SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Unoszenie przedramion ze sztangą stojąc

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6879

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 199 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4560
Myślę że ten artykół przyda się szczególnie początkującym. Awięc do dzieła:

Przyjęte jest, że o naszej sile świadczy wygląd bicepsów. Jest wiele ćwiczeń na te mięśnie, jednak najskuteczniejsze z nich, jeżeli chodzi o rozwój masy i siły, to ćwiczenia z użyciem sztangi i sztangielek. Wśród licznej grupy tych ćwiczeń na szczególną uwagę zasługuje unoszenie przedramion ze sztangą stojąc. Jest to ćwiczenie stosunkowo proste i być może w tym tkwi ogromna jego skuteczność!

Sztangą prosta czy łamana?
Do opisywanego ćwiczenia możemy używać zarówno sztangi z gryfem prostym, jak i z gryfem łamanym, czyli profilowanym. Gryf łamany ma tę zaletę, że redukuje napięcia w stawach nadgarstkowych, które mogą utrudniać wykonywanie powtórzeń, a tym samym ograniczać rozwój bicepsów. W skrajnych wypadkach mogą być także przyczyną urazów w stawach nadgarstkowych.

Rodzaj chwytu
Sztangę możemy trzymać zarówno podchwytem, jak i nachwytem. Przy podchwycie pracują głównie bicepsy, przy nachwycie zaś główny ciężar pracy biorą na siebie mięśnie ramienne. Z porównania obu sposobów trzymania sztangi jasno wynika, że jeżeli marzymy o dużych bicepsach, to powinniśmy trzymać ją podchwytem. Uważam jednak, że warto stosowac nachwyt. Mięśnie ramienne leżą bezpośrednio pod bicepsami, a więc im są one większe, tym mocniej napierają na bicepsy czyli tym bardziej je wypychają. W efekcie odnosi się wrażenie, że bicepsy są większe.

Szerokość podchwytu
Biceps składa się z dwóch głów, głowy długiej i głowy Krótkiej. Jeżeli sztangę trzymamy szeroko, tzn. jeżeli odległość między dłońmi jest większa niż szerokość ramion, to główny ciężar pracy spada na głowy długie. Pomniejszając szerokość podchwytu pomniejszamy zaangażowanie w pracę głów długich bicepsów, a powiększamy głów krótkich. A zatem to, jaki będzie podział pracy między poszczególne głowy bicepsów, zależy od szerokości chwytu. Obie głowy bicepsów pracują w spo¬sób bardzo do siebie zbliżony przy chwycie odpowiada¬jącym szerokości ramion.

Łokcie
Niezależnie od tego, czy unosimy przedramiona ze sztangą, czy też je opuszczamy, łokcie powinny znajdować się blisko tułowia. Odchylanie ich na boki zmniejsza zaangażowanie bicepsu, co oznacza ograniczenie ich rozwoju

Pochylenie tułowia
Zazwyczaj w opisach tego ćwiczenia zaleca się, aby w czasie jego wykonywania tułów trzymać prosto, najlepiej w linii pionu. Ja jednak jestem zwolennikiem pochylenia tułowia o ok. 5-10 stopni. Pochylenie takie musza bicepsy do cięższej pracy, co znakomicie przyspiesza ich rozwój. Czasami można spotkać się z zaleceniem, aby w czasie wykonywania tego ćwiczenia plecy mieć oparte o ścianę. To wyłącza z pracy mięsniej
tu, jednak w dolnej fazie ruchu zbyt mocno obciąża od¬cinek lędźwiowy kręgosłupa.

Oszukiwanie
Zaleca się, aby w czasie unoszenia i opuszczania sztangi tułów był w jednej pozycji. W praktyce jest to jednak trudne do wykonania, chyba że używa się małego ciężaru sztangi. Mięśme jednak, aby się rozwijały, potrzebują bodźców silnych, a takich nie da im ciężar mały, tylko duży. Problem w tym, że ciężar duży wymusza na nas pewne ruchy tułowiem. O ile mają one mały zakres, nie są niczym nagannym. Gorzej, jeżeli zakres jest duży. Wtedy ciężar sztangi trzeba zredukowac.

Pełny wyprost rąk
W każdej fazie unoszenia i opuszczania przedramion ze sztangą bicepsy powinny pracować. Gdy nie pracują, proces stymulacji tych mięśni do rozwoju zostaje przerwany. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy unikać opuszczania sztangi do pozycji maksymalnego wyprostu rąk. Wyprost taki to przeniesienie pracy z bicepsów na stawy łokciowe.

Rozciąganie bicepsów
Już dawno stwierdzono, że rozciąganie ćwiczonych mięśni przed, w czasie i po treningu przyśpiesza ich rozwój. Dotyczy to także bicepsów. Aby rozciągnąć bicepsy, stajemy, przodem do ściany w niewielkiej od niej odległości. Ręce opuszczamy w dół i prostujemy w łokciach. Dłonie wewnętrznymi stronami opieramy o ścianę, po czym mocno napieramy na nie całym ciałem. Wytrzymujemy w tej pozycji kilka sekund, po czym chwilę odpoczywamy

Ok wszystko mam nadzieje że się komuś przyda ;D

Ćwicz z głową!!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 386 Napisanych postów 37478 Wiek 4 lata Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 126446
Lemo- po łamanej także nadgarstki potrafią boleć niemiłosiernie tylko nie jak na prostej przeważnie od wewnętrznej strony ale od zewnętrxznej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 275 Wiek 32 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3463
czekaj, czekaj wszystko ładnie, ale mam jedno noobbistyczne pytanie: nachwyt to palce do ciała, a podchwyt w przód czy odwrotnie?

Zacznij dobrze, potem będzie Ci łatwiej.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 41 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1722
podchwyt - palce skierowane do siebie
nachwyt - palce skierowane w przód
( na przykładzie drążka)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 199 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4560
Dokładnie tak jak napisał lolowar

Ćwicz z głową!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 199 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4560
Odświeżam jeśli komuś przydał się mój artykół to SOG-i mile widziane

Ćwicz z głową!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 386 Napisanych postów 37478 Wiek 4 lata Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 126446
Lemoo -sztanga łamana rozwija troszkę inne części bicepsa niż prosta a z tego co zaobserwowałem w praktyce lepsza jest prosta- i jej się trzymam/szczególnie jeśli chodzi o rozwój głowy wewnętrznej/.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 535 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4343
Ja też jestem zdania że prosta lepsza(chociaż bardzo żadko nią robie, łamaną już wcale). Ja wole hantle od sztangi.

Silne nogi i plecy to podstawa ;) http://www.sfd.pl/temat259657/ 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3036 Napisanych postów 51766 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349869
tez mialem w planach napisac cos o tym, ale byles szybszy

jak Adrian...tez wole hantle

pzdr.

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 199 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4560
Każdy ma swoje zdanie ja za każdym razem jak zmieniam plan to raz mam na łamanej a raz na prostej.

Ćwicz z głową!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 310 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 9481
Kazdy ma inne zdanie ale prosta jest lepsza
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 199 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4560
Ale nie rozumiecie że z tym prosta czy łamana chodziło mi głównie o nadgarstki a nie która jest lepsza

Ćwicz z głową!!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

trening - co zle?

Następny temat

trening dla rekonwalescenta

WHEY premium