Ostatnio głupota młodych ludzi osiąga nowe wyżyny. A może kiedyś nie było mediów społecznościowych i dlatego z wyskokami przedstawicieli „najdoskonalszej formy rozwoju gatunku” nie mieliśmy aż takiej styczności?  W XXI wieku młode dziewczęta sięgają po ciężkie środki z grupy SARM lub sterydy anaboliczno-androgenne i jeszcze się tym chwalą w mediach społecznościowych!

  1. Odwaga czy skrajna głupota?
  2. Zahamowanie wzrostu
  3. Przedwczesne łysienie
  4. Przyspieszone starzenie
  5. Wpływ na mózg
  6. Zahamowanie podwzgórza i przysadki mózgowej
  7. Możliwy wzrost agresji
  8. Na zakończenie 

Odwaga czy skrajna głupota?

Bardzo często spotyka się również stosowanie trucizny, DNP, która co roku eliminuje nieznaną liczbę ludzi. Napisałem tak, bo nagłaśniane są tylko niektóre przypadki zgonów. Można przyjąć, iż mamy do czynienia z czubkiem góry lodowej, nie widzimy większości zdarzeń, nikogo te śmierci zbytnio nie interesują. Ostatnio furorę w Internecie zrobił 14-latek, który sięgał po trenbolone. Cody Kopa nie jest pierwszy i nie jest ostatni.

Polecamy również: Jak samodzielnie ułożyć i zaplanować dietę? Dieta od podstaw

Zaraz usłyszę, że przecież jestem zwolennikiem stosowania środków farmakologicznych w celu przyspieszania wzrostu masy i siły mięśniowej. Nie, to jest znaczna nadinterpretacja. Z wielu powodów osoby poniżej 18 roku życia nie powinny sięgać po hormonalne środki „wspomagające”. To, że sterydy anaboliczno-androgenne mogą być polecane mężczyznom w pewnym wieku, nie oznacza, że nadają się dla dzieci i nastolatków. Jakie są argumenty, by nie stosować farmakologii u nastolatka?

Zahamowanie wzrostu

14-latek może nie być tego świadomy, ale nie osiągnął jeszcze pełnego potencjału wzrostowego. Wszystkie SAA, a szczególnie trenbolone mogą hamować podwzgórze, przysadkę i przyczyniać się do zahamowania przyrostu długości ciała (wzdłuż, nie wszerz). Przyrost długości (wysokości) ciała kończy się, gdy dochodzi do fuzji nasad z trzonami kości długich. Fizjologicznie androgeny uczestniczą w stymulacji wzrostu kości, ale też później odpowiadają za zamknięcie płytki wzrostowej pod koniec okresu dojrzewania.

Polecamy również: Ile razy w tygodniu trenować i jaki plan treningowy wybrać?

Wydaje się, iż Cody nie zdaje sobie sprawy, iż wzrost jest równie ważny, jak uroda i symetria. Nadmiernie rozbudowane mięśnie nie są w stanie zrekompensować niskiego wzrostu. Nie znam badań dotyczących trenbolonu i jego wpływu na przyrost długości (wysokości) ciała, ponieważ obecnie prawie na całym świecie jest to środek z czarnego rynku (z podziemnej produkcji), w niektórych krajach funkcjonuje jako weterynaryjny (tucz bydła rzeźnego w USA), poza tym nikt o zdrowych zmysłach nie będzie podawał tego kalibru preparatu nastolatkom. Niemniej można oczekiwać, iż trenbolone będzie wpływał na rozmaite zaburzenia hormonalne, które odbiją się na funkcjonowaniu całego ustroju.

Przedwczesne łysienie

łysa głowa

Znam kilku mężczyzn (mających ok. 30 lat), którzy rezygnowali z nielegalnych anabolików z grupy SAA, ponieważ obawiali się utraty włosów. Niektórzy podejmowali terapię środkami hamującymi wytwarzanie dihydrotestosteronu, który wiąże się z utratą włosów (pomimo tego, iż środki z grupy inhibitorów 5-alfa reduktazy negatywnie wpływają na libido i erekcję).

Z tego wynika, że Cody nieświadomie uderza w dwie, niesamowicie ważne dla powodzenia u płci przeciwnej, płaszczyzny! U mężczyzny włosy są kluczowym elementem wizerunku, wydaje się, iż jeszcze większą rolę odgrywają u nastolatka (zaburzenia okresu dojrzewania, mniejsze poczucie własnej wartości). Wyobraźmy sobie takiego młodego samca, który już na starcie jest na przegranej pozycji, ponieważ zahamował wzrost ciała i wyłysiał.

