Polacy za granica

Ilość wyświetleń tematu: 136753

...
Szacuny 0 Napisanych postów 1369 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 18766
*Krzysztof Łągiewka zdobył zwycięskiego gola dla zespołu Krylia Sowietow Samara w wyjazdowym spotkaniu inauguracyjnej kolejki ligi rosyjskiej z Lokomotiwem Moskwa.

"Dobry wojownik staje tam, gdzie nie będzie można go pokonać
i nie przeoczy żadnej słabości przeciwnika."
- Sun Tzu, Sztuka Wojny

...
Szacuny 28 Napisanych postów 1971 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 9219
Maciej Żurawski (Celtic Glasgow), Marek Saganowski (Vitoria Guimaraes), Łukasz Sosin (Apollon Limassol) i Tomasz Zdebel (VfL Bochum) zdobyli bramki dla swych drużyn w meczach pucharowych i ligowych rozegranych podczas kończącego się weekendu.

Żurawski zdobył jednego z trzech goli dla Celticu w finałowym spotkaniu Pucharu Ligi Szkockiej z Dunfermline (3:0). Było to 17. trafienie polskiego napastnika w barwach szkockiego zespołu i pierwsze trofeum, jakie wywalczył w jego barwach. Bramki "The Booys" strzegł Artur Boruc, a w ekipie rywali przez sześć minut przebywał na boisku Bartosz Tarachulski.

Cały mecz w meczu ligowym rozegrał natomiast bramkarz Hibernianu Edynburgh Zbigniew Małkowski. Jego drużyna zremisowała na wyjeździe 2:2 z Motherwell.

W lidze angielskiej bramkarz Tomasz Kuszczak nie ustrzegł West Bromwich Albion od przegranej (1:2) z Manchesterem United. Cały mecz na ławce rezerwowych spędził z kolei Jerzy Dudek, a Liverpool wygrał na wyjeździe z Newcastle United 3:1. Emmanuela Olisadebe (Portsmouth) i Jarosława Fojuta (Bolton Wanderers) zabrakło w składach na mecze ligowe.

W drugiej lidze na boisku pojawił się tylko Tomasz Frankowski, który rozegrał cały mecz w barwach Wolverhampton Wanderers (1:1 na wyjeździe z Reading). Polak został wybrany przez kibiców "Wilków" graczem tego spotkania.

Marcin Kuś (Queens Park Rangers) i Tomasz Hajto (Derby County) nie znaleźli się w składach na mecze ligowe, a FC Southampton, którego zawodnikami są Kamil Kosowski, Grzegorz Rasiak i Bartosz Białkowski, rozegra spotkanie w poniedziałek.

Marek Saganowski zdobył gola dla Vitorii Guimaraes w niedzielnym meczu ligi portugalskiej z Academicą Coimbra zakończonym remisem 1:1. Polski napastnik uzyskał jedenastą bramkę w tym sezonie.

22. bramkę w obecnym sezonie ligi cypryjskiej zdobył powołany przez selekcjonera reprezentacji Polski Pawła Janasa do kadry na mecz towarzyski z Arabią Saudyjską Łukasz Sosin. Jego zespół Apollon Limassol wygrał 3:2 z AS Digenis Morfu.

o raz pierwszym w tym sezonie na listę strzelców wpisał się także Tomasz Zdebel z drugoligowego niemieckiego VfL Bochum. Jego zespół pokonał 4:0 Eintracht Brunszwik i prowadzi w tabeli.

W Bundeslidze wygrały drużyny Euzebiusza Smolarka (Borussia Dortmund) i Dariusza Żurawia (Hannover 96). Obaj Polacy rozegrali całe spotkania. Natomiast od 67. minuty przebywał na boisku Jacek Krzynówek, którego Bayer Leverkusen przegrał z FSV Mainz 1:2. Artur Wichniarek (Arminia Bielefeld) nie zagrał w przegranym 0:1 spotkaniu z Herthą Berlin.

Cały mecz w barwach NEC Nijmegen rozegrał Andrzej Niedzielan, a jego drużyna przegrała mecz ligowy z Ajaksem Amsterdam 0:1.

W Belgii całe spotkania rozegrali Marcin Żewłakow z Excelsioru Mouscron (0:1 z Germinalem Berschoot) oraz Jarosław Mazurkiewicz z La Louviere (0:0 z Roeselare). Michał Żewłakow z Anderlechtu Bruksela w wygranym 4:0 meczu z Beveren opuścił boisko w 72. minucie gry.

Mirosław Szymkowiak z tureckiego Trabzonsporu pojawił się na placu gry w 64. minucie wygranego 2:1 meczu ligowego z Samsunsporem.

Rozpoczęła rozgrywki liga rosyjska. W pierwszej kolejce zaprezentowało się trzech Polaków, a najwięcej powodów do radości miał debiutujący w Kryliach Sowietow Samara Krzysztof Łągiewka, który zdobył zwycięskiego gola w meczu z Lokomotiwem Moskwa. Bramkarz Wojciech Kowalewski ze Spartaka Moskwa rozegrał 90 minut w zremisowanym 1:1 spotkaniu z Ałanią Władykaukaz. Cały mecz rozegrał również Mariusz Jop z FC Moskwa (1:0 z Amkarem Perm), a jego klubowy kolega Damian Gorawski nie znalazł się w kadrze na to spotkanie.

W meczach ligi austriackiej wystąpiło siedmiu polskich piłkarzy. Bramkarz Grzegorz Szamotulski i Adam Ledwoń ze Sturmu Graz spędzili na boisku 90 minut w wygranym 1:0 spotkaniu z SV Ried. Cały mecz rozegrał również Arkadiusz Radomski (Austria Wiedeń), ale jego drużyna przegrała z Red Bullem Salzburg 0:3. Sebastiana Mili zabrakło w składzie.
Powody do zadowolenia mieli także występujący w Superfund Pasching Radosław Gilewicz i Tomasz Wisio. Pierwszy z nich zagrał 45 minut, drugi - 10, a ich drużyna pokonała Grazer AK 1:0. Także dwóch Polaków pojawiło się na boisku w Innsbrucku, gdzie Tirol Jerzego Brzęczka (89 minut) wygrał 2:0 z SV Mattersburg Krzysztofa Ratajczyka (cały mecz).

Nie wywołuj Wilka z lasu

...
Szacuny 2 Napisanych postów 917 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4247
Bramka Saganowskiego w Pucharze Portugalii

Drużyna Marka Saganowskiego - Vitoria Guimaraes - odpadła w półfinale Pucharu Portugalii. Przegrała rzutami karnymi na wyjeździe z Vitorią Setubal 2:3. Po dogrywce był remis 1:1, a gola dla gości zdobył polski napastnik.

Saganowski wpisał się na listę strzelców w 109. minucie. Trzy minuty później Polak zszedł z boiska, a jego miejsce zajął Moreno. W 118. minucie bramkę dla Setubal uzyskał Brazylijczyk Auri. W rzutach karnych gospodarze wygrali 3:2.

Finałowym rywalem Vitorii Setubal będzie FC Porto, które również dopiero po serii "jedenastek" (5:4) wyeliminowało Sporting Lizbona. Po dogrywce było 0:0.

Spotkanie finałowe odbędzie się 14 maja w Lizbonie.

No i jak mozna nie powoływac piłkarza w takiej formie??