Bifidobacterium Breve B-3 jest probiotykiem, który pomaga w kontrolowaniu masy ciała. Mówi się, że osoby otyłe mają mniej Bifidobacterii w jelitach, niż osoby szczupłe, i uważa się, że istnieje ścisły związek między mikroflorą jelitową a zespołem metabolicznym.

B-3 odgrywa istotną rolę w poprawie funkcji bariery jelitowej, co powoduje stłumioną, ogólnoustrojową reakcję zapalną i kontrolowaną funkcję metaboliczną.

Badanie

Początkowo B-3 testowano na zwierzętach. Wyniki były dość imponujące, bowiem poprawiła się ich masa i siła mięśni. Naukowcy z Morinaga w Japonii postanowili podać tę same bakterie ludziom.

Podzielili oni 81 zdrowych osób na 2 grupy. Uczestnicy badania byli zdrowi, ale z lekką nadwyżką kilogramów. Przez 12 tygodni jedna grupa przyjmowała 2 kapsułki dziennie bez substancji czynnych, a druga otrzymywała 2 kapsułki z 10-10 CFU Bifidobacterium breve B-3. Kapsułki były przyjmowane podczas posiłków.

Wyniki

Porównując obie grupy, zaobserwowano że osoby przyjmujące B-3 straciły więcej tkanki tłuszczowej, niż osoby przyjmujące placebo. Zauważono też, że zmniejszył się obwód talii u badanych osób. Co ciekawe, nie było większych różnic w ogólnej masie ciała pomiędzy grupami, niemniej jednak, jeśli chodzi o zdrowie, to spadek tkanki tłuszczowej jest bardzo ciekawym i pożądanym efektem.

B-3 przyspiesza rozpad tkanki tłuszczowej

tkanka tłuszczowa probiotyk

Zmniejszony obwód brzucha był z pewnością wynikiem mniejszej ilości tkanki tłuszczowej w tym rejonie. Istotne jest też to, że zmniejszenie się ilości tkanki tłuszczowej nie wpłynęło na masę mięśniową. Wydawałoby się nawet, że w grupie eksperymentalnej lekko się ona zwiększyła. 

Czy są jakieś skutki uboczne?

Suplementacja Bifidobacterium breve B-3 nie miała żadnych negatywnych skutków ubocznych, ale zauważono, że ilość trójglicerydów we krwi badanych osób w grupie eksperymentalnej nieznacznie spadła. Z tym, że to akurat jest pozytywny skutek uboczny. Naukowcy uważają, że wynika to z tego, że bakterie stymulują aktywność enzymów Cyp4a w wątrobie. Biorą one udział w utlenianiu kwasów tłuszczowych.

Wnioski

Badania wykazały, że spożywanie Bifidobacterium breve B-3 w dawce 20 mld CFU dziennie, przez 12 tygodni, wywierało znaczący wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej u zdrowych osób dorosłych z lekką nadwagą.

B-3 może być skutecznym środkiem w zapobieganiu i zwalczaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej i powiązanych z tym różnych zaburzeń metabolicznych. Badanie opublikowano w 2020, wiec temat jest bardzo gorący!

Źródło: https://www.jstage.jst.go.jp/article/bmfh/37/3/37_18-001/_article

Komentarze (9)
pingvin83

Macie to w sklepie to poproszę całą zgrzewkę.

0
Bull

nie radzę przesadzać z sugerowanymi dawkami - tu masz produkty https://www.sfd.pl/sklep/Szukaj.aspx?q=PROBIOBALANCE 

2
Bull

tutaj mocna i taka dawka jak w badaniu https://www.sfd.pl/sklep/Medicaline_Probiobalance_Forte-opis39851.html#wartosci 

2
SHHO

Ile więcej spalili tej tkanki tłuszczowej
90 zł na 30 dni stosowania? Dziękuję poczekam. Gra nie warta pieniędzy

1
Bull

tu jeszcze korzyść dla mięśni - https://www.mdpi.com/2072-6643/12/1/219
badano to także jako wsparcie podczas leczenia metodami, które wyniszczają organizm, w których także
utrzymanie masy mięśniowej decyduje o przezyciu

0
Bull

„Mikrobiom jest tak potężnym silnikiem metabolicznym”, mówi lider badań „To jedno z badań, które bezpośrednio pokazuje silny przykład symbiozy między drobnoustrojami a ich ludzkim żywicielem”.

0
SHHO

czy ten rodzaj bakteri mozna wyhodowac jakimis domowymi kiszonkami czy jogurtami ?

0
Bull

tego nie wiem ale kiszonki warto x 10

0
Bull

z tego co znalazłem to najlepszym źródłem jest cycek mamusi

0