Osoby aktywne i dbające o zdrową dietę, coraz chętniej sięgają po odżywki białkowe, aby poprawić wzrost mięśni, regenerację potreningową i ułatwić sobie utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Coraz częściej słyszymy o odżywkach białkowych w kontekście odchudzania się oraz utrzymania sprawności i zdrowia osób starszych.

Czym jest białko serwatkowe?

W mleku znajdują się dwie frakcje białka: białko serwatkowe i białko kazeinowe. Oba białka uznane są za kompletne, gdyż zawierają wszystkie z dziewięciu niezbędnych aminokwasów. Białka serwatkowe charakteryzują się szybszym tempem wchłaniania i znacznie lżejszą konsystencją. Białka kazeinowe są bardziej gęste, trawią się dłużej przez co wolniej uwalniają aminokwasy. Białka serwatkowe najczęściej stosuje się w ciągu dnia, a białka kazeinowe stosowane są przez sportowców najczęściej w godzinach wieczornych. Zdecydowana większość odżywek białkowych bazuje jednak na białkach serwatkowych.

Dlaczego warto pić białko?

Białko jako niezbędna odżywka dla sportowców - przyjmowanie białka serwatkowego skutecznie poprawia syntezę białek mięśniowych oraz zwiększa beztłuszczową masę ciała (mięśnie). Białko serwatkowe przyspiesza także regenerację.

Białko ułatwia odchudzanie - w badaniach naukowych wykazano, że osoby spożywające białko serwatkowe jako uzupełnienie diety, straciły więcej tkanki tłuszczowej i jednocześnie zachowały więcej tkanki mięśniowej, niż osoby, które przyjmowały inny napój kontrolny (osoby biorące udział w badaniu nie wiedziały, który z napoi spożywają). 

Polecamy również: Odżywki białkowe ranking - najlepsza odżywka białkowa

Białko posiada właściwości przeciwnowotworowe - w tym zakresie obiecujące wyniki opisano w czasopiśmie Anticancer Research. Białko serwatkowe ma duże znaczenie także w powrocie do zdrowia.

Białko obniża cholesterol - przyjmowanie białka serwatkowego, może poprawić wiele parametrów zdrowotnych u osób z nadwagą (chodzi głównie o poziom lipidów i insuliny).

Ciśnienie krwi i choroby sercowo-naczyniowe - w badaniach dowiedziono, że spożywanie białek serwatkowych zmniejsza ciśnienie krwi u pacjentów z nadciśnieniem i zmniejsza ryzyko udarów.

Które białko serwatkowe wybrać? 

odżywka białkowa

Najczęściej oferowanymi odżywkami bazującymi na białkach serwatkowych są:

Oba białka charakteryzują się świetnym smakiem i dobrą rozpuszczalnością oraz wysoką wartością odżywczą. WPI posiada wyższy stopień oczyszczenia i nieco większy udział białka. W koncentracie znajduje się odrobinę więcej tłuszczy i węglowodanów, jednak wyróżnia je niższa cena. Wydaje się zatem, że optymalnym wyborem będą odżywki, które w swoim składzie zawierają koncentrat białka serwatkowego jak i izolat białka serwatkowego. Świetnym przykładem tego typu odżywki jest produkt Whey Delicious Protein od marki ALLNUTRITION. Klienci zwracają szczególną uwagę na jego wyjątkowy kremowy smak, doskonałą rozpuszczalność i olbrzymi wybór kompozycji smakowych.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na większych korzyściach wynikających z treningu siłowego i Twoim celem jest rozwój mięśni, nie zapominaj o wypiciu szejka białkowego zaraz po ukończeniu treningu. Jeśli odchudzasz się i chcesz poprawić swoją przemianę materii, przyspieszyć ubytek kilogramów, nie zapomnij o uzupełnianiu posiłków odżywką w formie białka serwatkowego. Dzięki Whey Delicious Protein od ALLNUTRITION, Twoja dieta będzie nie tylko bardziej kompletna i wartościowa, ale także niezwykle smaczna.

Komentarze (0)