Tematyka fitness jest pełna mitów treningowych i dietetycznych. Powielane są one na przestrzeni lat, bez względu na to, czy istnieją badania, które je obalają, czy też nie. Związane jest to, z tym, że nie ma konkretnej dziedziny nauki, która by wyjaśniała pojęcia treningu, a wiele osób czuje się znakomicie w roli eksperta, bazując na tym, co usłyszeli wieki temu. 

 1. Mit: Trening siłowy hamuje wzrost
 2. Skąd się wziął mit?
 3. Co na ten temat mówi nauka?
 4. Na czym należy się skupić, chcąc trenować siłowo?
 5. O czym należy pamiętać?

Mit: Trening siłowy hamuje wzrost

Wzrost i trening siłowy co jakiś czas są przedmiotem dyskusji młodych adeptów siłowni, którzy obawiają się, że trening ograniczy ich tempo wzrastania. Mit zakłada, że podnoszenie ciężarów wpływa na zahamowanie wzrostu kostnego, przyczyniając się do szybszego zamknięcia nasad kostnych. Sam pamiętam, gdy zaczynałem treningi w wieku około 15 lat, moja babcia dała mi złotą radę, abym nie podnosił ciężarów w górę, bo nie urosnę. Często również rodzice młodych osób wyrażają niepokój związany z treningiem siłowym i jego bezpieczeństwem.

martwy ciąg - trening siłowy

Skąd się wziął mit?

Nie ulega wątpliwości, że osoby niskie są bardziej predysponowane do tego, aby wyglądać na bardziej umięśnione. Co więcej, są one również silniejsze z tego względu, że ciężar, który podnoszą, musi pokonać krótszą drogę, a budowa ciała pozwala na generowanie większej siły. Nic w tym dziwnego, że w kulturystyce największe osiągnięcia mają osoby przeciętnego wzrostu.

Podobnie w podnoszeniu ciężarów, również rzadko spotykamy wysokie osoby. Oczywiście wyjątki od reguły się zdarzają. Dodatkowo mit posiłkuje się przekonaniem, że trening siłowy powoduje uszkodzenie tkanki kostnej. Uszkodzenia te miałyby blokować dalszy rozwój kości, hamując ich wydłużanie. Stopień przeciążenia, który hamuje wzrost, podobny jest do tego, jaki generowany jest podczas wypadku komunikacyjnego. Dla porównania, aby zahamować wzrost kostny, młody osobnik musiałby wykonywać przysiady ze sztangą o masie 200 kg w kilku seriach po kilkadziesiąt powtórzeń codziennie, co jest po prostu mało realne do wykonania.

podnoszenie ciężarów

Co na ten temat mówi nauka?

Jedno jest pewne - nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających, że trening siłowy powoduje zahamowanie wzrostu. Nie ma również badań, które by wykazywały destrukcyjny wpływ treningu siłowego na tkankę kostną. To, co przedstawiają badania, jest wręcz odwrotnością tego mitu.

Dobrze zaplanowany trening siłowy przynosi wyraźne korzyści dla młodego organizmu. Pod pojęciem „dobrego planu treningowego” kryje się połączenie ćwiczeń na maszynach, wolnych ciężarach, ale i ćwiczeń plyometrycznych, izometrycznych i funkcjonalnych. Nie jest to jedynie trening typowo kulturystyczny, a bardziej ogólnorozwojowy i takowy powinien być serwowany młodzieży. 

Powyższe aktywności mają bezpośredni wpływ na takie parametry, jak:

 • zwiększenie wytrzymałości kości, wzrost wskaźnika BSI
 • zmniejszenie ryzyka złamań kostnych oraz ograniczenie ilości kontuzji wynikających z uprawianego sportu
 • rosnącą samoocenę
 • poprawę samopoczucia

Badacze określili również optymalny wiek, w którym można trenować już w pełni siłowo. Według naukowców 18-letni organizm jest już w stanie trenować z pełnym zaangażowaniem, np. wykonując trójbój siłowy. Oczywiście technika treningowa będzie tutaj priorytetem, nie chodzi o dźwiganie dla samego podnoszenia solidnych ciężarów. Jest to po prostu wiek, w którym mamy zielone światło, aby trenować ze znaczną intensywnością.

Na czym należy się skupić, chcąc trenować siłowo?

Jeżeli jesteś osobą młodą i myślisz o treningu siłowym lub jesteś rodzicem, a Twoje dziecko chce trenować, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Nie spiesz się

Progres siłowy jest długotrwały i mozolny. Osoby młode chcą wszystko na już, teraz, zaraz! Trening siłowy powinien być wykonywany cierpliwie, z zaplanowaną progresją. Okazać się może, że dopiero 6 miesięcy regularnych treningów przyniesie widoczne rezultaty. Zbyt szybki progres siłowy będzie przeciążał stawy i przyczepy mięśniowe. Nawet jeśli zbudujemy znaczną siłę mięśni czy rozbudujemy masę mięśniową, to proces adaptacji stawów czy innych tkanek wchodzących w skład aparatu ruchu, trwa dłużej. Często słyszymy, że sportowcy zrywają mięśnie, bo masa mięśni i ich siła były większe, niż możliwości wysiłkowe ich przyczepów.

