Aktualizacja 15.02.2023

Odchudzanie jest złożonym zagadnieniem i wymaga zmiany codziennych nawyków. Aby utrata tkanki tłuszczowej była możliwa i postępowała z tygodnia na tydzień, warto zadbać o kilka elementów. Na początek poznasz podstawowe informacje, które mają wpływ na odchudzanie. Dowiesz się, jak prowadzić dietę, jakie aktywności fizyczne wykonywać i kiedy zastosować spalacz tłuszczu. Co należy wiedzieć, zanim zaczniesz się odchudzać?

  1. Skuteczne odchudzanie, a dieta — co warto wiedzieć?
  2. Trening podczas odchudzania
  3. Odpoczynek i regeneracja
  4. Kiedy zastosować spalacz?
  5. Jaki skład powinien mieć nowoczesny spalacz tłuszczu?
  6. O czym należy pamiętać, stosując spalacz tłuszczu?

Skuteczne odchudzanie, a dieta — co warto wiedzieć?

Planując odchudzanie, powinniśmy ułożyć dietę tak, aby miała ujemny bilans kaloryczny. Musisz wydatkować więcej energii, niż dostarczasz do organizmu. Pozwoli to na zaangażowanie ciała do czerpania kalorii ze zmagazynowanego tłuszczu, co w efekcie zmniejszy Twoją masę ciała. Jest to prosty mechanizm, którego zrozumienie gwarantuje już znaczny sukces.

kobieta na siłowni

Szukasz diety? Sprawdź nasze propozycje:

Oprócz samej podaży energii warto skupić się jeszcze na odpowiednim doborze makroskładników. Jest to istotny element, który pozwala na utrzymanie aktywności metabolicznej ciała na wysokim poziomie. Jak dobrać makroskładniki? Optymalna ilość białka na 1 kg masy ciała podczas redukcji mieści się w przedziale 2,3-3,1 g, tłuszczy 1-1,2 g, a resztę bilansu dobowego uzupełniamy węglowodanami.

Twoja dieta powinna bazować na produktach nieprzetworzonych. Unikać należy produktów typu fast food, słodyczy, słonych przekąsek. Zwracaj też uwagę na to, co pijesz. Niektóre napoje czy soki mają bardzo dużo cukru. Twoje dieta powinna bazować na produktach bogatych w białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały. Więcej na temat diety przeczytasz TUTAJ.

Polecamy również: Czy pijąc białko serwatkowe można schudnąć?

Trening podczas odchudzania

Kolejny etap powinien uwzględniać wysiłek fizyczny w formie treningu. Optymalnie jest bazować na treningu siłowym, który na jednej sesji treningowej będzie angażował znaczną część masy mięśniowej. Doskonale sprawdza się tutaj trening typu FBW lub też ACT, które będą angażowały całe ciało do wysiłku. Pamiętaj, że podczas odchudzania Twoje mięśnie muszą otrzymać solidny bodziec siłowy. Ma on na celu podtrzymanie masy mięśniowej. Trening działa na zasadzie antykatabolika. Jeżeli Twoje mięśnie będą mocno trenowane, to ciało otrzyma sygnał, że są one potrzebne - wtedy pali głównie tłuszcz, a nie mięśnie.

trening aerobowy

Dodatkowe treningi cardio, czy też interwały, mają za zadanie podtrzymać zwiększony wydatek energetyczny. Ilość i czas treningu cardio powinien być dostosowany do bilansu kalorycznego, etapu redukcji, ilości treningu siłowego.

Odpoczynek i regeneracja

Nie zapominaj o odpowiedniej ilości snu i wody. Odchudzanie może być bardzo wymagające dla Twojego ciała. Ujemny bilans kaloryczny, konieczność utrzymania wysokiej intensywności treningu siłowego, jak i dodatkowe treningi aerobowe będą wyciskać z Ciebie siódme poty. Odpowiednia ilość snu, dobra jakość posiłków, odpowiednia suplementacja — są niezwykle pomocne podczas odchudzania. Pomyśleć możesz również o elementach odnowy biologicznej jak masaż.

Polecamy również: Spalacze tłuszczu ranking - najlepszy spalacz tłuszczu

Kiedy zastosować spalacz?

