Naukowcy sprawdzali jak szybka redukcja wagi (odwodnienie, sauna, ekstremalny trening w grubych ubraniach typu sauna) wpływa na parametry fizjologiczne. Osiemnastu elitarnych zapaśników badano za pomocą DEXA przed i po redukcji masy ciała. W celu ustalenia stopnia odwodnienia i statusu hormonalnego pobrano próbki krwi w celu uzyskania chemii krwi, elektrolitów i parametrów endokrynologicznych po obu pomiarach DEXA.

Wyniki:

  • średnia utrata masy ciała wyniosła 8,2 %
  • w tym utracono 16 % tłuszczu i 7,9 % beztłuszczowej masy ciała

Gwałtowne zmniejszenie masy ciała spowodowało znaczące odwodnienie, które zauważono jako zwiększenie hemoglobiny we krwi (7,8 %), hematokrytu (11,3 8%) i kreatyniny w surowicy (35 %) . Nastąpił znaczący spadek stężenia testosteronu w surowicy (63 %) i stężenia hormonu luteinizującego (54 %). Zmniejszona masa ciała była skorelowana ze zmniejszonym stężeniem testosteronu we krwi. Stężenie globuliny wiążącej hormony płciowe znacznie wzrosło (40 %).

Wniosek

Wyniki sugerują, że nawet krótkotrwałe zmniejszenie masy ciała może mieć znaczący wpływ na skład ciała, parametry hormonalne i krwi. Może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia sportowca.

https://1v1d1e1lmiki1lgcvx32p49h8fe-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2018/07/1530424468-weight-loss-sport.png

Fotografia: zawodniczka po prawej stronie (Jessica Lindsay) zmarła z powodu odwodnienia w trakcie przygotowywania się do walki w thaiboxingu (pełnokontaktowy, najtwardszy kickboxing). 

Komentarz

Kulturystów i innych zawodników bazujących na sile i mocy mięśni taka szybka redukcja („zbijanie wagi” pod kategorię wagową) może dużo kosztować, ze względu na hamowanie LH oraz spadek stężenia testosteronu. Z kolei wzrost SHBG oznacza, iż więcej testosteronu w ustroju jest nieaktywne, związane. Wzrost hemoglobiny i hematokrytu jest związany z ryzykiem zakrzepowo-zatorowym. Odnotowywano przypadki śmierci z powodu nadmiernego odwodnienia zarówno kulturystów, żołnierzy (np. selekcja SAS) jak i zawodników sportów walki.

Referencje:

T. A. M. Karila „Rapid Weight Loss Decreases Serum Testosterone” https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/html/10.1055/s-2008-1038604

https://thenewdaily.com.au/sport/boxing/2018/07/01/weight-cutting-boxing/

Komentarze (4)
Maciejosx

Fotka z wakacji kobiet adekwatna do artykułu, no masakra

0
_Knife_

Jaki masz problem? Umiesz czytać w ogóle?

0
Bull

Przecież to jest zwykły troll, który ani jednego zdania z sensem jeszcze tu nie napisał.

0
basmann

W dopingu chyba bana wyłapał, więc realizuje się gdzieś indziej.
W dobie płatnych trolli różnie to może być.

0