Sportowcy sztuk walki należą do grupy osób o szczególnych potrzebach żywieniowych. Ich organizmy potrzebują nie tylko optymalnie dobranej ilości źródeł energii (węglowodanów i tłuszczy), ale również substancji budulcowych. Bowiem oprócz tego, że mięśnie wymagają regeneracji powysiłkowej, to jeszcze należy skupić się na łagodzeniu skutków przyjmowania dziesiątek, czy setek uderzeń od drugiej osoby.

Warto przeczytać: Wpływ diety wysokobiałkowej na florę bakteryjną jelit

Preparaty białkowe w żywieniu „fightera”

Coraz częściej podkreśla się kluczową rolę podaży białka w codziennej diecie osób uprawiających sporty walki. Niezależnie, czy jest to boks, taekwondo, czy zapasy, mięśnie poddawane są na treningach tych dyscyplin dużym obciążeniom, niekiedy na granicy progu wytrzymałości. Tak intensywne ćwiczenia należą do znanych czynników wywołujących mikrouszkodzenia mięśni, które to z kolei są główną przyczyną bolesności i ograniczonej sprawności na następny dzień. Ponadto jednym z nieodłącznych elementów przygotowania fizycznego „fighterów” jest trening siłowy, który dodatkowo „uszkadza” tkankę mięśniową wymuszając adaptację i zwiększając zapotrzebowanie na związki o charakterze regeneracyjnym.

Najpopularniejszym sposobem na łagodzenie skutków ubocznych intensywnych treningów jest „dostrojenie” podaży białka do potrzeb organizmu. Szacuje się, że sportowcy ogółem powinni spożywać 1,6 – 2,2 g białka na każdy kilogram masy ciała, przy czym osoby z omawianej tutaj kategorii sportów raczej powinny celować w górną granicę tych „widełek”. Aminokwasy z białek są bowiem najważniejszym budulcem mięśni, a szczególną uwagę w tym kontekście zwraca się na aminokwasy zawarte w serwatce pochodzącej z mleka.

Białka mleka są jednym z najlepszych źródeł aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach bocznych (BCAA), czyli leucyny, izoleucyny i waliny, które w istotny sposób nasilają syntezę białek mięśniowych w organizmie i zabezpieczają przed katabolizmem (rozpadem). Duże ułatwienie stanowi tutaj zastosowanie koncentratów i izolatów białek serwatkowych, które to zawierają znikome ilości węglowodanów i tłuszczy.

Przeczytaj także: Izolat czy koncentrat białka? Białko serwatkowe czy serwatka białkowa?

Preparaty białkowe wieloskładnikowe na regenerację

W odpowiedzi na wysokie potrzeby regeneracyjne sportowców sztuk walki producenci suplementów diety poszukują idealnej kompozycji składników, która wesprze organizm nie tylko po najtrudniejszych treningach, ale również na co dzień. Trzonem tego typu produktów są najczęściej różne frakcje białek mleka, jednak mogą zawierać liczne funkcjonalne dodatki ukierunkowane na potrzeby sportowca. Jednym z najnowszych przykładów jest preparat SFD o nazwie „BIAŁKO WOJOWNIKA”. Oprócz białek mlecznych (serwatkowych i kazeinowych) zawiera białka jaj kurzych, a także białka konopne oraz peptydy kolagenowe. Związki te przyczyniają się nie tylko do poprawy regeneracji mięśni, ale również mogą mieć znaczenie dla struktur takich jak stawy.

Ponadto produkt ten dostarcza cennych źródeł energii w postaci węglowodanów ze słodkich ziemniaków, izomaltulozy, czy mąki owsianej, a także szybko przyswajalnych tłuszczy MCT (trójglicerydów średniołańcuchowych). Dodatkowym atutem jest obecność bakterii probiotycznych szczepu Bacillus coagulans, usprawniających funkcjonowanie przewodu pokarmowego, co przekłada się m.in. na odporność organizmu.

Komentarze (4)
szaba18

Czyli przy takim miksie białek taką odżywkę lepiej nie stosować wieczorem / przed snem?

2
gokuson

Białko wojownika sugerowałbym stosować raczej podczas dnia. Przed snem najlepsze będą białka wolnowchłanialne np. kazeina lub białko z jaja kurzego - https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Egg_White_Protein-opis40738.html
Oczywiście możesz również zastosować WPC - zostanie szybciej przyswojone, ale osiągniesz efekt czyli dostarczysz wartościowego białka przed snem.

2
Banan

Super produkt, brakowało takiego w naszej ofercie :)

1
TomQ-MAG

Bardzo fajny, funkcjonalny produkt :)

0