Przeglądając Internet, można natrafić na różne artykuły, nie tylko na temat zdrowego stylu życia, ale często spotyka się artykuły na tematy jak jadać, ile jadać. Wiele z tych artykułów jest poparte badaniami, jednak nie zawsze tak jest. 

  1. Fakty naukowe czy spekulacje?
  2. I tak najważniejsze są kalorie
  3. Czy częstsze jedzenie ma sens dla każdego? 
  4. Obserwuj swój organizm 
  5. Nie ma jednego idealnego rozwiązania
  6. Klucz do zdrowej diety 

Fakty naukowe czy spekulacje?

Jednym z artykułów, na jakie trafiłem, to artykuł, który znajduje się na FitnFlexed, o tym, ile należałoby jadać posiłków, aby zmaksymalizować tempo utraty tkanki tłuszczowej. Natomiast warto zaznaczyć, iż wiele artykułów nie ma żadnego odniesienia do badań, a fakty, które są tam przedstawione, są jedynie spekulacjami. Jak widać, w artykule tym potwierdza się teza, że to nie ilość posiłków ma znaczenie, a jedzenie mniejszej ilości może również pomóc nam stracić na wadze.

Badania, które zostały przedstawione w tym artykule, zostały przeprowadzone na grupie ludzi, którzy chorowali na cukrzycę typu 2 i byli w przedziale wiekowym między 30, a 70 lat. Dodatkowo pacjenci ci mieli również nadwagę. Wyniki badań były dość zdumiewające, gdyż jak się okazuje osoby, które jadły dwa duże objętościowo posiłki (śniadanie i obiad), stracili sporo więcej w talii.

Warto nadmienić, iż oba posiłki składały się z:

  • 55% węglowodanów
  • 20% białka
  • 25% tłuszczów

Oczywiście osoby te nie ćwiczyły siłowo, gdyż w przypadku osób uprawiających sporty siłowe, białko byłoby na relatywnie niskim poziomie, co mogłoby spowodować spory spadek masy mięśniowej. W przypadku sportów siłowych zapotrzebowanie na białko delikatnie się zwiększa.

ile posiłków

I tak najważniejsze są kalorie

Jak widać, istotne jest to, ile zjadamy kalorii, a mała ilość posiłków nie skreśla naszych możliwości sylwetkowych – co więcej może je nawet poprawić. Uważam, że tutaj wielką rolę odgrywa też nastawienie psychiczne, dwa duże objętościowo posiłki mogły być również odbierane w stricte psychiczny sposób – wiedza, że niebawem najem się odpowiednio, mogła być również motywująca. I być może dla biorących udział w tym badaniu, to również miało znaczenie. Natomiast konsumowanie, aż 6 posiłków mogło pozostawiać za każdym razem lekki niedosyt, co powodować mogło, iż grupa druga w mniejszym procencie straciła w na wadze.

Czy częstsze jedzenie ma sens dla każdego? 

Częstsze jedzenie wcale nie napędza naszego metabolizmu, to błędne myślenie sprawiło, że do tej pory zaleca się jedzenie 5-6 posiłków, tłumacząc, że mniejsza ilość posiłków zdecydowanie zwalnia nasz metabolizm. „Jedz mało, a często” mówią. Jak widać, nijak się to ma w praktyce. Warto nadmienić, iż każda dieta jest dobra, której przestrzegamy.

Często bywa tak, że szukamy coraz to nowszych rozwiązań, biorąc pod uwagę, ile białka mieć w śniadaniu i, czy aby na pewno węglowodany powinny być w kolacji, a to są małe szczegóły, które być może są istotne dla osób, które startują w zawodach sylwetkowych, ale nie dla przeciętnej osoby, która chce zrzucić nadmiar programowych kilogramów. Zatem, czy będziemy jedli 2, czy 6 posiłków – schudniemy, o ile będzie miał miejsce deficyt.

Polecamy również: Najlepsza dieta na 2023 rok

Obserwuj swój organizm 

Natomiast warto mimo wszystko obserwować swój organizm, bo przecież każdy z nas jest inny, dla jednego zjadanie 2 posiłków będzie odpowiednie, będzie czuł się fizycznie i psychicznie dobrze, a dla drugiego zjadanie 6 posiłków okaże się ewenementem. Słuchanie swojego organizmu to podstawa, w osiągnięciu celu. Możemy być na diecie redukcyjnej, ale cały czas może coś iść nie tak. Stąd też odczytywanie potrzeb naszego organizmu jest kluczowe.

Ponadto badani, którzy spożywali dwa posiłki dziennie, podczas trwania diety stracili 24% masy ciała, a także poprawili parametry zdrowotny, wyrównując poziomy insuliny, a także glukozy. I to może być bardzo ciekawa obserwacja, mniejsza ilość posiłków mogła zdecydowanie wpłynąć na stan gospodarki insulinowo-glukozowej, wyrównując jej parametry, co również mogło przyczynić się do spadku wagi.

dieta

Nie ma jednego idealnego rozwiązania

Warto zaznaczyć, iż nie ma jednej optymalnej diety, także nie ma też jednego schematu, który działa na każdego, tym bardziej, jeśli w przypadku osób chcących zredukować kilogramy dochodzą jakieś schorzenia, w tym przypadku – cukrzyca typu 2. Dlatego istotnym i właściwie jednym z najważniejszych punktów, to odpowiednie podejście do diety, a także pamięć o tym, że skoro jeden schemat nie działa, warto po prostu spróbować czegoś innego.

Pamiętajmy o tym, aby w tych wszystkich wyborach diet, metod odchudzania, terapii redukujących w magiczny sposób kilogramy się nie zatracić i dostarczać swojemu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, a także białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Gdy zadbamy o podstawowe potrzeby naszego organizmy, nasze posiłki będą bogate odżywczo – na pewno organizm się nam odpłaci i będziemy efektywnie tracić zbędne kilogramy, a nasz cel sylwetkowy będzie coraz bliżej.

Klucz do zdrowej diety 

Systematyczność, różnorodność składników odżywczych, odpowiedni trening oraz zdrowe podejście pozwolą nam nie tylko stracić w obwodach, ale także utrzymać ten efekt na dłużej. Warto dbać o siebie i swoją sylwetkę, gdyż to będzie miało odzwierciedlenie w przyszłości, szczególnie w parametrach zdrowotnych. Dlatego, jeśli coś nie wychodzi – nie należy się poddawać, a szukać ewentualnej pomocy, np.: w dziale Odżywianie i odchudzanie

Badania:

  • 1) Kahleova H et al. Eating two larger meals a day (breakfast and lunch) is more effective than six smaller meals in a reduced-energy regimen for patients with type 2 diabetes: a randomised crossover study. Diabetologia. 2014 Aug;57(8):1552-60. doi: 10.1007/s00125-014-3253-5. Epub 2014 May 18.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)