SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odżywianie - zapytaj dietetyka Faftaq

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 34693

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
marsid - nie, nie jest to sztywne zalecenie, ale proponowane. MI aktualnie każdy kolejny tydzień redukcji się bardziej podoba
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 180 Wiek 33 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 3087
Czy aplikacja na telefon Dziennik posilkow vitalmax, ten ktory uzywa wiele osob z forum jest godna polecenia, czy Pan nie testowal jej? Tak sprawdzalam porownujac do Jumara 2006 i nawet wyzsza tu kalorycznosc podaja odnosnie wielu produktow wiec chyba jest ok?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 7 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 1246
Czyli nic dodatkowo nie proponujesz umieścić przy budowie masy oprócz krety i bilansu + 15-20% ;).
Lepiej zainwestować w wołowinę <3?
Po prostu mam bardzo dobry i tani dostęp do supli jak Ty także mogę zawsze coś wykorzystać :D


Zmieniony przez - L'arbre w dniu 2016-05-26 15:39:15
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 59 Napisanych postów 590 Wiek 31 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 11170
Poleca Pan dołączenie do diety na mase gainery w przypadku gdy nie ma już czasu i miejsca na węglowodany z normelnej michy ?
Mam w planie zakup i picie po treningu w celu uzupełnienia puli kalorycznej.


Zmieniony przez - DamienFreels w dniu 2016-05-26 17:03:50

'It's not because of that, it's not because of money
Works in my blood and I kill 'cause I'm hungry'

-

'Pain demands to be felt'

-

'Where there is life - there is hope'

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 56 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12356
Jakby sie Pan odniosl do slow autora tego filmiku na temat alkoholu podczas CBL?


Czy to prawda , ze kalorie dostarczone z czystego alkoholu "praktycznie" nie maja znaczenia , gdyz organizm bedzie probowal calkowicie spalic dostarczony alkohol zanim poczyni kroki ku kaloriom innego pochodzenia?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
gymfreakgirl - nie testowałem wersji na komórkę. Testowałem dziennik posiłkow mr.big (nowa edycja vitalmaxa) na komputer i była w miarę OK, choc zawyżał ilsoci witamin i skł mienralnych.

L'arbre - wiele zalezy od poziomu, na poziomie mistrzowskim liczą się nawet drobiazgi i to że "może zadziałąć", na poziomie amatorskim sytuacja wyglada inaczje. Jeśli szukasz srdokó o działaniu anabolicznym to tylko kreatyna. Ale jeśli szukasz innych przydatnych to jest ich wiele, od odzywek białkowych, przez preparaty witaminowe po stymulanty i adaptogeny. Wczesniej pytałeś o nasilenie syntezy białek / anabolizm, a nie o "cokolwiek" co przydać sięmoże podczas budowania masy...

DamienFreels - prearaty tego typu zostały stworzone własnie po to by ich używać gdy nie da siędostarczyć składników takich jak wegle i białko z innych źrodeł. Trzeba pamietac że to żwynsoc wysoko przetworzona, ale oczywiście jak brakuje kcal i nie ma skąd ich wziać to gainer lepszy niż nic.

Lanador - prosiłbym o nie wysyłanie mi filmików, tylko o zadawanie konretnych pytań. Filmu nawet nie włączam, bo nie mam na to czasu. Niestety.

Co do Twojegop pytania: Czy to prawda , ze kalorie dostarczone z czystego alkoholu "praktycznie" nie maja znaczenia , gdyz organizm bedzie probowal calkowicie spalic dostarczony alkohol zanim poczyni kroki ku kaloriom innego pochodzenia? - nie wiem czy tak twierdzi autor tego filmiku, ale jesli tak to jest to dośc naiwne. Założmy, że organizm potrzebuje np. 2400kcal na dobę (czyli 100kcal na godzinę) i że dostarczamy mu dokłądnie tyle kcal z pożywienia na co dzień bez alkoholu . Swoje zapotrzebowanie organizm pokrywa więc wykorzystując glukozę i kwasy tłuszczowe. I teraz wyobraxmy sobie, że wprowadzamy alkohol do organizmu - co siędzieje? Wg zacytowanego przez Ciebie założenia alkohol spalany jest preferencyjnie przed glukozą i lipidami przez organizm, bo chce on jak najszybciej się go pozbyć. Czyli - uwaga - alkohol nie odłoży się w postaci zapasów tłuszczowych. Pytanie jednak, co się stanie z nadwyżka z glukozi i lipidów?

