynoszącym trochę ponad 10% powierzchni ciała, zapotrzebowanie na wodę aż tak drastycznie nie wzrasta.
Podaż energii można delikatnie zwiększyć. Jeśli poparzenia nie są bardzo rozległe nie powinno dochodzić do wyraźnych zaburzeń gospodarki insulinowej, choć wzrost poziomu glikokortykoidów będący skutkiem naruszenia inegralnosci tkanek może w tym względzie trochę namieszać, wiec na wszelki wypadek warto zachowac ostrożnoścć spożywać pokarmy niskoglikemiczne. W praktyce klicznicznej szacując zapotrzebowanie używa się wzoru: 25 - 30 kcal/kg masy ciała/24 h + 40 - 50 kcal na każdy procent poparzonej powierzchni ciała.
Nie upierałbym się za wszelką cenę przy precyzyjnym trzymaniu się w/w wzoru, ale można go potraktowac jako punkt odniesienia. Z pewnoscią warto zadbać o wyższe spożycie białka, bazowo zaleca się 1 - 1,2 / kg masy ciała + 4g na każdy % poparzonej powierzchni ciała. Osobiscie sugerowałbym utrzymanie spożycia białka na poziomie 2 do 2,5g na kg masy ciała.
Ważne jest też pochodzenie białek, w przyapdku poparzeń aminokwasem esencjonalnym okazuje się glutamina i arginina. Ta pierwsza obficie występuje w zbożach, druga w soi. Osobićie sugerowałbym jednak stawiać na białka zwierzęce, a w/w aminokwasy dosuplementować.
W przyapdku poparzeń nalezy zwrócić na spożycie składników o właściwościach przeciwzapalnych takich jak kwasy omega 3 (ryby morskie - poproś w szpitalu o łososia, tylko pamiętaj by był dzikożyjący

Trudno mi mówić o precyzyjnych dawkach. Ale myślę, ze dodatkowo 10 - 20g glutaminy, 5 - 15g argininy, 2000 - 4000 IU wit D, 400 - 500mg wapnia, 500mg wit C, 20 - 30mcg selenu, i RDA wit z gr B może być dobrym pomysłem.
Zdrowia życzę

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2013-10-15 21:23:46