W ten weekend, 7-8 czerwca br, tuż za polską granicą, w Ostrawie, zostanie rozegrany turniej Czechia-Pro, mający rangę IFBB Diamond Cup, a więc z punktami do Rankingu IFBB.

Znalezione obrazy dla zapytania Czechia-Pro ifbb 2019 diamond cup

Organizacji tej cyklicznej imprezy podjął się były prezes Czeskiej Federacji, znany u nas z organizacji najstarszej cyklicznej imprezy w Europie – Grand Prix Pepa w Opavie (w tym roku będzie to już jej 41 edycja), Stanislav Pesat. Czechia-Pro w Ostrawie odbywa się w wielkiej hali sportowej Ostravar Arena, zbudowanej w celu rozgrywania największych imprez hokejowych świata (odbywały się tam Mistrzostwa Świata w Hokeju w latach 2004 i 2015). W sezonie zimowym trenują tu hokeiści klubu Vitkovice Steel, ale w sezonie letnim hala jest opustoszała i chętnie gości sporty sylwetkowe. Była więc miejscem rozgrywania Mistrzostw Europy (1992) oraz Mistrzostw Świata w Kulturystyce (2006). A teraz, od trzech lat, gości zawody Czechia-Pro mające status IFBB Diamond Cup. Obejmują one w tym roku 57 różnych kategorii wzrostowych i wagowych, w tym juniorów i weteranów. W ramach tej imprezy rozegrany zostanie także turniej Elite Pro w kulturystyce (open), fitness sylwetkowym oraz bikini fitness (sobota, godz. 18:00).

Jeśli chodzi o amatorów, oprócz punktów do Rankingu IFBB 2019, można tam zdobyć także prawo do przejścia na zawodowstwo IFBB Elite Pro. Przysługuje ono zwycięzcą w kategorii overall w kulturystyce, kulturystyce klasycznej, fitness plażowym, fitness sylwetkowym oraz bikini fitness.

Reprezentacja Polski rozrosła się do 15 osób:

 • Ewelina Stępska Junior bikini 16-20 lat
 • Anna Operchał Bikini fitness 164 cm
 • Katarzyna Oleśkiewicz -Szuba Bikini fitness 164 cm
 • Martyna Derlat Bikini fitness 164 cm
 • Natalia Kardacz Bikini fitness +172 cm
 • Sergiusz Bartoszek Classic Bodybuilding 180 cm
 • Szymon Karelus Classic Bodybuilding 180 cm
 • Damian Kosiec Classic Bodybuilding +180 cm
 • Dawid Gwizdol Bodybuilding 80 kg
 • Pawel Blaszkiewicz Bodybuilding 100 kg
 • Bartosz Kowalski Bodybuilding 100 kg
 • Aneta Ratajczak Wellness fitness 163 cm
 • Aleksandra Karpińska Wellness fitness +163 cm
 • Rafał Konopiełko Men’s Physique 176 cm
 • Damian Łosowski Men’s Physique 182 cm

Bardzo ciekawie zapowiada się kategoria bikini do 164 cm. Dojdzie tam do polskiego, „wewnętrznego” rewanżu za Mistrzostwa Polski, gdyż mistrzyni kraju, Katarzyna Oleśkiewicz-Szuba, spotka się z wicemistrzynią, Martyną Derlat, a także z wicemistrzynią z kat. 162 cm, Anną Operchał. Tu jeszcze dużo zależy od dokładności pomiaru wzrostu w Ostrawie, gdyż Operchał ma wzrost ok. 162 cm i raz mierzona jest nieci wyżej, a innym razem, nieco niżej. W Ostrawie chyba byłoby lepiej dla niej pójść z kategorii 162 cm, tak jak na MP, ale znowu w tej kategorii są zgłoszone jedynie trzy zawodniczki i pewnie będzie ona i tak połączona z kategorią 164 cm. A tu dochodzą jeszcze dwie zawodniczki z „górnej półki”: była wicemistrzyni świata Jewgienija Filonenko (Ukraina) i znana Rosjanka, Jekatierina Rykowa. Co ciekawe, wszystkie trzy panie: Filonenko, Rykowa i Oleśkiewicz-Szuba spotykały się już w tym sezonie. Na Pucharze Prezydent IFBB w Nafplio, w kategorii 164 cm, zajęły miejsca: 2 (Rykowa), 3 (Filonenko ) i 4 (Oleśkiewicz-Szuba), ale punktacja była bardzo wyrównana 14:14:15. Potem Filonenko pojechała na Grand Prix Szwecji, gdzie wygrała, Rykowa na Diamond Cup we Francji, gdzie była druga, a Oleśkiewicz-Szuba na Mistrzostwa Polski, gdzie zdobyła złoty medal.

Na ME w Santa Susanna, Rykowa spadła na 9 miejsce, a Filonenko i Oleśkiewicz-Szuba uzyskały po 20 punktów, zajmując 4 i 5 pozycję. Na Diamond Cup w Budapeszcie Filonenko była druga, a rywalki pauzowały. U Panatty w Rimini Filonenko była już w słabszej formie, ledwo wchodząc do finału (6 miejsce). Ciekawe, czy po tygodniu przerwy zdoła odbudować formę, a rywalki będą wypoczęte. Tak, czy inaczej, Pani Kasia będzie tu walczyła o zwycięstwo.

W kulturystyce klasycznej, Szymon Karelus i Sergiusz Bartoszek spotkają się w kategorii 180 cm. Ich najgroźniejszym rywalem będzie Słowak Borys Palovic, z którym Karelus ostatnio wygrywał, więc jest szansa na „złoto” i 7 punktów do Rankingu. A Kosiec, który niedawno pokonał Karelusa w Budapeszcie (w kategorii open), teraz powalczy o kolejne zwycięstwo z pięcioma innymi zawodnikami, którzy, wydaj się, są do ogrania.

W kulturystyce do 100 kg wystawiamy dwóch zawodników: Bartosza Kowalskiego i Pawła Błaszkiewicza. Na MP Kowalski (4 pozycja) był lepszy od Błaszkiewicza o 2 miejsca. Na Słodkiewicz Classic Błaszkiewicz był piąty, na Pucharze Prezydenta w Nafplio – szósty. Trudno oczekiwać jakieś drastycznej metamorfozy. Zobaczymy. A Kowalski powoli „łapie rytm” i w Budapeszcie awansował już na 2 miejsce. Tutaj jego głównym rywalem będzie Czech Michał Sitter, z którym Polak wygrał niedawno kilkoma punktami. Ciekawe perspektywy ma też mistrz Polski Dawid Gwizdol w kategorii 80 kg. W Budapeszcie był trzeci, teraz powinno być jeszcze lepiej.

Dwie kategorie wellness fitness zapewne zostaną połączone w jedną, gdyż razem startuje 7 zawodniczek, w tym dwie Polki: Aneta Ratajczak i Aleksandra Karpińska. Na MP Ratajczak była 4 w kategorii do 163 cm. Od niedawna zaczęła też startować zagranicą. W Budapeszcie też była czwarta, 3 punkty za Czeszką Aikaterini Polymerou i teraz znowu się spotkają. Na Panatta Cup 7 miejsce, ale tych zawodniczek w Ostrawie nie będzie. Ciekawe, jak to wypadnie.

Komentarze (0)