SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trener piłkarski za granicą

temat działu:

Piłka Nożna

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2123

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 11
Witam. Zawsze chciałem zostać piłkarzem, mieszkam jednak na wsi i nie miałem dostępu do szkółek piłkarskich, dlatego moja kariera jako piłkarza jest już nieosiągalna (mam 18 lat). Ostatnio zainteresowałem się możliwością zostania trenerem piłkarskim. Jednak z tego co czytałem to w Polsce będzie to niestety trudne, bo w wymagane jest doświadczenie piłkarskie, a gdzieś nawet czytałem, że AWF (nie wiem czy to prawda). Teraz jestem w technikum i mam zamiar zrobić studia w innym kierunku, aby mieć jakieś zabezpieczenie. Na razie zacząłem czytać The Spanish Soccer Coaching Bible Youth & Club. Znacie może jakieś inne dobre książki o trenerce dostępne na internecie (obecną czytam na google books, większość stron jest dostępna).

Trochę zboczyłem z tematu, bo chciałem się dowiedzieć o tym jak można robić kursy na trenera w innych krajach. Interesują mnie kraje anglojęzyczne, ponieważ ten język jest mi już dość dobrze znany, a przez najbliższe lata powinno być coraz lepiej. Znalazłem broszurę o tym jak zostać trenerem w Irlandii, interesuje mnie także Anglia, ale nie mogłem znaleźć nigdzie czegoś takiego na stronie FA. Według mnie między Anglią a Irlandią nie będzie za dużo różnic, jeśli jakieś są to napiszcie.

Oto broszurka o której mówię: http://www.carrigtwohillunited.com/files/FAI Coach Ed Brochure 2013 (Southern Region).pdf

Poniższe 5 kursów dotyczy młodych dzieci w wieku 6-12 lat (Kick Start 1, 4 V 4 dzieci 6-9 lat. Pozostałe 9-12 lat)
Pierwszy poziom to Kick Start 1 z tego co zrozumiałem to nie ma żadnych wymagań (jedynie wiek - 16 lat) co do uczestnictwa, a zdanie go polega tylko na uczestniczeniu w zajęciach w wymiarze 8 godzin. Cena także nie jest przerażająca, bo kosztuje 45 euro.
W tej broszurce są jeszcze 3 inne mini kursy przed Kick Start 2, w broszurce z 2008 roku ich nie było z tego co widziałem.
4 V 4 Games Workshop - trwa 3 godziny, kosztuje 25 euro. Uszestnik powinien mieć Kick Start 1. I tutaj za bardzo nie rozumiem, w zaliczeniu pisze "Attendance Certificate" - czy to oznacza po prostu, że się było 3h na kursie?
7 V 7 Games Workshop - to samo co 4 V 4 tylko praca z starszymi dziećmi co przekłada się na grę 7 na 7, a nie 4 na 4.
Później jest Kick Start 2, który jest jakby 2 częścią kursu, wymaganie to oczywiście Kick Start 1, zalecane są 4 V 4 i 7 V 7. Trwa 17h, nie ma żadnych testów, wystarczy 100% frekwencja. Cena to 75 euro.
Strength & Conditioning Workshop - wymagania to Kick Start 1, trwa 3h, kosztuje 25h. Zaliczenie to "Attendance Certificate" o które pytałem wcześniej.

Dopiero po tych kursach można starać się o Youth Cert.

