Wielokrotnie na łamach SFD.PL jesteśmy pytani o wzrost. Nasi czytelnicy najczęściej pytają, ile są w stanie urosnąć i jak można ten proces wspomóc? Czy istnieją ćwiczenia, które poprawiają wzrost? Czy znane są magiczne specyfiki, które mogą nam zwiększyć wysokość ciała? Postanowiłem opisać zagadnienie w jednym wątku, który posłuży jako małe kompendium wiedzy dotyczące wzrostu.

  1. Ile mogę urosnąć?
  2. Jak naturalnie zwiększyć wzrost człowieka?
  3. Niski wzrost — metody leczenia
  4. O czym należy pamiętać?

Ile mogę urosnąć?

Jest to najczęstsze pytanie, jakie zadawane są przez osoby zainteresowane. Tutaj odpowiedź znają jedynie Twoje geny. To one mają zakodowany wzrost człowieka i odpowiadają za rozwój szkieletu i innych cech fizycznych. Istnieje mała wskazówka, która może posłużyć nam, aby ocenić, czy możemy osiągnąć wysoki wzrost, czy też nie.

Ile wzrostu mają Twoi dziadkowie?

Musimy cofnąć się dwa pokolenia i przyjrzeć się, czy nasi dziadkowie należeli do grona wysokich osób. To właśnie znajomość podstawowej zasady genetyki — czyli dziedziczenia co drugie pokolenie, dostarczy nam informacji, czego możemy się spodziewać po naszym ciele. Twoi dziadkowie będą przykładem tego, jak możesz wyglądać w przyszłości.

Twoi rodzice nie będą tutaj dobrym przykładem, chociaż zazwyczaj jest tak, że dzieci są wyższe od matki czy ojca. Niestety osoby postronne, obce, nieznające Twoich dziadków czy rodziców nie są w stanie oszacować Twojego wzrostu.  Jednak może się okazać, że pomimo że dziadkowie i rodzice są wzrostu niskiego czy przeciętnego, Ty jakimś sposobem osiągniesz wysoki wzrost.

mężczyzna miara wzrostu

Jak naturalnie zwiększyć wzrost człowieka?

Kolejne pytanie dotyczy tego, jak można pomóc organizmowi w rozwoju, aby cokolwiek zdziałać w tym zakresie. Istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby wspomagać wzrost. O czym mowa?

Zdrowe odżywianie: zrównoważone odżywianie, bogate w witaminy i minerały, może pomóc wzmocnić kości i mięśnie, co może przyczynić się do wzrostu. Należy pilnować poziomu witaminy D3, K2, wapnia i kwasów tłuszczowych omega 3. Unikaj zbyt dużej ilości fast foodów, słodyczy i mocno przetworzonych pokarmów.

Ćwiczenia fizyczne: takie jak joga, pływanie i stretching, pomagają wzmocnić kości i mięśnie, a także poprawić postawę ciała. Wysiłek fizyczny ma działanie stymulujące na rozwój układu kostnego. Nie bój się ćwiczyć na siłowni. Trening z ciężarami nie zahamuje wzrostu. Więcej możesz przeczytać o tym TUTAJ.

Sen: w czasie snu organizm produkuje hormon wzrostu. Zdrowy sen będzie skutecznie wspomagał regenerację i przyczyniał się do rozwoju organizmu. 7-8 godzin snu na dobę jest rozwiązaniem optymalnym.

Unikanie stresu: stres może mieć negatywny wpływ na Twój rozwój, dlatego ważne jest, aby znaleźć sposoby na radzenie sobie ze stresem. Jeżeli masz problemy ze stresem, spróbuj ashwagandhy.

Przeczytaj koniecznie:

Suplementacja: istnieją suplementy diety, których działanie będzie sprzyjać produkcji hormonów odpowiedzialnych za Twój rozwój. Takimi składnikami są aminokwasy z grupy AOL. Arginina, ornityna i lizyna będą skutecznie wspomagać produkcję hormonu wzrostu. Oczywiście nie masz co liczyć tutaj na działanie podobne do samego hormonu, jednak, gdy zależy Ci na tym, aby stymulować rozwój szkieletu, to warto zadbać o prawidłowy poziom tych aminokwasów w diecie.

Unikanie używek: nie ulega wątpliwości, że korzystanie z nikotyny, alkoholu, czy innych używek będzie zaburzać Twój rozwój psycho-fizyczny. Ograniczaj również spożywanie energetyków.

Niski wzrost — metody leczenia

Niski wzrost może mieć wiele przyczyn, w tym zaburzenia genetyczne, hormonalne lub związane z chorobą np. krzywica. Metody leczenia zależą od przyczyny i mogą obejmować:

Leczenie hormonalne: w przypadku niedoboru hormonu wzrostu, takiego jak deficyt hormonu somatotropowego, można podawać hormon w formie zastrzyków. Leczenie to przebiega w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Jeśli masz już 16 lat i więcej, zapomnij o terapii w tej formie.

Suplementy diety: w niektórych przypadkach niedobór witamin i minerałów, takich jak witamina D i wapń, może wpłynąć na niski wzrost. Interwencja dietetyczna, jak i zastosowanie odpowiedniej kombinacji witamin i minerałów, ma za zadanie wzmocnić układ kostny i sprzyjać będą rozwojowi.

Leczenie chirurgiczne: w niektórych przypadkach chirurgia może być wymagana, aby leczyć schorzenia, takie jak skolioza, które wpływają na wzrost i prawidłowy rozwój. Istnieją też bardziej radykalne rozwiązania jak wydłużanie kości kończyn dolnych. Tego typu operacja kosztuje 400-500 tys. zł. i może być wykonywana w każdym wieku.

Terapia fizyczna — rehabilitacja: Ćwiczenia fizyczne i terapia ruchowa mogą pomóc w poprawie postawy i zwiększeniu wzrostu.

Wsparcie psychologa: w niektórych przypadkach niski wzrost może wpłynąć na poczucie własnej wartości i samooceny, dlatego może być konieczne uzyskanie wsparcia psychologicznego.

O czym należy pamiętać?

  • Twój wzrost zależy przede wszystkim od genów.
  • Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna sprzyjają prawidłowemu rozwojowi.
  • Zadbaj o odpowiedni poziom witaminy D3, K2, wapnia i kwasów tłuszczowych omega 3.
Komentarze (1)
M-ka

Ostatnio były też badania, że picie kawy w ciąży objawia się niższym wzrostem u dziecka.
Ciężarne mogą to wziąć pod uwagę.

0