To oczywiscie uproszczony schemat, (bo w praktcye nie cała energia chemiczna zawarta w danej substancji jest przez organizm wykorzystywana w sposób praktyczy czyli przerabiana na ATP). Niemniej to co opisałem pokazuje jak nielogiczne jest wytłumaczenie zaproponowane przez Ciebie. Z alkoholem jest tak, że znaczna część dostarczonej za juego pomocą rozpraszana jest w postaci ciepła. Znaczna - ale nie cała. etanol działa silnie termogennie, co widac tutaj:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov.secure.sci-hub.cc/pubmed/12499328 (wychodzi na to, że jest bardziej termogenny od białka), ale twierdzenie mówiace iż kalorie z alkoholu się nie liczą wydaje się nieuzasadnione. Poza tym wyszło, izalkohol mocniej od innych makrosów hamuje pslanie kwasó tłuszczowych a dodatkowo obniża poziom leptyny co - jak ktos redukuje - może być problemem...

Są badania, które pokazują moze nie tyle że od alkoholu bezpośredno się tyje, ale że konsumpcja alkoholu może byc czynnikiem ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16047538

Poza tym sam system CBL, choć ciekawy to wydaje się jednak przereklamowany


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2016-05-26 20:15:01
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 83 Napisanych postów 874 Wiek 36 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 104107
faftaq

L'arbre - wiele zalezy od poziomu, na poziomie mistrzowskim liczą się nawet drobiazgi i to że "może zadziałąć", na poziomie amatorskim sytuacja wyglada inaczje. Jeśli szukasz srdokó o działaniu anabolicznym to tylko kreatyna. Ale jeśli szukasz innych przydatnych to jest ich wiele, od odzywek białkowych, przez preparaty witaminowe po stymulanty i adaptogeny. Wczesniej pytałeś o nasilenie syntezy białek / anabolizm, a nie o "cokolwiek" co przydać sięmoże podczas budowania masy...



A propos kreatyny. Pewnie już wyrażałeś swój pogląd ale gdzieś mi umknęło - jesteś zwolennikiem stałej czy cyklicznej suplementacji kreatyną? Czy na dłuższą metę możemy czerpać takie same korzyści z gliceryny?


I trochę z innej beczki. Co może być powodem mega apetytu/ochoty na tłuste produkty typu jaja, masło, sery a nawet oliwa i smalec. Obecnie mam
B - 215g, 3g/kgmc;
T - 160g 2,3g/kgmc;
W - 350g, 5g/kgmc,
co średnio daje 3750kcal przy b dużej aktywności fizycznej. Nie wiem czym to wytłumaczyć ale od węgli dosłownie mnie odpycha. Za to jak pomyślę o łyżce oliwy czy jajecznicy na maśle to

Teraz... teraz wasze wargi praktycznie się już stykają...
A potem po prostu jej mówisz, jak bardzo jej nienawidzisz.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Mahler - w kwestii kreatyna - no to zalezy u kogo. Jestem na pewno zwolennikiem sensownego układania planó suplementacyjnych i dobierania ich pod priorytety, W przypadku kreatyny polecam stosowac ją nie dłuzej niż10 mc w jednym cyklu.

