Czy czasem słyszysz podczas treningu charakterystyczne kliknięcie, czy chrupanie w łokciach? Zazwyczaj dotyczy to więzadła pobocznego, które ulega uszkodzeniu, a staw zaczyna być niestabilny. Zaczynają pojawiać się codzienne bóle, które powstają na skutek nadwyrężeń, skręceń, stanów zapalnych ścięgien czy kaletek.

  1. Uraz więzadła pobocznego łokciowego UCL
  2. Zapalenie torebki stawowej
  3. Łokieć tenisisty
  4. Łokieć golfisty
  5. Ograniczenia ruchowe
  6. Podsumowanie

Działanie to nie tylko odbija się na wynikach sportowych, pracy, ale i życiu codziennym.

Poniżej opisujemy najczęstsze przyczyny bólu łokci i to jak z nimi sobie radzić. Pamiętajcie o tym, że każdy z urazów przebiega indywidualnie i konieczna jest konsultacja lekarska w celach skutecznej diagnozy, co przekłada się na efektywność leczenia.

urazy, kontuzje łokci

Uraz więzadła pobocznego łokciowego UCL

Uszkodzenie więzadła pobocznego może wyłączyć nas z aktywności fizycznej od kilku dni nawet do roku, w zależności od stopnia uszkodzenia. Jego nadwyrężenie zazwyczaj kończy się kilkoma dniami odpoczynku, po których stopniowo możemy wracać do treningów. Jego zerwanie z kolei, oznacza dłuższy odpoczynek. Kontuzja charakteryzuje się bólem, koślawym ustawieniem łokcia, pieczeniem, uczuciem ciepła otaczających staw tkanek, zaburzeniami neurologicznymi czy ruchowymi.

Leczenie: w zależności od uszkodzenia wykonywany jest zabieg chirurgiczny lub działanie mające na celu wzmocnienie tkanek okołostawowych, aby odciążyły więzadło. W dolegliwościach bólowych wykorzystywane jest chłodzenie, leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), jak i odpoczynek i unieruchomienie.

Zapalenie torebki stawowej

Zapalenie torebki stawowej to druga, co do przyczyn bólów łokci. Jest to zazwyczaj typowy problem przeciążeniowy (związany z przeciążeniem stawów), który dotyka osoby trenujące. Przypadłość charakteryzuje się bólem, obrzękiem (ze względu na gromadzony płyn w stawie), jak i uczuciem ciepła w okolicach stawu, co powiązane jest ze stanem zapalnym. Dość często zapalenie torebki pojawia się na skutek urazu mechanicznego (np. silne uderzenie łokciem).

Leczenie: przypadłość tego typu leczona jest zachowawczo. Podaje się leki z grupy NLPZ, suplementy diety mające właściwości przeciwzapalne, jak: kurkumina, kwasy omega 3, boswellia, msm. Stosowane jest unieruchomienie (ograniczenie ilości wykonywanych ruchów), chłodzenie, jak i utrzymywanie kończyny górnej powyżej serca, co przeciwdziałać będzie obrzękom.

łokcie leczenie

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty, pomimo swej sportowej nazwy, zazwyczaj dotyczy osób pracujących w biurze, mechaników, masażystów i wszystkich tych osób, które w pracy zawodowej wykonują powtarzalne ruchy dłońmi. Choroba dotyczy zmian zwyrodnieniowych przyczepów początkowych mięśni, odpowiedzialnych za ruch prostowania nadgarstka. Oznajmia się ostrym bólem łokcia, który utrudnia wykonywanie podstawowych ruchów.

Leczenie: leczenie przypadłości jest długotrwałe i związane z działaniami na kilku obszarach. Rokowanie zależy od stopnia zmian degeneracyjnych przyczepów. Większość zabiegów fizykalnych ma za zadanie przeciwdziałać utrzymaniu się stanu zapalnego. Dobrym wyborem jest skorzystanie ze sterydów, których działanie połączone jest z terapią fali uderzeniowej.

Polecamy również: Suplementy na stawy - jaki najlepszy suplement wybrać?

Niestety w przypadku ostrego stanu zapalnego możemy zapomnieć o treningach. Łokieć musi być maksymalnie odciążony od pracy, a same mięśnie i przyczepy wzmocnione za pomocą np. tapingu. Miejsce bólu możemy chłodzić, jak i poddawać kończynę górną masażowi poprzecznemu. Ważnym elementem jest również rozluźnienie napiętych struktur mięśniowych przedramienia.

Obecnie, dobre rezultaty przynosi terapia osoczem bogatopłytkowym, która znacząco przyspiesza proces regeneracji uszkodzonych struktur. Ostatecznym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny, mający na celu wycięcie zmian degeneracyjnych.

