Czy w aspekcie odżywek wysokobiałkowych możemy mieć uzasadnione obawy co do ich bezpieczeństwa?

Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, musimy zanurzyć się w ogólną analizę, czym są odżywki wysokobiałkowe, jakie są ich rodzaje oraz omówić w największym skrócie, dlaczego i jak powstają. Z pewnością jednak nie są to produkty otrzymywane sztucznie, nie są to sztuczne związki chemiczne. 

Odżywki wysokobiałkowe powstają z naturalnych produktów!

Spójrzmy na etykietę dowolnej odżywki wysokobiałkowej. Odżywki wysokobiałkowe powstają z różnych naturalnych źródeł pokarmowych zawierających stosunkowo duże ilości najbardziej potrzebnego mięśniom makroskładnika - białka. W sklepie z odżywkami dla sportowców i osób aktywnych znajdziemy wiele rodzajów odżywek wysokobiałkowych. I jak się słusznie domyślasz, będą różniły się między sobą głównie źródłem pochodzenia.

Rodzaje odżywek wysokobiałkowych

1. Źródła zwierzęce

Białka pochodzące z mleka

Gdy spojrzysz okiem na półkę z odżywkami białkowymi, dominującym rodzajem białka będą białka pochodzące z krowiego mleka. Oznaczone są one najczęściej skrótami tj. WPC, WPI, WPH, choć czasem spotkać można również pojęcia: białko mleka, kazeina, kazeina micelarna. 

Wszystkie te rodzaje odżywek wysokobiałkowych są wytwarzane poprzez różnego rodzaju procesy technologiczne, mające jeden główny cel: z płynnego mleka, które zawiera w 100 g zaledwie około 3,4 g białka, uczynić produkt o zawartości białka rzędu 65 - >90 g w 100 g. W zależności od zakupionego rodzaju białka mlecznego (ww. skróty i pojęcia) będą się one między sobą różniły główną charakterystyką, czyli czasem uwalniania aminokwasów. Jednak dalej będzie to produkt pochodzenia naturalnego.

Białka pochodzące z jaja

Podobnie, jak w przypadku odżywek opartych o białko mleka krowiego, sytuacja ma się z odżywkami wysokobiałkowymi wytwarzanymi z jajek.  Pamiętajmy, że jajo kurze składa się z białka oraz żółtka.  W związku z tym, że sportowcy poszukują głównie produktów wysokobiałkowych, bez zbędnego ładunku kalorycznego (tłuszcze), bardzo rzadko można spotkać w sklepie z suplementami odżywkę zawierającą i białka, i żółtka. Z jaja najczęściej wykorzystuje się jedynie białka. 

Ponownie główną troską producentów odżywek jest skoncentrowanie zawartości białka w produkcie. Jedno średnie jajko to zaledwie około 6 g białka… Gotowy zaś produkt ma często > 80 g białka w 100 g. W sklepie z suplementami najczęściej spotkamy te dwa źródła pokarmowe odżywek wysokobiałkowych. Ich źródłem są produkty zwierzęce, ale to nie koniec rodzaju tego typu odżywek. 

odżywki białkowe w proszku

2. Źródła roślinne

Głównie w związku z tym, że coraz większą popularnością cieszą się diety wegetariańskie i wegańskie, naprzeciw oczekiwaniom osób stosujących ten typ odżywiania wychodzą również producenci odżywek wysokobiałkowych. Spotkamy zatem odżywki wysokobiałkowe powstające z produktów stricte roślinnych.  Po raz kolejny głównym celem producentów jest uzyskanie wysokiej ilości białka w produkcie, który pochodzi od roślin zawierających, z reguły, jeszcze mniejsze „startowe” ilości białka. Ponownie w wyniku procesów technologicznych następuje koncentracja ilości białka. Jakie rośliny stanowią bazę dla wegańskich odżywek wysokobiałkowych?

Białka pochodzące z soi

Gdy producenci suplementów zaczęli rozglądać się, jaka roślina byłaby najlepsza do wytwarzania odżywek wysokobiałkowych, dostrzegli, że właśnie soja wydaje się najtrafniejszym wyborem. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że zawiera dużą ilość aminokwasów rozgałęzionych, ale również, ponieważ wydaje się wolna od częstej wady produktów roślinnych, czyli braku wystarczającej ilości któregoś z niezbędnych aminokwasów. 

Białka pochodzące z grochu

Producenci cenią sobie również groch, jako źródło białka przy przygotowywaniu odżywek dla weganów. Podobnie jak soja zawiera większość niezbędnych aminokwasów, choć drobnym wyjątkiem może być metionina. 

Te dwie rośliny nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości, po które może sięgnąć producent odżywki wysokobiałkowej. Co więcej, muszą oni pamiętać o tym, że większość rośliny źródeł pokarmowych białka może mieć problem z dostarczeniem wystarczającej ilości jednego (bądź wielu) aminokwasów. Aby było trudniej, każda roślina ma jakieś inne braki w aminokwasach. Z tego powodu często spotkamy również, w jednej odżywcze wysokobiałkowej miksy różnych źródeł roślinnych.

Powtórzę: Niezależnie od źródła, z jakiego wytwarzana jest odżywka wysokobiałkowa, główną troską producentów jest zapewnienie odpowiedniej ilości białka poprzez różne zabiegi technologiczne koncentrujące jego ilość.