Co do apetytu na tłuszcze - jest to rzadkie, ale nie bardzo rzadkie. Trudno mi powiedzieć jaki mechanizm za to odpowiada bo nie spotkałęm się z wytłumaczeniem w literaturze fachowej. Generalnie jednak "apetyt na" jest powiażany z preferencjami smakowymi, a te mogą być nabyte np w dzieciństwie czy w okresie dorosłości


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2016-05-26 22:04:23
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 56 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12356
Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Odnosnie do pierwszego z badan, ktore przytoczyles - stwierdzono we wnioskach , ze na podstawie ich danych hierarchia systosci 4 makroskladnikow pokarmowych niekoniecznie odpowiada zasugerowanej hierarchi utleniania: alkohol > bialka > weglowodany > tluszcz. Nawiazujac do tego, czy przytoczona wczesniej hierarchia utleniania makroskladnikow ma rzeczywiscie miejsce w procesach utleniania ich poprzez organizm czy tez jest to luzna sugestia/zbyt duze uproszczenie nie majaca duzo wspolnego z rzeczywistoscia?

Czy w przypadku, gdy dzienne zapotrzebowanie wynosi 2400kcal i dostarczymy je z pozywienia w czasie okna zywieniowego wynoszacego 8h, od 10 do 18 , a nastepnie o godzinie 24 dostarczylibysmy ok.1200kcal pochodzacych z czystego alkoholu( okolo 0,5l wodki), to kalorie pochodzace z alkoholu rownie dobrze przyczynilyby sie do odlozenia sie zapasu tkanki tluszczowej w organizmie jakby to mialo miejsce w przypadku pozywienia?

Czy uwazasz za rownie naiwne stwierdzenie, ze wypijanie czystego alkoholu podczas deficytu kalorycznego na noc, moze pomoc zachowac tkanke miesniowa? :)
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Lanador - no raczej ukłąd spalania typu alko->białka->węgle->fat na pewno nie ma miejsca w organizmie, ale alkohol często bywa preferencyjnie spalany w stosunku do tłuszczu.

Co do drugiego pytania, to jest to po prostu pytanie na myślenie . W sumie - ciekawe, choć dośc proste zadanie "na logikę".
Zastanówmy się więc najpierw co się dzieje w sytuacji w której pokrywamy swoje zapotrzebowanie w czasie okna czasowego 8h (czyli jemy w tym czasie 2400kcal), a potem pościmy zupełnie (czyli nie pijemy alkoholu). Otóż w czasie okna uczty trawimy pokarm i wchłaniamy składniki odżywcze - w tym energetyczne bądź to pokrywając bieżace potrzeby organizmu badź też ODKŁADAJAC JE NA ZAPAS (odkładamy częśc dostarczonej energii bo przecież dostarczone w 8h 2400kcal to nie zapotrzebowanie na 8h tylko na całą dobę - nie zużywamy tego na bieżaco). W czasie okna postu natomiast - po pewnym czasie zaczynamy wykorzystywać zgromadzone w czasie uczty rezerwy (glikogen i triglicerydy zmagazynowane m.in., w tkance tłuszczowej). W ten spsób osiagamy równowagę energetyczną w ujęciu dobowym. Jesli będziemy pić w tym czasie alkohol (w oknie postu) to utlenianie enerezerw ustrojowych ulegnie zmniejszeniu bo częśc energii zostanie pozyskana z alkoholu. Oczywiście to znowuż schemat uproszczony (bo w praktyce pokarm jest jeszcze trawiony i wchłaniany przez jakiśczas po skońćzeniu okna uczty), ale pokazuje zasady równowagi energetycznej ustroju

Jeśli chodzi o trzecie pytanie: sądzę, że wiele zalezy od dawki: symboliczne dawki (typu 1 piwo) zapewne nie robią żadnego problemu, sam wypijam skądinąd 1 - 2 lapki wina nieraz do kolacji. Jeśli mówimy o większych ilosciach to moze byc to problemem, nie koneicznie wzgleem nasilania kataboizmu, ale - hamowania ahabolizmu. Czyli finalnie wpływ na bilans azotowy netto jest niekorzystny, Alkohol wg przytoczonego przeze mnie badania moze hamować aktywnosc enzymów anabolicznych. TO jest argument na rzecz zachowania umiaru.


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2016-05-26 22:58:37
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

[Beginners] Magia EMOMu

Następny temat

Pytanie o kettloebell 7-32

WHEY premium