Regularna aktywność fizyczna jest ważnym elementem ciąży fizjologicznej, czyli takiej, która przebiega prawidłowo. Kobiety ciężarne często zastanawiają się, jaki rodzaj sportu jest dla nich bezpieczny i dozwolony. Nordic walking jest aktywnością, która może być uprawiana w ciąży, a ponadto sprzyja zdrowiu przyszłej matki i dziecka.

Czym jest nordic walking?

Nordic walking wywodzi się ze Skandynawii i jest to marsz z parą kijków, które służą po prostu jako "dodatkowe nogi". Podczas chodzenia należy wychylić ręce do przodu i jakby wbić kijek w ziemię, tworząc pełny ruch ciała. Dzięki temu wykorzystywane są mięśnie górnej części ciała. Chociaż nordic walking nie jest trudny do opanowania, ważne jest, aby nauczyć się prawidłowej techniki. Kiedyś była to aktywność, którą uprawiało głównie starsze pokolenie, ale teraz zyskuje także młodszych zwolenników, a także kobiety w ciąży.

nordic walking w ciąży

Dlaczego nordic walking w ciąży?

Nordic walking jest idealny dla przyszłych mam, ponieważ podczas marszu kijki pomagają odciążyć nogi. Dzięki temu stawy nie są tak obciążone, eliminowany jest ból bioder, kolan i stóp. Jest delikatnym ćwiczeniem całego ciała i pomaga utrzymać optymalną wagę w ciąży. Świetnie wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i może łagodzić ból pleców, który często towarzyszy ciężarnym.

Jakie są korzyści z nordic walking ?

Oprócz oczywistych korzyści fizycznych płynących z uprawiania nordic walking, przy okazji przebywa się na świeżym powietrzu, co jest świetne dla dobrego samopoczucia psychicznego. Ćwiczenia w otoczeniu natury fantastycznie wpływają na przyszłe mamy. Jest to też możliwość nawiązania kontaktów i spotkań towarzyskich z innymi kobietami spodziewającymi się dziecka. Ruch zwiększa zapotrzebowanie organizmu na tlen i wzmacnia układ odpornościowy. Kobiety w ciąży stają się bardziej świadome swojego ciała i oddechu, co może im również pomóc podczas porodu.

Ważne wskazówki dotyczące nordic walking

Zanim wybierzesz się na spacer z kijkami, zapytaj swojego lekarza prowadzącego ciążę, czy jest to rodzaj aktywności odpowiedni dla Ciebie. Przygotuj sobie wygodną odzież sportową, komfortowe obuwie oraz oczywiście kijki do chodzenia. W ich doborze z pewnością pomoże Ci sprzedawca w sklepie sportowym lub instruktor. Wybierz ścieżkę, która ma stabilne podłoże, aby uniknąć niechcianej kontuzji. Warto także kontrolować tętno podczas aktywności za pomocą pulsometru lub smartwatcha. Jeśli źle się poczujesz, natychmiast przerwij spacer!

Podsumowanie

Nordic walking to delikatna forma ćwiczeń dla całego ciała, ale także umysłu. Jest to idealny sposób na utrzymanie kondycji i dobrego zdrowia. Chodzenie z kijkami aktywizuje całe ciało bez nadmiernego obciążania stawów. Nordic Walking może być bezpiecznym i skutecznym treningiem dla kobiet w ciąży. Oczywiście tak jak w przypadku wszystkich ćwiczeń w stanie błogosławionym, przed rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem.

Komentarze (0)