Moment użycia spalacza tłuszczu będzie uzależniony od jego składu. Obecnie na rynku suplementacji mamy produkty, które możemy zastosować już od pierwszych dni odchudzania. Zaraz pewnie pomyślisz, że można tutaj wykorzystać potencjał samej diety i treningu, a spalacz tłuszczu dodać w momencie zastoju. Zgadza się, jednak istnieją na rynku suplementy, których skład ma za zadanie nie tylko podnieść termogenezę, czy pobudzić nasz układ nerwowy do intensywnej pracy. Są również spalacze tłuszczu, które usprawniają pracę organizmu i jego metabolizmu.

Początek odchudzania zazwyczaj jest dość trudny. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze spowolnionym metabolizmem. Może się wtedy okazać, że osoba z nadwagą, mimo że mało je, nie chudnie. Jeżeli mamy spalacz tłuszczu, który w swoim składzie posiada składniki podnoszące wrażliwość insulinową organizmu, to bez problemu taki produkt możemy wykorzystać od razu. Suplement ten nie tylko będzie przyspieszał odchudzanie, ale również poprawi niektóre parametry zdrowia. Znacznie skraca też czas, jaki będzie nam potrzebny, aby organizm zaczął pozbywać się tłuszczu.

Drugi element, który może rzutować na to, czy użyć spalacza tłuszczu na początku redukcji, to jego działanie motywacyjne, wpływające na układ nerwowy, jak i psychikę organizmu. Wiele osób lubi po prostu coś stosować, co wiąże się z pewnymi działaniami, które zmusza te osoby, aby trenować intensywniej. Jest to jak najbardziej opcja pożądana.

Silniejsze spalacze tłuszczu, które ukierunkowane są na mocne pobudzenie i mocny efekt termogeniczny, powinny być zastosowane w dalszych etapach odchudzania. Dobrym momentem jest okres, gdzie nasze rezultaty mocno zwolnią, a my potrzebować będziemy zastrzyku energii, aby wykonać intensywny trening.

Jaki skład powinien mieć nowoczesny spalacz tłuszczu?

Co możemy znaleźć w najnowszych preparatach złożonych? W składzie umieszczane są nie tylko substancje wspomagające metabolizm i wrażliwość insulinową. Z uwagi na znaczny dodatek kofeiny spalacze nadają się również jako forma suplementu przedtreningowego. 

Ekstrakty owoców cytrusowych są źródłem m.in. flawonów, które wykazują pozytywny wpływ na gospodarkę insulinową. Ich działanie nie tylko poprawi pracę metabolizmu, ale również skutecznie wpływać będzie na parametry zdrowotne. Ich obecność może przyczynić się do spadku poziomu cholesterolu.

Kofeina bezwodna, której znajdziemy 100-200mg na porcję. Jej działanie skutecznie nasila procesy termogeniczne. Kofeina dość często spotykana jest w spalaczach tłuszczu, ze względu na swoje działanie pobudzające. Pozwala ona na wykonanie bardziej intensywnego treningu.

Ekstrakt z szafranu ma działanie regulujące gospodarkę insulinową. Mniejsze skoki poziomu cukru we krwi, to łatwiejszy sposób na przestrzeganie diety.

Ekstrakt z cynamonowca znany jest ze swojego działania podnoszącego wrażliwość insulinową. Cynamon skutecznie utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi, co zapobiega wahaniom jego poziomu.

Kapsaicyna - spalacze tłuszczu bardzo często wykorzystują jej dodatek, ze względu na jej właściwości odchudzające. Kapsaicyna podnosi poziom termogenezy, który z kolei ułatwia wykorzystanie zmagazynowanego tłuszczu na potrzeby energetyczne.

Ekstrakt z pokrzywy indyjskiej jest źródłem forskoliny. W wielu badaniach forskolina wykazuje pozytywny wpływ na organizm podczas odchudzania. Zwiększa ona przemiany energetyczne, poprawia funkcjonowanie metabolizmu, jak i reguluje poziom cukru.

Ekstrakt z ostrokrzewu paragwajskiego znane jako yerba mate to naturalne źródło kofeiny i antyoksydantów.