Polecamy również: Jak często trenować na masę i na siłę?

Biorąc pod uwagę, iż niektórzy badacze wykazali, że pewność siebie, poczucie własnej wartości i samoocenę można podzielić na powiązane, ale odrębne kategorie, takie jak wyniki w nauce, wyniki w sporcie i interakcje społeczne (Shrauger, 1995), trenbolone może być niesłychanie szkodliwy w aspekcie interakcji, z rówieśnikami tej samej płci i w kontekście związków romantycznych.

Przyspieszone starzenie

Niezależnie od łysienia, które też może postarzać, nadużywanie SAA powoduje przedwczesne dojrzewanie i starzenie. Zdarza się, iż obecnie mężczyźni mający ledwie 25 lat wyglądają, jakby mieli 40 lat (przykład: znany w Internecie Eryk Kanevsky). Czy posiadanie muskulatury jest w stanie zrekompensować przyspieszone starzenie? To tak jak wirylizacja u kobiet, moim zdaniem, w dużym stopniu dyskwalifikuje i znacząco utrudnia poszukiwania partnera. Poza tym u mężczyzny mięśnie są istotne, ale tylko do pewnego stopnia. Ich nadmierny przerost nie musi być dobrą wizytówką.

Mięśnie niewiele znaczą, jeśli ktoś nie ma: odpowiedniego wzrostu, urody (symetrii, kształtu twarzy, wielkości oczu, kształtu nosa, policzków, warg, odcienia skóry), pieniędzy, samochodów, domu, perspektywicznej pracy, pozycji społecznej, kontaktów itd. Naturalnym jest fakt, iż większość młodych mężczyzn jeszcze nie zdążyła zdobyć wymarzonej pracy, odłożyć pieniędzy, nabyć nieruchomości, kupić samochodu z wyższej półki i w konsekwencji zwiększyć swojej wartości dla płci przeciwnej. Jeśli ktoś myśli, że mięśniami zdobywa się kobiety, to może się srogo zawieść.

Co najgorsze, z badań naukowych wynika, że panie wybierają do relacji długoterminowych raczej mniej umięśnionych i nie tak agresywnych osobników. „Pakerzy” i owszem, mogą być miłą, krótkoterminową przygodą, jednak są mniej ugodowi i mogą być bardziej problematyczni.

Wpływ na mózg

mózg

powinien być może umieszczony jako pierwszy i najważniejszy. U większości mężczyzn kluczowe znaczenie dla życiowego powodzenia, na rynku pracy i w sferze towarzysko-seksualnej ma potencjał intelektualny. Mózg niszczą narkotyki (szczególnie stymulanty), alkohol (szczególnie obszar kory przedczołowej), przyjmowane uderzenia i silne wstrząsy (futbol amerykański, rugby, boks, kickboxing, boks tajski, boks birmański, konkurencje „Slap”, walki w formule MMA i inne, podobne dyscypliny) oraz sterydy anaboliczno-androgenne. Naukowcy podawali trenbolone ciężarnym i dorosłym szczurom. 

Polecamy również: Czy długość przerw pomiędzy seriami decyduje o przyrostach mięśni?

Okazało się, że akumuluje się w mózgu, szczególnie w hipokampie, a także w mózgu płodu (gdy podawano trenbolone ciężarnej samicy). Trenbolone wywoływał programowaną śmierć neuronów i blokował neuroprotekcyjny wpływ testosteronu! Prawdopodobnie może wpływać na pojawienie się Choroby Alzheimera. Nie wiem, co się może stać po aplikowaniu trenbolonu u 14-latka, który przecież jeszcze kilkanaście lat powinien intensywnie się rozwijać. Jeśli u takiej osoby wystąpi spadek IQ, pogorszenie pamięci, ograniczenie funkcji poznawczych to wszystkie rzekome, chwilowe zyski w postaci mięśni nie będą mieć żadnego znaczenia. 

Zahamowanie podwzgórza i przysadki mózgowej

Spadek lub zahamowanie produkcji testosteronu może mieć kolosalne znaczenie. Załóżmy, że jakimś cudem Cody Kopa nie wyłysiał, osiągnął zadowalający wzrost, nie doznał uszkodzeń centralnego układu nerwowego, ale po odstawieniu trenbolonu boryka się z utratą libido, zaburzeniami erekcji, spadkiem popędu, depresją, spadkiem poczucia wartości. Mogą być one związane z niską produkcją endogennego testosteronu.

Polecamy również: Ciemna strona treningu - gdy trenuje zbyt dużo!