Najważniejszą pozycję z etykiety odżywki wysokobiałkowej 

Spójrzmy, co jeszcze na niej znajdziemy. Z pewnością będą to dodatki smakowe/aromaty/itd. Produkt musi smakować, inaczej mało kto po niego sięgnie.  Dlatego praktycznie każdy producent czyni starania, aby były one również pochodzenia naturalnego i z dbałością o to, aby lista niezbędnych dodatków była jak najkrótsza. Celem jest przecież zapewnienie smacznego i bezpiecznego produktu. Wszystkie ew. dodatki są dopuszczone do wytwarzania żywności dla ludzi. 

Dokładnie takie same możemy spotkać w np. lodach, ciastach i innych produktach typowo spożywczych, przeznaczonych do konsumpcji. Są jednak osoby, które niepokoi nawet ta niewielka ilość np. dodatków. Chcą być jak najbliżej natury. Jeśli tylko przestrzegają podobnych zaleceń w swojej codziennej diecie, to chwała im za to. 

Jednak nawet osoby niezwykle dbające o skład swojej diety mogą napotkać problem, z którym boryka się także większość z nas, konieczność dostarczenia odpowiednio dużej ilości białka w diecie. Na szczęście producenci odżywek wysokobiałkowych zadbali również i o tę grupę odbiorców. Mogą oni wybierać odżywki wysokobiałkowe o naturalnym smaku. Kompromisem będzie tutaj oczywiście sam smak produktu. Jednak jeśli ktoś obawia się nadmiaru takich dodatków, powinien się z tym liczyć i celowo wybrać produkt bezsmakowy.

Warto w tym miejscu dodać, że dobre odżywki wysokobiałkowe, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży, muszą przejść szereg badań i obostrzeń. Wszystko w trosce o zdrowie konsumenta. Biorąc to wszystko pod uwagę, osoby bez przeciwwskazań, mogą śmiało uzupełniać braki w spożyciu białka ze swojej codziennej diety, odżywką wysokobiałkową. 

Artykuły, które warto przeczytać:

Komentarze (11)
basmann

Znajomi często komentuja że to chemia w proszku, totalnie nie znając procesu produkcji, później dumnie zasiadają na kanapie racząc się piwkiem i zajadając chipsy, samo zdrowie i natura :)

6
GWookie

bo kazdy ktoremu sie nie chce lub nie ma wiedzy szuka wymowki. slyszalem tez ze od treningu sa "sztuczne miesnie", no takie nieprawdziwe, nie co to sie w polu robilo %-)

1
Bull

Prawdziwe tylko od przerzucania węgla są.

0
lordknaga

i to zazwyczaj typki z wygladem jak z tego zdjecia/miniaturki w tym arcie, mowia o tej chemi w proszku albo "sterydzie" w proszku.

4
rarytas1

Gdybym nie miał dostępu do 50 gram WPC po treningu to bym nie wykonał treningu.Ktoś napisze że dieta podstawa owszem, ale nie ma żadnej alternatywy dla podania białka potreningowo. Chemia nie chemia ważne że działa bez tego nie da się zbudować szczytu formy

0
OTTO

Mnie kolega pytał czy po białku trzeba się odblokowywać tak jak po kreatynie :)

A ja mam pytanie, bo jeden niby znawca siłowni wmawiał mi że trzeba zmieniać producentów odżywek w tym i białka, bo się organizm przyzwyczaja i nie działają tak jak należy. Moim zdaniem to tak jakby się organizm przyzwyczajał do ryżu albo kaszy i mimo że jesz to jesteś głodny :)

0
Biniu

w jedneym zdaniu jest wiele mitow

jesli uda mi sie wszystkie rozszyfrowac
1. zmieniac producent NIE ma potrzeby jesli tylko wybiera sie dobrego i zaufanego producenta i dobrze toleruje skladniki zawarte w bialku - a tutaj ekstremalnie moga byc dziwne reakcje osobnicze...
2. warto roznicowac ZRODLA bialka - ale to podstawa bo bialko z proszku powinno byc jedynie UZUPELNIENIEM diety
3. bialko zawsze dziala jak powinno jelsi tylko jest wcholniete i spozyte w odpowiedniej ilosci oraz timingu

0
mishka48

"Białko w prochu to nie chemia!!!" Powiedzcie to ludziom, którzy przez ten syf mają problemy skórne

0
gokuson

Syf? WPC znajduje się w mleku w proszku dla dzieci. Proszę tutaj nie generalizować i nie przytaczać przykładów anegdotycznych. Bo tak samo mogę napisać ze moi znajomi mają problemu skórne po alkoholu, czy to wina alkoholu nie to reakcja organizmu na alergen lub forma nietolerancji pokarmowej. Tak samo jest w przypadku białka, niektóre osoby mają objawy skórne alergii na mleko krowie, dlatego takim osobą zaleca się stosowanie białek roślinnych.

3
basmann

Kolejna oświecona, weź ogarnij się i zrób odpowiednie badania, bo nie czujesz swojego organizmu. Wszystko SYF, a po cichu żarcie najtańszych parówek z biedry, które zmielone świnie z oborą mają w składzie.

1
TomQ-MAG

wszystko, co nas otacza to chemia:)
obecnie wybór odzywek białkowych, poprzez frakcje, kończąc na źródłach pochodzenia sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć to, czego szuka.

0