Ilość wyświetleń tematu: 135980

...
Szacuny 22 Napisanych postów 13700 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 60920
Boruc najlepszy, Żurawski źle trafił

Po derbach Glasgow (3:1 dla Rangers). Artur Boruc i Maciej Żurawski na własne oczy przekonali się, że derby Glasgow to raczej wojna niż mecz piłkarski – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Przy golach Boruc nie miał nic do powiedzenia, rzutu karnego nawet omal nie obronił (wyczuł intencje Novo). Najpierw jednak Dado Prso pięknie uderzył z woleja - przymierzył idealnie, wykorzystując doskonałe podanie od Marvina Andrewsa. Ta akcja pokazała, że gospodarze potrafią zaatakować z pomysłem, choć częściej to raczej obrońcy Celticu sprawiali im prezenty. Ich niefrasobliwość to również okazja do wykazania się dla polskiego golkipera - chwilami zachowują się jak wtórni analfabeci, czasem nieatakowani nie potrafią wybić piłki, źle się ustawiają. Boruc będzie miał w Celticu pełne rękawice roboty. Tym razem interweniował rzadko głównie wskutek zatrważającej momentami nieskuteczności gospodarzy, na czele z pudłującym Lovenkrandsem, a mimo to "Scotsman" uznał go za najlepszego wśród gości. Dziennik wróży, że Polak przebije klasą poprzedników z ostatnich lat, bo nie uginają się pod nim kolana, kiedy walczy o wielką stawkę.

Żurawski nie oddał strzału, ba, nie dotknął piłki w polu karnym przeciwnika, a wbiegł na nie tylko dwukrotnie (raz, kiedy Celtic wykonywał rzut wolny). Nie sposób zresztą zgłaszać doń żadnych pretensji - jego drużyna gra trochę prymitywnie, nie próbuje nacierać kombinacyjnie, i brak zawodnika usprawiedliwia ją tylko trochę.

Na Żurawskiego patrzyło się przyjemnością, Polak porusza się elegancko, a kiedy prowadzi piłkę bądź ją podaje, można odnieść wrażenie, że techniką bije kolegów na głowę. Niestety, natarcia, które inicjował z głębi pola, nie miał kto kontynuować. W Celticu nie widać graczy z głową Frankowskiego czy Szymkowiaka i na razie nie ma na czym opierać nadziei, że Polak zacznie w Glasgow grać tak w Krakowie czy reprezentacji. W sobotę Celtic sprawiał wrażenie drużyny słabszej od Wisły, w sobotę Celtic kazał podejrzewać, że bratysławskiej klęski w eliminacjach Champions League (0:5 z Artmedią) nie spowodowały tylko szaleńcze treningi, jakie zaaplikował wówczas piłkarzom lekceważący Słowaków trener Gordon Strachan.

Na razie wygląda na to, że Żurawski trafił źle. Choć bowiem Celtic wygra w przeciętnej lidze szkockiej niejeden mecz, to trudno mu będzie wykorzystać zalety ekswiślaka, który w sobotę nie wykonywał nawet rzutu karnego, a przecież na boisku nie było już Hartsona.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

Doradca w dziale ,,Piłka nożna''

...
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 14568 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 53165
a Szymek rozegrał kolejny udany mecz w Turcji i jego drużyna wygrała 3:1...

...
powinienem to wkleic tuz po zakonczeniu poprzedniego sezonu, ale jakos tak przeoczylem wiec ze sporym spoznieniem wrzucam polskich strzelcow :

4 Maciej Bykowski Panathinaikos Ateny
3 Michał Ilków-Gołąb 1. FC Kaiserslautern (am.)

Frankowski zadebiutował

Napastnik reprezentacji Polski, Tomasz Frankowski zadebiutował w niedzielę w barwach hiszpańskiego drugoligowca Elche w wyjazdowym spotkaniu z Levante. „Franek” pojawił się na boisku w 72. minucie zastępując Alfredo. Spotkanie zakończyło się porażką Elche 0:1.

...
Znawca
narazie "Franek" może czuć się zawiedziony

...
Polacy w ligach europejskich: Smolarek najlepszy

Piłkarze polskiej reprezentacji zakończyli eliminacje mistrzostw świata i wrócili do rozgrywek ligowych. Za granicą najlepiej zaprezentował się Euzebiusz Smolarek, który zdobył dla Borussii Dortmund trzy gole.

Smolarek, który w drużynie narodowej gra na prawej pomocy, a w swoim klubie pełni rolę napastnika, wyszedł w podstawowym składzie Borusii. Bramkarza rywali pokonał w 7., 16. i 40. minucie. Jego drużyna zremisowała na wyjeździe z Kaiserslautern 3:3, mimo iż po pierwszej połowie prowadziła 3:1, a polski piłkarz z dorobkiem ośmiu goli zajmuje, ex aequo z Chorwatem Ivanem Klasniciem z Werderu Brema, drugie miejsce w klasyfikacji strzelców Bundesligi.