Łokieć golfisty

łokieć golfisty

W przypadku łokcia golfisty sytuacja jest bardzo podobna, jak w przypadku wcześniej opisywanego łokcia tenisisty. Z jednym wyjątkiem - w przypadku łokcia tenisisty degeneracji ulega miejsce przyczepu mięśni prostujących nadgarstek, w przypadku łokcia golfisty mamy do czynienia z przeciążeniem przyczepów odpowiedzialnych za ruch zgięcia nadgarstka. Przeciążeniu ulegają mięśnie: zginacz promieniowy nadgarstka, zginacz łokciowy nadgarstka, jak i mięsień nawrotny obły.

Charakterystyka objawów jest taka sama. Ostry i przeszywający ból, który mocno ogranicza funkcje ruchowe.

Leczenie: w przypadku łokcia golfisty leczenie przynosi dużo lepsze rezultaty niż w przypadku łokcia tenisisty. Zazwyczaj odpoczynek i wyeliminowanie ruchów prowokujących ból daje już znaczące rezultaty. Wskazane jest wykorzystanie okładów z lodem, aby obniżyć stan zapalny w stawie. Podobnie, stosuje się ewentualną farmakologię opartą na NLPZ, jak i suplementacji ukierunkowanej na wsparcie w leczeniu stanu zapalnego.

Polecamy również: Ranking ochrona stawów - najlepsze suplementy na stawy

Ograniczenia ruchowe

Ostatni punkt dotyczy ograniczeń ruchowych, jakie powstają na skutek napięć mięśniowych. W przypadku stawów łokciowych dość rzadko dochodzi do ograniczenia ruchu w samym stawie, a problemy z jego mobilnością zaczynają się od dwóch sąsiadujących struktur:

  • stawu nadgarstkowego, gdzie mobilność mięśni nadgarstka będzie wpływać na wcześniej opisywane dolegliwości, jak choroby zapalne przyczepów znajdujących się na kłykciu bocznych i przyśrodkowym
  • drugi element to staw ramienny. Tutaj zazwyczaj dolegliwości, jakie będziemy odczuwać, to bóle mięśnia dwugłowego ramienia, jak i trójgłowego ramienia. Co więcej, w punkcie tym mieścić się będą również naciągnięcia poszczególnych mięśni otaczających staw łokciowy, które będą wpływać na mechanikę pracy stawu

Leczenie: przede wszystkim zadbać należy o pełną mobilność nadgarstków, stawów ramiennych i łokciowych. Ograniczenia ruchomości wynikające z przykurczy mięśniowych powinny być systematycznie poddawane mobilizacjom, aby zapobiegać ich wpływowi na mechanikę pracy samego stawu.

Polecamy również: 3 powody, dla których warto stosować suplementy na stawy

Podsumowanie

Kontuzje łokcia są mniej spotykanym zjawiskiem w kulturystyce niż problemy np. z barkami czy plecami. Wszystko za sprawą tego, że struktura samego stawu jest dość “ciasna” i ograniczona swoboda ruchu zabezpiecza staw przed jego uszkodzeniem. Problemy zazwyczaj zaczynają się od tkanek miękkich, których zaburzona praca zaczyna mieć wpływ na mechanikę pracy stawu.

Przypominając, sam staw ma skomplikowaną strukturę, bo składa się aż z trzech mniejszych stawów, więc powstałe komplikacje są ciężkie do leczenia. Dlatego lepiej jest zapobiegać kontuzjom niż później leczyć sam staw, którego regeneracja jest długotrwała.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (27)
OTTO

Mnie spotkała ta bardzo nieprzyjemna kontuzja rok temu w prawym łokciu, brałem omegę 3 i wit C w większych dawkach, nadal trenując. Smarowałem też 4 razy na dzień żelem Traumon. W końcu zrobiłem miesięczną przerwę i trafiłem do specjalisty, który potrafił tylko bić blokady - odmówiłem i wróciłem na siłownię, po 8 miesiącach ból minął.
A od 2 miesięcy borykam się z tą samą kontuzją w lewym łokciu, dzięki Bogu mam tylko dwa łokcie :)

0
TomQ-MAG

czy byla dokladna diagnoza co sie zadzialo?
jak bol ciagnie sie mieciacami to zazwyczaj problem zaczyna sie z przewleklymi stanami zapalnymi.
wbrew temu co sadzi sie o NLPZ osobiscie robie 3 dniowa kuracje, polaczona m.in. z chlodzeneim, gdzie laduje dziennie 6 tabsow nurofenu forte, jako fala uderzeniowa, pozniej chlodzenie i na jakis czas wylaczenie z ruchu stawu, zazwyczaj pomaga. oczywiscie do tego pelna suplementacja ukierunkowana na stawy, zwlaszcza o3, msm, boswellia, kurkumina, kompleksy kolagenowe

0
OTTO

Wiesz jak to jest, czekasz kilka tyg na wizytę a gdy do niej dochodzi to żałujesz że robiłeś sobie nadzieję.
Do kontuzji doszło podczas podciągania sztangi łamanej wzdłuż ciała -za duży ciężar, a teraz chyba przy dipsach -też już ciężar znaczny.
A ten Nurofen Forte to bierzesz w pojedyńczych dawkach ?
A Ketonal zamiast tego może być, lub Dexak ?