Przychodzi pora na Youth Cert. Pozwala na asystowanie trenerom przy treningu młodzieży 13-18 lat. Wymagane są oba Kick Starty, 4 V 4, 7 V 7 i Strength & Conditioning Workshop. Zalecane jest także 6 miesięcy przerwy po Kick Start 2 przed rozpoczęciem tego kursu. Można ominąć te wymagania będąc 5 lat zawodowym piłkarzem. I to jest dla mnie dość ważne, bo nie grałem i już raczej nie będę grał nawet w polskiej okręgówce, nie trzeba grać, aby robić ten kurs, wystarczą poprzednie kursy? Zaliczenie to:
• Log Book - na czym to polega?
• Practical Assessments (including Final Assessment Day) - czego można się spodziewać tej praktyce?
• Attendance at an FAI Medical & Fitness Workshop - nigdzie nic takiego nie widziałem, o co chodzi?
• 100% attendance on course curriculum - 100% frekwencja.
Kurs kosztuje już 300 euro, ale to zrozumiałe, bo trwa 45h. Poprawka kursu kosztuje 50 euro.
W formularzu jest coś takiego jak "PREVIOUS COACHING QUALIFICATIONS" - czy dośwadczenie trenerskie jest wymagane, aby się dostać?
Jest także "FOOTBALL INFORMATION" - rozumiem, że to się tyczy raczej tych, którzy nie mają kursów, a byli zawodowymi piłkarzami i chcą to obejść.
Są tam jeszcze pytania o etniczność, ale z tego co rozumiem w wyjaśnieniu to używa się to wyłącznie w celach statystycznych, a w kursie może brać udział także np. Polak, a nie tylko Irlandczycy.

Broszurka kończy się na Youth Cert i nie ma kolejnych poziomów, jest jeszcze Goalkeeping Intro, ale nie jest wymagany ten kurs z tego co widziałem?


Gratuluję jeśli komuś chciało się to przeczytać. Jeśli nie czytaliście to streszczę moje pytania:
- co to jest "Attendance Certificate"?
- czy jest wymagana gra w jakiejś drużynie piłkarskiej do robienia tych kursów i kursów kolejnych (UEFA B, A czy PRO)?
- jak to jest z doświadczeniem w pracy trenera, ile trzeba go mieć aby przystępować do kolejnych kursów?
- Po którym kursie można spodziewać się już jakiejś płatnej pracy, a nie tylko wolontariatu?

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie cenne byłyby dla mnie komentarze kogoś, kto miał styczność z tymi kursami.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cris Thug Il Fenomeno Moderator
Ekspert
Szacuny 149 Napisanych postów 17460 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 196517
Jednak z tego co czytałem to w Polsce będzie to niestety trudne, bo w wymagane jest doświadczenie piłkarskie, a gdzieś nawet czytałem, że AWF (nie wiem czy to prawda).

Za bardzo Ci w tym temacie nie pomogę.Ale może to Ci w jakimś stopniu pomoże

https://www.sfd.pl/Trener-t396340.html


Zmieniony przez - Cris Thug w dniu 2013-08-22 18:11:43

Ole-le, ola-la, ser del Barça és el millor que hi ha!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 11
Dzięki za zainteresowanie. Na stronie PZPN wyczytałem, że aby zrobić kurs PZPN C (umożliwia potem zrobienie licencji na UEFA B itd.)

"jest absolwentem szkoły / uczelni o kierunku sportowym lub nauczycielskim, lub legitymuje się stażem zawodniczym w rozgrywkach OZPN / ZPN dowolnego szczebla, potwierdzonym opinią wystawioną przez macierzysty Związek Piłki Nożnej."

Z tego wynika, że trzeba mieć AWF lub grać w piłkę w klubie. Ja niestety nie będę spełniał żadnego z tych wymagań. Swoją drogą to dziwne, że za granicą można zrobić kursy... zresztą nie wiem czy dziwne, w końcu to Polska!

Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie. Na czym polegają egzaminy praktyczne?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cris Thug Il Fenomeno Moderator
Ekspert
Szacuny 149 Napisanych postów 17460 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 196517
Dokładnie to nie wiem jak bedzie ten na trenra wyglądał,ale jak sama nazwa wskazuje będzie trzeba zaprezentować swoje umiejętności nabyte w jakiejś formie.Ja na koniec technikum,wiem nie do końca związane z tematem,też miałem egzaminy praktyczne i pisemne.I ten pierwszy polegał na dokładnym od podstaw zaplanowaniu wszystkiego,wyliczeniu i rozpisaniu na podstawie zadania.Więc być może będziesz musiał rozpisać jakiś trening (np. przygotowawczy do sezonu) i go przedstawić,pokazują jak poprawie wykonywać dane ćwiczenia itp.

Ole-le, ola-la, ser del Barça és el millor que hi ha!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kim jest ten piłkarz?

Następny temat

Pomocy!

WHEY premium