Polecamy również: Okiem fizjoterapeuty: Trening siłowy w młodym wieku, od kiedy zacząć?  

Na początku zadbaj o sprawność

Pierwsze tygodnie treningów nie powinny koncentrować się na budowaniu rozmiarów mięśni czy siły. Trening powinien kłaść nacisk na funkcjonalność ciała. Konieczne jest opanowanie dobrej techniki ćwiczeń, a trening powinien być wykonywany w zwiększonym zakresie powtórzeń.

Wiek to tylko liczba

Odpowiedni wiek na rozpoczęcie wyczynowych treningów siłowych, wg naukowców, to 18. rok życia. Oczywiście pamiętajmy, że mowa tutaj o typowym treningu siłowym. Gotowość do treningów powinna być oceniana indywidualnie.

przysiad ze sztangą 

Korzystaj z podstaw

Trening siłowy osoby młodej powinien bazować na podstawowych ćwiczeniach. Jeżeli funkcjonalność ciała nam pozwala, to korzystać powinniśmy głównie ze sztangi i hantli. Maszyny powinny być jedynie uzupełnieniem.  

Nadzór i konsultacja fizjoterapeutyczna

Każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona badaniami lekarskimi. Warto wykonać podstawowe badania krwi czy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu osłuchania pracy serca lub płuc. Dobrą praktyką byłaby również konsultacja z fizjoterapeutą, który zbada nastolatka pod kątem możliwości motorycznych i występowania ewentualnych wad postawy ciała. Koniec końców pierwsze treningi powinny być przeprowadzone pod kontrolą trenerską. Wystarczy kilka treningów personalnych, a trening młodej osoby będzie dużo bardziej bezpieczny i efektywny.

Polecamy również: Wzrost człowieka - od czego zależy i jak go zwiększyć?

O czym należy pamiętać?

 • Trening siłowy nie hamuje wzrostu.
 • Ćwiczenia z ciężarami poprawiają gęstość kości, wzmacniają szkielet.
 • Trening na siłowni może być skutecznym sposobem na poprawę wad postawy ciała.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5532191/

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (19)
Anonim

W moim przypadku zahamowała teraz jestem dosyć niski i mierze 177 cm wzrostu.Z tym artykułem się nie zgodzę w wieku 13 lat miałem 171 cm wzrostu czyli odpowiedni wzrost jak na swój wiek .Teraz jestem niskim mężczyzna z kompleksem do końca życia .

0
TomQ-MAG

a skad pewnosc, ze to wina treningow?
ile maja wzrostu rodzice, dziadkowie czy rodzenstwo? bo to przede wszystkim z mieszanki ich genow wynikac bedzie nasza mozliwosc na wzrost.

0
Anonim

Ojciec 182 a moja mama 165 cm .Ja w rodzinie wśród mężczyzn jestem najniższy.Wujek kuzynostwo są powyżej 180 cm .Od strony mamy nikt nie ma mniej niż 180 cm

0
Bull

Masz pecha, ale siłownia nie ma tu nic do rzeczy.

1
Anonim

Znam ludzi co w młodym wieku siłownia zahamowała wzrost.

0
Bull

Jak powielanie bzdur Ci ulży to ok. Moj syn trenuje od 12 roku życia i jest najwyższy w rodzinie, ale nikomu nie wbijam do głowy, że to przez siłownię.

0
gokuson

Typowy dowód anegdotyczny, mama niska więc Twój wzrost się zgadza. Średnia wzrostu dla mężczyzn w Polsce wynosi 177,3 cm... więc jest to średni wzrost nie niski, marudzisz i powielasz mity.

0
TomQ-MAG

niestety silownia nie ma tutaj nic do tego, ze jestes po prostu śrendiego wzrostu :)
malo tego, moze jakbys nie cwiczyl to bys mial 165 cm... nigdy nie wiaodmo... moze aktywnosc fizyczne przyczynila sie do tego, ze nie masz wzrostu mamy:)
Trzeba spojrzec na inne plusy takiego stanu. Z Twoim wzrostem bedzie szybciej widac efekty treningu silowego.

0
Bull

Pod warunkiem ze ma predyspozycje do tego, dobry gen.

0
Anonim

a co do kobiet kobiety są średnio od mężczyzn niższe o 10-15 cm.

0
Anonim

Znam kilka osób co siłownia też zahamowała wzrost

0
Anonim

Wzrost według mnie nie ma nic wspólnego do budowania muskulatury.

0
Bull

Wg ludzi znających się na tym sporcie jest przeciwnie. Zobacz top mr O.

0
Anonim

Nie mam niestety genetyki do tego sportu jak inni.

0
Anonim

W moim przypadku można powiedzieć ,że u mnie wzrost to wada .

0
Bull

Ponoć każdy facet ma w sumie dwa metry. Może na tym polu Ci się poszczęściło :) :) :)

1
Anonim

Ja widzę to inaczej.

0
Bull

Współczuje

1
Anonim

Cieszę się bardzo.

0