0
TomQ-MAG

nurofen 3 razy dziennie po 2 tabsy
keto moze byc bo dziala tez silnie przeciwzapalnie, ale nie wiem jak z doborem dawek tutaj bedzie.
podejrzewam, ze te 3x50mg bedzie juz dzialalo niezle

0
OTTO

Wow, jestem w szoku.
Zapodałem 3x dziennie Ketonal (100) i dziś 3 dnia czuję jak ból łagodnieje :)

0
mwtb

Stosowałeś lód oprócz ketonalu?

0
TomQ-MAG

nie polecalbym dluzej niz 3 dni, zrob sobie 3 dni off i powtorz kuracje:)

0
OTTO

Nie tym razem, ale poprzednio stosowałem żel taki do mrożenia i nic nie pomogło.

0
mwtb

Ja polecę te 3 dni na tabletkach i dodam lód.Potem trzeba będzie zrobić przerwę od treningu i zobaczymy co będzie.Nie wiem czy na cyklu jak jestem to mi po bebechów nie pojedzie za bardzo.

0
OTTO

Obawiałem się Ketonalu 100, jakieś skutki uboczne, ale ja wcale przeciwbólowych nie biorę, więc kondycję flaków mam dobrą :)
Jak ból ustąpi całkiem to przejdę na Ketonal 50.
Polecam też Traumon -żel 4 x na dobę, szybko schnie, nie kleją się ubrania i nie śmierdzi. Choć najtańszy nie jest ;)

0
mwtb

To zamierzasz lecieć dalej na ketonalu? Bo tam wstępnie było ze 3 dni tylko.

0
OTTO

Zrobię jak radzi TomQ MAG

0
OTTO

Dziś czuję prowienie w górnej wardze, nie wem czy to od Ketonalu.

0
mwtb

Ja dziś zapodałem dwa tabsy ketonalu 50 i ból mniejszy jest o połowę.Polecę sobie te 3 dni i trochę zluzuję z ciężarem, zobaczymy jak będzie.

0
TomQ-MAG

testuj, jednak trzeba uwazac, bo to jednak dosc silne leki i tutaj bierze sie je doraznie

0
mwtb

Daj znać jak sytuacja wygląda u ciebie, ja też się odezwę co u mnie.

0
OTTO

Po 3 dniach podawania ketonal 100 ból praktycznie ustąpił, ale na już na drugi dzień bez ketonalu powrócił.
Po 3 dniach przerwy znów zapodałem ketonal 100 ale tylko 2 razy na dobę i starczyło mi go na 3 dni, ale ból nie minął.
Chyba poświęcę się i stanę w kolejce przed apteką po Nurofen forte.

0
mwtb

U mnie to samo, jak przestałem brać ketonal to ból wrócił.Po co tobie Nurofen, wydaje mi się że z nim będzie to samo, przestaniesz brać i ból wróci.

0
TomQ-MAG

czyli problem moze byc bardziej zlozony

0
mwtb

Ja to widzę tak, że trzeba będzie zrobić przerwę od treningu i ewentualnie jakieś lekkie ćwiczenia hantlami na przepływ krwi. Szkoda faszerować sie tabletkami, jedynie odpoczynek.

0
TomQ-MAG

zgadza sie, lek ma jedynie zadzialas doraznie, nie jest to element dluzszej terapii, zwlaszcza jezeli mowa o srodkach doustnych

0
mwtb

Najgorsze jest samopoczucie jak nie możesz trenować, ciężko będzie ale nie ma wyjścia.

0
mwtb

Próbował który z was bpc157 albo tb500?

0
TomQ-MAG

niestety nie, bpc bym sprobowal jakby faktycznie mocne problemy mnie nekaly, jednak odpukać jeszcze nie musze sie lapac takich rozwiazan. ciekawi mnie tez wersja oralna tego srodka. czy faktycznie ma sens i dziala

0
OTTO

Pani w aptece poleciła IBUM Supermax, w jednej tabletce jest 600 mg ibuprofenu, pierwszy dzien to ładowałem 2 razy po 2 szt .
Potem po 1 dwa razy na dobę, zjadlem 10 i tak sobie, następnie Nurofen Forte 3 dni 2 razy po 2 szt a potem 2 razy po 1, zjadlem 12 szt.
Muszę stwierdzić że to musi poboleć poprostu kilka miesięcy tak jak rok temy w drugiej ręce i tyle.

0
OTTO

Ale ja cały czas ćwiczę, oczywiście w domu więc lżej niż na siłce.
I nawet podczas ćwiczeń mnie nie boli, ale najgorzej jak wyciągam z szafki nad głową litrowy słoik z czymś tam i wtedy mnie zawsze sieknie.

0
mwtb

Ja to juz kilka lat się z tym męczę.Niestety to nie takie proste do wyleczenia, dodam że też caly czas ćwiczę.

0