SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

HIIT Optymalny trening do zrzucenia tłuszczu?

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 218776

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 37 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 577
I część
Zacznijmy od przypomnienia, skąd wzieło sią przekonanie o efektywności aerobów. Z całym procesem spalania tłuszczyku dużo wspólnego ma intensywność ćwiczeń. Wyższa intensywność oznacza trening na poziomie bliskim maksymalnego. Jednym z powodów tak długotrwałej wysokiej popularności aerobów były proporcje węglowodanów i tłuszczów zużywanych przy różnej intensywności pracy. Wyniki badań pokazują, że organizm w miarę podwyższania intensywności wysiłku zmniejsza zużywanie tłuszczów jako źródła energii i zwiększa zużycie węglowodanów. Zdrowy rozsądek podpowiadałby, aby w takiej sytuacji wykonywać tylko aeroby nisko intensywne, ponieważ to właśnie ten typ aktywności powinien powodować największe spalanie tłuszczu. Niemniej ten aspekt to jedynie niewielka część całości procesu.
Badacze są zdania, że okres regeneracji po treningu ma kluczowe znaczenie dla ogólnych efektów danego programu treningowego.Aby zrzucić tłuszczyk, należy brać pod uwagę ogólną ilość zużywanych kalorii, a nie tylko tę pochodzących z tłuszczów. Wyniki badań wykazały, spalenie tej samej ilości kalorii za pomocą treningu wysoko i nisko intensywnego nie wywołało znacznych różnic w ilości spalanej tkanki tłuszczowej wśród badanych obu grupach. Grupa badaczy przeprowadziła testy, w których badano różnice pomiędzy treningiem wysiłkowym a wysoko intensywnym treningiem dzielonym. Grupa wysiłkowa trenowała przez 20 tyg. i średnio w sesji spalała 120,4 megadżula(MJ). Grupa wysoko intensywna wykonywała swoje treningi przez 15 tyg., przy czym średnia ilość spalanych na sesję kalorii wynosiła 57,9 MJ. Mówiąc inaczej, wykonujący trening wysiłkowy zużywali co sesja znacznie więcej kalorii, niż ich koledzy z grupy treningu wysoko intensywnego. Jednakże badanie sześciu warstw podskórnych wykazało, że to trenujący w grupie wysoko intensywnejstracili więcej znajdującej się tam tkanki tłuszczowej. Widać z tego, że o spalaniu tłuszczudecyduje coś więcej niż tylko proste spalanie kalorii.
Cóż to takiego ? Wystarczy uważnie przypatrzeć się wynikom już tego jednego badania i można łatwo znaleźć odpowiedź. Są też inne, równie ważne. Dwie grupy badaczy, przeprowadzając testy niezależne od siebie, wykazały, że wysiłek wysoko intensywny wywołał znacznie wyższe straty w ilości tkanki tłuszczowej, niż trening nisko intensywny. To odkrycie obala zatem teorię, że trening nisko intensywny daje wyższy stopień aktywowania tkanki tłuszczowej. Nawet trening kulturystyczny okazał się znakomicie wspomagać proces spalania tkanki tłuszczowej. Naukowcy amerykańscy badali wpływ na spalanie tłuszczu trzech czynności: trzymania diety, wykonywania aerobów oraz treningu kulturystycznego. W grupie ostatniej, wykonującej trzy czynności, średni spadek zawartości tłuszczu w organiźmie był niemal dwa razy wyższy, niż w dwu pozostałych grupach. Taki wynik jest bardzo ważny, ponieważ pokazuje, że wysiłek anaerobowy oszczędzi więcej tkanki mięśniowej, pozwoli utrzymać metabolizm na podwyższonym poziomie i umożliwi aktywowanie tłuszczyku.
Dlaczego we wszystkich podanych przykładach grupa trenująca bardzo intensywnie traciła więcj tkanki tłuszczowej? Cóż, na wytłumaczenie tego zjawiska mamy conajmniej kilka teorii, ale żadnych faktów. W zasadzie większość rzeczy dotyczących treningu to nadal bardziej teoria niż praktyka, a naukowcy mogą starać się tworzyć efektywne metody. Niemniej znajomość tego, jak funkcjonuje ciało człowieka i jak można nim manipulować pomaga osiągnąć lepsze wyniki. Jedną z najbardziej popularnych teorii jest ta, która głosi, że trening wysokiej intensywności skutkuje podwyższeniem zużywania energii po treningu i stąd bierze się bardziej skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej. Inna z teorii zakłada, że trening taki wpływa stymulująco na wydzielanie hormonu wzrostu, który jest bardzo efektywnym regulatorem tkanki tłuszczowej. Im więcej hormonu wzrostu krąży we krwiobiegu, tym łatwiej jest danej osobie utrzymywać na niskim poziomie. Organizm wytwarza ten hormon w odpowiedzi na wysokie stężenia kwasu mlekowego, tego samego, który odpowiada za uczucie palenia w mięśniach. Według zespołu naukowców amerykańskich: "to źródło energii (kwas mlekowy) dostarcza średnią lub wysoką ilość energii podczas wysiłku wysoko intensywnego połączonego z okresami przerw oraz wysiłku wysoko intensywnego trwającego dłużej niż 25sekund, takiego jak treningi biegowe oraz zapasy . A zatem krótkotwały wysiłek w sesjach trwających ponad 25 sekund, połączony z przerwami między sesjami trwającymi 45 do 90 sekund jest w stanie spowodować nagromadzenie dużych ilości kwasu mlekowego w mięśniach . W odpowiedzi organizm zacznie produkować w większych ilościach hormon wzrostu, w teorii wspomagający spalanie tłuszczu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 469 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2143
Artykuł jest bardzo ciekawy, będący doskonałym podsumowaniem informacji zawartch w poście. Jak się domyślam jest to część 1 więc niecierpliwie czekam na część dalszą.