W meczach dziewiątej kolejki pierwszej Bundesligi pokazało się jeszcze dwóch Polaków. W podstawowym składzie Bayeru Leverkusen wyszedł Jacek Krzynówek, który zagrał do 57. minuty, a jego drużyna przegrała na wyjeździe z FSV Mainz 05 1:3. Całe spotkanie w barwach Hannoveru 96, który pokonał na wyjeździe 4:1 1. FC Koeln, rozegrał Dariusz Żuraw.

Dwóch reprezentantów Polski zabrakło na boiskach Austrii. W barwach Austrii Wiedeń nie było Sebastiana Mili i Arkadiusza Radomskiego, natomiast większe uznanie w oczach swoich trenerów mają piłkarze, którzy występy w polskiej drużynie narodowej mają już za sobą. Krzysztof Ratajczyk zagrał w barwach Mattersburgu całe spotkanie przeciwko GAK Graz (3:1), podobnie 90 minut w drużynie Wacker Tirol występował Jerzy Brzęczek (2:5 z Admirą Wacker), a bramki Sturmu Graz strzegł Grzegorz Szamotulski (2:0 z Pasching, gdzie do 74. minuty grał Radosław Gilewicz). Do 56. minuty w spotkaniu z Salzburgiem barw Rapidu Wiedeń bronił Marcin Adamski.

Polaków zabrakło także na boiskach angielskiej Premiership. Grzegorz Rasiak nie zmieścił się na ławce rezerwowych Tottenhamu Hotspur, który wygrał 2:0 z Evertonem. Nadal do bramki Liverpoolu nie wrócił leczący kontuzję Jerzy Dudek, a bramkarz West Bromwich Albion Tomasz Kuszczak ustąpił miejsca w podstawowym składzie Krisowi Kirklandowi.

Znacznie lepiej wiedzie się bramkarzowi Celticu Glasgow Arturowi Borucowi, który rozegrał całe spotkanie z Hearts. Mecz zakończył się remisem 1:1, a w barwach Celticu zabrakło Macieja Żurawskiego, który leczy kontuzję mięśnia dwugłowego, której doznał w środowym meczu z Anglią.

Drugi polski bramkarz w lidze szkockiej Zbigniew Małkowski grał 90 minut w spotkaniu z Kilmarnock (4:2). W zespole Dunfermline w spotkaniu z Falkirk (0:1) do 67. minuty występował Bartosz Tarachulski.

Dwóch Polaków zagrało w drugiej lidze angielskiej. W barwach Southampton w meczu z Hull (1:1) całe spotkanie rozegrał Tomasz Hajto, a do 76. minuty występował Kamil Kosowski.

Trzeciego gola w tym sezonie dla holenderskiego NEC Nijmegen strzelił Andrzej Niedzielan.

Za wschodnia granicą także grali Polacy. W podstawowym składzie FK Moskwa wyszli Mariusz Jop i Damian Gorawski, ale ich drużyna przegrała na wyjeździe 1:4 z Krylia Sowietow Samara. Bramki Spartaka Moskwa w meczu z Zenitem St Petersburg (1:1) strzegł Wojciech Kowalewski.

W ten weekend odpoczynek mieli bracia Żewłakow. Niegroźną kontuzję nogi leczy grający w barwach Metz Marcin, a występujący w Anderlechcie Bruksela Michał siedział na ławce rezerwowych w spotkaniu z Beveren (1:0).

...
Znawca
ogólnie udany występ polaków za granicą, to napewno cieszy

...

...
Szkocja: Boruc - tak, Żurawski - nie

W 11. kolejce ligi szkockiej wicelider Celtic Glasgow zagra na wyjeździe z piątym w tabeli Kilmarnock. Mecz rozpocznie się o godzinie 15:00.
Od pierwszej minuty na boisku pojawi się Artur Boruc. Nie zagra Maciej Żurawski, który nadal leczy kontuzję uda.

Według szkockiej prasy w składzie może zabraknąć także Johna Hartsona, który dochodzi do zdrowia po urazie pleców. Prawdopodobnie w wyjściowej „11” pojawi się Craig Beattie.

W Szkocji liderem nadal jest Hearts of Midlothian (29 punktów), które wczoraj zwolniło trenera Burley’a. Według agencji BBC Scotland przyczyną rozwiązania kontraktu z Georgem Burleyem był konflikt menedżera z litewskim właścicielem klubu, Władimirem Romanowem.