Paski do podnoszenia ciężarów są prostym, lecz niezwykle skutecznym narzędziem, które pomaga w treningu siłowym. Pomagają utrzymać prawidłową formę i technikę, minimalizując ryzyko urazów. Są również niezbędnym dodatkiem, gdy nasza siła chwytu jest słabsza od ciężaru, jaki jesteśmy w stanie podnieść dużymi grupami mięśniowymi. W artykule przybliżę czym są paski, jakie są ich zalety i wady oraz kiedy z nich korzystać. 

  1. Paski do podnoszenia ciężarów - Czym są i jak działają?
  2. Zalety pasków treningowych
  3. Wady pasków treningowych
  4. Do jakich ćwiczeń stosować paski?
  5. O czym należy pamiętać, stosując paski do podnoszenia ciężarów?

Paski do podnoszenia ciężarów - Czym są i jak działają?

Paski do ciężarów to specjalne akcesoria używane w treningu siłowym, które pomagają stabilizować dłoń i nadgarstek podczas podnoszenia ciężkich obciążeń. Działają poprzez zwiększenie przyczepności i poprawę chwytu. Pozwala to osobie trenującej podnieść większy ciężar, niż byłoby to możliwe, używając tylko siły dłoni.

paski treningowe

Paski zazwyczaj są wykonane z grubego, mocnego materiału, takiego jak skóra lub nylon, i mają na końcu pętlę, przez którą przewleka się jeden koniec paska, tworząc pętlę, którą zakłada się na nadgarstek. Drugi koniec paska owija się wokół sztangi, zaciskając ją i tworząc mocny uchwyt.

Podczas podnoszenia ciężarów, dłoń i nadgarstek mogą się szybko zmęczyć i puszczać sztangę. Sama siła przedramion również może nie być wystarczająca do tego, aby podnosić duże ciężary. Trening dużych grup mięśniowych jak grzbiet i nogi może być wtedy znacznie ograniczony. Paski do podnoszenia ciężarów pomagają zredukować obciążenie dłoni i nadgarstków, umożliwiając dalszy trening większych grup mięśni.

Film prezentujący jak prawidłowo wiązać paski: https://youtu.be/ZV6Oby9z0KY

Zalety pasków treningowych

Zwiększona przyczepność

Podczas podnoszenia dużych ciężarów, dłonie mogą się spocić, co utrudnia utrzymanie mocnego chwytu. Paski pomagają poprawić przyczepność, co pozwala na podniesienie większego ciężaru.

Zmniejszenie obciążenia dłoni i nadgarstków

Paski przenoszą część ciężaru z dłoni i nadgarstków na przedramiona. Dzięki temu można dłużej trenować bez odczuwania dyskomfortu lub zmęczenia w dłoniach i nadgarstkach.

paski treningowe

Pozwalają na podnoszenie większych ciężarów

Dzięki lepszemu chwytowi i zmniejszeniu obciążenia dłoni paski pozwalają na podnoszenie większych ciężarów, co może prowadzić do szybszego rozwoju siły i masy mięśniowej.

Mogą poprawiać technikę ćwiczeń

Dzięki temu, że nie musisz martwić się o utrzymanie chwytu, możesz skupić się na prawidłowym wykonaniu ćwiczeń. Paski mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy i techniki, co jest kluczowe dla efektywnego treningu i uniknięcia kontuzji.

Bezpieczeństwo

Paski mogą zwiększyć bezpieczeństwo podczas treningu, szczególnie podczas wykonywania ćwiczeń z dużymi ciężarami, jak martwy ciąg czy wiosłowanie. Poprawiając chwyt i stabilność, paski mogą pomóc zapobiec przypadkowemu upuszczeniu ciężarów, co mogłoby prowadzić do poważnych urazów.

Wady pasków treningowych

Osłabienie mięśni dłoni i nadgarstków

Jeżeli paski są używane zbyt często, mięśnie dłoni i nadgarstków mogą zostać zaniedbane, co prowadzi do ich osłabienia. Ważne jest, aby zrównoważyć użycie pasków z treningiem, który angażuje te mięśnie, aby zapewnić ich równomierny rozwój

Niewłaściwe stosowanie

Paski do podnoszenia ciężarów mogą prowadzić do kontuzji, jeśli nie są stosowane prawidłowo. Nieprawidłowo założone paski mogą powodować niewłaściwe obciążenie stawów i mięśni, co może prowadzić do urazów. Paski mogą też prowokować ucisk na nerw pośrodkowy, co prowokuje podobne dolegliwości co zespół cieśni nadgarstka.

Zbytnie poleganie na paskach

Niektóre osoby mogą zacząć polegać jedynie na paskach, zamiast pracować nad poprawą siły chwytu. Przyzwyczajamy się do użycia pasków, co powoduje, że nie rozwijamy siły chwytu.

Do jakich ćwiczeń stosować paski?

Martwy ciąg

martwy ciąg - paski treningowe

Martwy ciąg jest jednym z ćwiczeń, w którym często korzysta się z pasków. Dzięki nim poprawia się chwyt, co pozwala na podnoszenie większych ciężarów i zwiększa stabilność podczas ćwiczenia.

Podnoszenie ciężarów olimpijskich

Paski mogą być również używane w treningach olimpijskich, takich jak rwanie i podrzut, gdzie stabilność i siła chwytu są kluczowe.

Wyciskanie

Chociaż nie jest to tak powszechne, paski mogą być również używane podczas wyciskania, zwłaszcza w wariantach takich jak wyciskanie hantli stojąc lub leżąc, gdzie dodatkowy chwyt może pomóc utrzymać stabilność. Osobiście nie polecam, zwłaszcza gdy trenujemy w pojedynkę i czasem trzeba zrzucić hantle na podłogę. Bardziej przydają się tutaj stabilizatory nadgarstków, o których możesz przeczytać TUTAJ.

Podciąganie

Paski mogą być używane podczas podciągania, aby pomóc utrzymać mocny chwyt, szczególnie gdy stosujemy dodatkowe obciążenie.

Ćwiczenia na plecy

Paski mogą być również użyteczne podczas różnych ćwiczeń na plecy, takich jak wiosłowanie sztangą czy ściąganie linki wyciągu dolnego. Umożliwiają one podnoszenie większych ciężarów i pomagają utrzymać prawidłową technikę.

O czym należy pamiętać, stosując paski do podnoszenia ciężarów?

  • Nie nadużywaj pasków. Paski są dobrym sposobem na zwiększenie efektywności treningu, ale nie powinny być używane przez cały czas.
  • Upewnij się, że prawidłowo założyłeś paski. Powinny one być mocno owinięte wokół nadgarstka i sztangi, aby zapewnić odpowiednią stabilność i wsparcie.
  • Załóż paski tylko wtedy, gdy są potrzebne. Jeśli możesz wykonać ćwiczenie bez pasków, zrób to. Paski powinny być używane tylko wtedy, gdy siła chwytu staje się ograniczającym czynnikiem do korzystania z większych ciężarów.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)