Oczywiście SG
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 469 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2143
W tym miejscu pytanie do eksperta Kermita:


-----------------Według zespołu naukowców amerykańskich: "to źródło energii (kwas mlekowy) dostarcza średnią lub wysoką ilość energii podczas wysiłku wysoko intensywnego połączonego z okresami przerw oraz wysiłku wysoko intensywnego trwającego dłużej niż 25sekund, takiego jak treningi biegowe oraz zapasy . A zatem krótkotwały wysiłek w sesjach trwających ponad 25 sekund, połączony z przerwami między sesjami trwającymi 45 do 90 sekund jest w stanie spowodować nagromadzenie dużych ilości kwasu mlekowego w mięśniach . W odpowiedzi organizm zacznie produkować w większych ilościach hormon wzrostu, w teorii wspomagający spalanie tłuszczu.---------------


Krótkotrwały wysiłek trwający ponad 25 sek połączony z sesjami 45 do 90 sek przerwy!!??

Przecież ponad 25 sek to dochodzi się już po stosownym wytrenowaniu a wiele osób wypowiadających się wcześniej stosowała 15 - 20 sek w sesjach czyli zbyt mało wg tego artykłu. Czyli robiła to mało efektywnie ??

Czas ponad 25 sek realizowany w biegach, gdy przypada to na sprint to można płuca wypluć. Nie jestem może super biegaczem ale cieniasen też nie jestem i robiąc sesje 30sek odlatuje w kosmos przy maksymalnym sprincie. Kermit, czy chodzi to o czas pojedynczego interwała ( ponad 25 sek np. sprintu lub ponad 25 sek truchtu ) czy o sume całości np. 7 interwałów a w tym 7 sprintów i 7 truchcików co przy 30 sek na jeden rodzaj biegu x 2 daje 7 minut łącznie czyli dłużej niż wspomniane 25 sek.

No i co z tymi wspomnianymi sesjami przerwami trwającymi 45 do 90 sekund. Chodzi tu zapewne o fazę spowolnienia biegu ( przerwania wysiłku intensywnego, czyli trucht ). Ja robię 30 sek czyli mniej. Dobrze czy źle ?