Domięśniowe podawanie trenbolonu „blokuje” podwzgórze i przysadkę mózgową, w konsekwencji drastycznie ogranicza produkcję testosteronu, zmniejsza rozmiar jąder. Wcale nie jest powiedziane, iż po „cyklu” uda się przywrócić naturalną produkcję podstawowego męskiego androgenu. Niedawno konsultowałem pewnego młodego człowieka. On nigdy nie brał sterydów anaboliczno-androgennych, ale musiał brać gonadotropinę kosmówkową, a teraz testosteron. Trudno to sobie wyobrazić, ale ten nastolatek jest na hormonalnej terapii zastępczej. Dlaczego? Ponieważ ma naturalnie za niskie stężenie testosteronu.

Czy Cody Kopa jest gotowy na to, by brać testosteron do końca życia? W tym wieku człowiek nie powinien zajmować się fiolkami, ampułkami, flakonami, strzykawkami i igłami, a cieszyć się życiem, spotykać ze znajomymi, chodzić na randki, aktywnie spędzać czas. To tak, jakby 16-latek borykał się zaburzeniami erekcji i musiał sięgać po inhibitory PDE-5 (np. Viagra). Poza tym, co się stanie, jeśli za kilka lat się okaże, że przygoda z SAA uniemożliwia prokreację (np. azoospermia)? Co wtedy?

Możliwy wzrost agresji

wściekły nastolatek

Według badań naukowych nawet 60% użytkowników sterydów anaboliczno-androgennych cierpi z powodu agresywności, wahań nastroju, drażliwości. Nie twierdzę, że istnieje „sterydowy szał” (ang. roid rage), jednak warto pamiętać o tym, iż wielu mężczyzn trafia do więzienia, ponieważ nie kontrolują swojego zachowania. Przykłady: bójki i pobicia ze skutkiem śmiertelnym, agresja na drodze, zabójstwa podczas libacji alkoholowej, zabójstwa z powodu zazdrości, z powodu zdrady, z powodu porażki miłosnej, odrzucenia (agresja ukierunkowana na dziewczynę, jej nowego chłopaka itd.).

Naturalnym jest fakt, iż mężczyźni konkurują, rywalizują, walczą na różnych płaszczyznach. Bezpośrednie starcie fizyczne jest to atawizm. W wielu prymitywnych krajach (i w Polsce) na porządku dziennym są rękoczyny, nawet związane z użyciem broni białej, palnej, wiatrówek, pistoletów gazowych itd. Dodajmy do tego czynnik spustowy, jakim mogą się stać sterydy anaboliczno-androgenne i alkohol, a mamy receptę na katastrofę!

Nastolatkowie płci męskiej często są niestabilne emocjonalnie, łatwo ulegają impulsom, a trenbolone jest jednym z najsilniej wpływających na agresję sterydów anaboliczno-androgennych. Jeśli ktoś niestosujący farmakologii ma problem z zachowaniem, to nietrudno sobie wyobrazić co się stanie, gdy dodatkowo będzie aplikował trenbolone. To jest gaszenie pożaru benzyną albo próba zniszczenia gniazda os kijem.

Na zakończenie 

Zawsze, gdy ktoś mnie pyta o tego typu preparaty, jestem sceptycznie nastawiony. Nie chodzi tylko o aspekt zdrowotny, ryzyko sercowo-naczyniowe, kontuzje, immunosupresję, wpływ na nerki, serce, wątrobę, tylko w kontekście kilkutygodniowego cyklu o zachowanie względem partnerki, rodziny, współpracowników itd. Z tego względu moje zdanie w tej kwestii jest niezmienne. Nie sięgaj po SAA, jeśli masz mniej niż 20 lat.

Poza tym, jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia treningowego (przynajmniej 5 lat regularnego, przemyślanego treningu), nie znasz się na diecie i suplementacji, nie masz wystarczającej dojrzałości emocjonalnej i wykształconych ośrodków hamowania, nie masz pieniędzy na właściwą dietę, to jest za wcześnie na sięganie po farmakologię.

Referencje:

Hoffman, J. R., & Ratamess, N. A. (2006). Medical issues associated with anabolic steroid use: are they exaggerated?. Journal of sports science & medicine, 5(2), 182.

Ma F, Liu D. 17β-trenbolone, an anabolic-androgenic steroid as well as an environmental hormone, contributes to neurodegeneration. Toxicol Appl Pharmacol. 2015 Jan 1;282(1):68-76. doi: 10.1016/j.taap.2014.11.007. Epub 2014 Nov 25. PMID: 25461682.

Cheng, H., & Furnham, A. (2017). Early indicators of self-esteem in teenagers: Findings from a nationally representative sample. Personality and Individual Differences, 116, 139-143.

 

 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
OloNaplet

Amen.

1