Forskolina to substancja aktywna, która zawarta jest w korzeniach rośliny coleus forskohlii. Naturalnie rośnie ona w Indiach, gdzie od setek lat używana jest, jako specyfik medycyny tradycyjnej. Roślina ta spokrewniona jest z miętą, a jej główną korzyścią dla naszego organizmu jest wsparcie redukcji tkanki tłuszczowej.

Jednak to nie wszystko, co oferuje nam forskolina. W piśmiennictwie spotykamy się ze wzmiankami w kontekście leczenia alergii, chorób skóry, egzemy, łuszczycy, otyłości. Łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego, bolesne miesiączki oraz chroni drogi moczowe przed infekcjami. 

liście pokrzywy indyjskiej

Zastosowanie w sporcie

Jak dowiedzieliśmy się we wstępie, forskolina wykazuje wiele działań prozdrowotnych ukierunkowanych na poprawę funkcjonowania naszego ciała. Jednak suplement ten sprawdza się również w sportach sylwetkowych.

Na jakich płaszczyznach możemy odczuć jej pozytywne działanie?

  • sprzyja rekompozycji sylwetki - zmiany proporcji pomiędzy ilością tłuszczu i mięśni, 
  • wspomaga budowanie czystej masy mięśniowej i redukcję tłuszczu,
  • stymuluje produkcję testosteronu,
  • promuje wzrost siły mięśniowej,
  • przyspiesza metabolizm,
  • poprawia parametry zdrowotne tarczycy.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Forskolina może obniżać ciśnienie krwi  - jest to bardzo ważna informacja dla osób leczących się na nadciśnienie, które muszą uważać przy stosowaniu farmakologii i suplementacji jednocześnie.

Forskolina może wpływać na poziom kwasu żołądkowego - istnieją również przesłanki, że w przypadku niektórych osób forskolina może powodować zwiększone wydzielanie kwasu żołądkowego. Dla osób, które mają go zbyt mało, tego typu działanie może być pomocne.

Co warto zapamiętać?

Forskolina należy do suplementów diety, które mają za zadanie usprawnić funkcjonowanie metabolizmu. Najczęściej  korzystamy z niej w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. W preparatach kompleksowych pojawia się jako  dodatek do najlepszych spalaczy tłuszczu i jednocześnie  suplementów wspomagających budowanie czystej masy mięśniowej. Jak wynika z badań naukowych, jej działanie niesie za sobą wiele korzyści prozdrowotnych, dlatego jest cenionym specyfikiem  w medycynie indyjskiej i nie tylko.

Źródło: https://www.fitnessandpower.com/bodybuilding-supplements/forskolin-the-uses-in-fitness?fbclid=IwAR32_5A2NZbOi0xZ4aa1gSUPta2WB-pBGT1jfgx74BnMG2CWoGY8jZE-Nbc

Komentarze (0)