Przybywaj z pomocą zielony ekspercie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 4559 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 42829
Przecież ponad 25 sek to dochodzi się już po stosownym wytrenowaniu a wiele osób wypowiadających się wcześniej stosowała 15 - 20 sek w sesjach czyli zbyt mało wg tego artykłu. Czyli robiła to mało efektywnie ??
--nie :D

Kermit, czy chodzi to o czas pojedynczego interwała ( ponad 25 sek np. sprintu lub ponad 25 sek truchtu ) czy o sume całości np. 7 interwałów a w tym 7 sprintów i 7 truchcików co przy 30 sek na jeden rodzaj biegu x 2 daje 7 minut łącznie czyli dłużej niż wspomniane 25 sek.


A zatem krótkotwały wysiłek w sesjach trwających ponad 25 sekund, połączony z przerwami między sesjami trwającymi 45 do 90 sekund jest w stanie spowodować nagromadzenie dużych ilości kwasu mlekowego w mięśniach .

-- myśle, że chodzi tutaj o pojedynczy np sprint przez 25 sek, a potem przerwa 45- 90, lub przejście na niższe "obroty"


Ale wracając do pytania pierwszego i sprawy kwasu mlekowego
Mleczan powstaje z pirogronianu, gdy nie ma warunków tlenowych do dalszego rozkładu pirogronianu (produkt glikolizy). Warunków tlenowych nie ma, gdy nasz układ oddechowo- krążeniowy ma zbyt małą wydolność by dostarczyć odpowiednią ilość tlenu potrzebną do przemian tlenowych, lub gdy komórki mają zbyt małą liczbę mitochondriów- a dzieje się tak u osób mało "ruchawych" ze słabą kondycją, osoby bardziej wytrenowane potrzebują więcej czasu by uzyskać dług tlenowy. Czyli czas jest sprawą indywidualną i zależy od stopnia wytrenowania/kondycji.



WSO WWP- thx za arta

Oraz takie pytanie- WSO z twojego nika to Wyższa Szkoła Oficerska?




Zmieniony przez - kermit w dniu 2005-09-03 10:40:19

Pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 37 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 577
kermit -WSO- tak zgadza się
Co do artykułu, to drugą i ostatnią część przepiszę dzisia wieczorem
Nie jestem mistrzem klawiatury, ale postaram się.
napiszę wam teraz kilka ważnych rzeczy które były tam w ramce.

1. Wysiłkowy trening wysoko intensywny - "palenie" mięśni, wskazujące na nagromadzenie kwasu mlekowego - impuls do zwiększenia ilości hormonu wzrostu we krwi - hormon wzrostu doprowadza do zmniejszania ilości tkanki tłuszczowej.

2. Ten typ treningu łączy następujące bezpośrednio po sobie okresy pracy i odpoczynku. W ten sposób w organiźmie przyśpieszeniu ulega proces spalania tłuszczu oraz wzmocnieniu układ sercowo-naczyniowy.

3. Trening wysiłkowy pozwoli uchronić więcej tkanki mięśniowej, utrzyma metabolizm na podniesionym poziomie, wpłynie na ogólną poprawę wyglądu i samopoczucia.

4. Jazda na rowerze to wspaniały sposób na trening interwałowy, wysoka intensywność pomaga utrzymać spalanie kalorii na wysokim poziomie jeszcze długo po zakończonym treningu.

5. Według prasy kobiecej , przeciętny instruktor aerobiku ma 18% tłuszczu w organiźmie. To stosunek wyższy nawet u zawodowych ciężarowców, u których wynosi on 16%.

6. Dr Breehl, jeden z czołowych anastezjologów specjalizujący się w operacjach kardiologicznych stwierdził, że powiększone serca ludzi trenujących aerobik są słabsze, a nie silniejsze od serc tych trenunujących, którzy uprawiają trening wysiłkowy.

7. Według "Sports magazine" : obwodowy trening wysiłkowy poprawił znacznie wytrzymałość aerobową i siłę mięśni; w porównaniu do klasycznych programów aerobowych miał także lepszy wpływ na wydłużenie czasu treningu na bieżni stecjonarnej".