Na rynku suplementacji istnieją spalacze z mocniejszymi dodatkami, jednak musimy mieć świadomość, że ich działanie nie jest do końca przewidywalne. Stosując suplementy diety, które mają w składzie niedozwolone substancje aktywne, narażamy się na eksperymenty z własnym zdrowiem. Spalacz tłuszczu jest produktem, który ma pomagać Twojej diecie i treningom. To zmiana nawyków żywieniowych i dodatkowa aktywność fizyczna będą głównie odpowiedzialne za efekt odchudzania.

O czym należy pamiętać, stosując spalacz tłuszczu?

  • Odchudzanie wymaga dobrej diety i treningu.
  • Skład spalacza tłuszczu decyduje o jego przydatności.
  • Dobry spalacz będzie wspomagał metabolizm i poprawia jakość treningu.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (10)
Banan

podstawowy błąd jaki można zauważyć u osób biorących się za korzystanie z tego typu preparatów, to przekonanie, że te kilka kapsułek dziennie miało w magiczny sposób spalić nam tłuszcz, najlepiej to nic nie zmieniać w swoim kiepski (zazwyczaj) systemie żywienia, chodzić sobie dalej na jakieś zajęcia z zumby czy innego aerobiku 1-2x w tygodniu i liczyć na spektakularne efekty, następnie jak się okazuje, że dany produkt nie sprostał naszym wygórowanym wymaganiom - zamiast spojrzeć krytycznie na podstawy, czyli brak odpowiedniego treningu, złe odżywianie - osoby takie szukają winy w produkcie i kupują kolejny, tym razem obowiązkowo droższy , nie tędy droga :)

1
_Knife_

Nie inaczej. Zawsze dostaje pytania o kolejne środki: kofeinę, efedrynę, johimbinę, zielona herbate itd. A dieta u takiej osoby leży i kwiczy, trening też pozostawia wiele do życzenia.

0
flex1976

Kazdy który zaczynamy myśleć o redukcji tkanki tłuszczowej musi zacząć wpierw od ułożenia odpowiedniej diety i treningu a dopiero później od wybrania prawidłowego reduktora tłuszczu, który jest dodatkiem do całego planu działania.
Nie można tego robić odwrotnie , jednak niektórzy właśnie tak podchodzą do tego tematu co jest błędem

1
TomQ-MAG

osobiscie wykorzystuje od samego pocztaku suple wspomagajace poprawe wrazliwosci insulinowej, jednak faktycznie stymulanty, czy sklandiki typowo termogeniczne wykorzystuje wsrod podopiecznych dopiero w dalszych fazach odchudzania

0
szaba18

A co myślicie o stosowaniu spalacza podczas masowania ? Chodzi o to żeby się nie zalewać

0
flex1976

Jeżeli chcesz budować mase mięśniową to musisz utrzymywać dodatni bilans kaloryczny ,jeżeli będziesz prawidłowo dobierał produkty pod odpowiedni bilans kaloryczny / rozkład makroskladnikow to "zalewaniem" nie musisz się martwić . Spalacze tutaj nic nie pomogą

0
szaba18

Myśle ze jednak spróbuje ,będę pilnował odzywiania i do tego spalacz .

0
flex1976

Spróbuj i zdaj relacje . Najlepiej w dziale
http://m.sfd.pl/suplementy/
:-)

0
kraska22

Widzę że Pan Tomasz jest obeznany, sporo jego artykułów czytam, to moze mi cos doradzi w wyborze spalacza coś takiego by było zdrowe dla organizmu bo troche ciśnie mi skacze i abym się nie pociła po nim bo w pracy na to sobie nie mogę pozwolić.

0
Banan

nie jestem Panem Tomaszem ale zapraszam do tego tematu, każdy z nich będzie na początek ok http://www.sfd.pl/Aktualne_spalacze_i_wyb%C3%B3r_z_oferty_rynkowej.-t921609-s1.html

Ewentualnie warto założyć temat w dziale www.sfd.pl/suplementy - zostanie Pani poproszona o podanie większej ilości informacji o sobie i wtedy dobierzemy odpowiedni produkt, o ile w ogóle będzie taki potrzebny

0