8. W amerykańskiej prasie medycznej jeden z naukowców stwierdził: "w przypadku zdrowych kobiet w wieku przedmenopaualnym, ze stwierdzonym normalnym poziomem lipidów we krwi, pięć miesięcy treningu wysiłkowego dawało lepszy wynik w postaci znacznego obniżenia poziomu tłuszczów CHO oraz LDL"

9. "Trening wysiłkowy może wywierać pozytywny wpływ na ilość tłuszczów we krwi, przy czym jego wielkość zależy tutaj od ilości takiego treningu ".

10. "...trening z obciążeniami jest w stanie skutecznie modyfikować tolerancję glukozy oraz czułość insuliny w oraniźmie".

11. "Wykonując przez 8 tyg. program treningowy oparty na programach ciężarowców grupa badanych osiągnęła następujące pozytywne efekty zdrowotne: obniżenie poziomu tętna spoczynkowego serca o 8%, zmniejszenie poziomu podstawowego ciśnienia serca o 4%, zwiększenie chudej masy ciała o 4%, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej o 16%.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 25 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 606
Od czytania tego forum to dostalam jużprawie pomieszania . Nie dość ,że mi sie kartki pomieszały /drukowane bez ładu i składu / na temat układania diety to teraz czytam o HIIt. .Czy hiit to nie jest coś z tego " trening ukierunkowany na Fat/Fit. Pytam bo kupilam maszynę a ona ma takie funkcje. Jeszcze jedzie , ale już kcę wiedzieć?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 469 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2143
Napisz coś więcej o tym sprzęcie, marka, model, cena, sklep, link to pomyślimy co oznaczają napisy na niej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 4559 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 42829
a najlepiej to daj zdjęcie

Pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 25 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 606
Maszynka już idzie od niemca ze sklepu za ok 800E. Kettler XTR1.Ja chciałam podstawowy model, ale mąż mi dołożył kasy na taki lepszy.Ostatecznie jest nas 3 babeczki w domu, to może nie będzie wieszakiem.Tylko nie kupiliśmy takiego pasa, bo liczymy ze sprawdzi sie klips do ucha klips do ucha .
Ostatnio ogarneła mnie mania mierzenia pulsu po ćwiczeniach w domu mierzę sobie puls ciśnieniomierzem.Przy małum wysiłku waha się 110-130.
http://www.sportolino.de/

Zmieniony przez - Krokodylek w dniu 2005-09-06 08:00:10
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 469 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2143
Nieźle, nieżle, niektórzy kupują sobie samochody za tą cenę
Ale nieważne, jak ktoś ma pieniądze to w czym problem.
Z tego co można tu wyczytać w tym linku po niemiecku to komputerek zawarty w tym urządzeniu daje ciekawe możliwości, pokazuje:

moc w watach ( można np. podłączyć maszynę pod żarówkę i oświetlać pokój , częstotliwości pedałowania ( informacja mało istotna ), zużycia kalorii (juuupi, wreszcie coś przydatnego ) , przebytej drogi ( przyda się ), całkowitej drogi przebytej w czasie treningu ( tez się przyda ), prędkości ( ohh yeahh ), tętna ( hura hura ), tętna w fazie odpoczynku z oceną sprawności w skali 1-6 , 8 programów treningowych ( stawiam że będzie można tworzyć trasy np. pod górkę, płasko, zjazd lub łączyć to wszystko - to jest super, kosmos ), 1 progam sterowany tętnem ( to już prawdziwy kosmos ),
graficzny obraz profilu obciążenia oraz pomiar wartości średniej po zakończeniu treningu ( dla wzrokowców bardzo dobre, zresztą czasami same cyferki mało mówią ), mierzy temperaturę w pomieszczeniu ( niech będzie ),elektroniczny pomiar tętna poprzez czujnik mocowany do ucha ( kosmos ) czujnik tętna dłoni ( kosmos ) ,hamulec elektromagnetyczny .

Legenda do mojego opisu
* kosmos czyli kopara mi opadła

Jeśli miałbym się wypowiedzieć na temat przydatności tego do programu HIIT to chyba nie ma na ziemi nic lepszego !
Zielony Ekspert zapewne wypowie się na temat szczegółowego treningu na tym urządzeniu czyli jak HIIT'ować
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trzy pytanka do planu

Następny temat

-=HST=-

WHEY premium