Nowoczesne preparaty na stawy to najczęściej wieloskładnikowe mieszanki substancji aktywnych, które mają wpływ na pracę Twoich stawów. Zazwyczaj stosowane są wtedy, gdy zaczynają się problemy z aparatem ruchu. Ból, strzelanie, przeskakiwanie albo uczucie przeciążenia to najczęstsze objawy, które są sygnałem, że czas zadbać o stawy. W konsekwencji pojawia się stan zapalny i zwyrodnienia. Suplement na stawy ma za zadanie przeciwdziałać tego typu dolegliwościom. Ogranicza on tempo zużywania się stawów, jak i przyspiesza czas regeneracji. W artykule przybliżę 3 powody, dla których warto stosować preparaty na stawy. Dowiesz się też, jakie składniki powinien zawierać dobry suplement diety, który pozwoli Twoim stawom szybciej wrócić do pełni sił.

 1. Kiedy korzystać z suplementów na stawy?
 2. Jak długo regenerują się stawy?
 3. 3 powody, dla których warto stosować suplementy na stawy
 4. Ból kości i stawów — czy suplement diety pomoże?
 5. Jakie witaminy na stawy stosować?
 6. Jak stosować preparaty na stawy?
 7. O czym należy pamiętać?

Kiedy korzystać z suplementów na stawy?

W mojej opinii preparaty na stawy stosowane są nieprawidłowo. Produkty zdobywają nasze zainteresowanie w momencie, gdy stawy zaczynają nam dokuczać. Musimy jednak wiedzieć, że tempo działania suplementu jest ograniczone przez strukturę stawów. Słabo unaczynione chrząstki stawowe, więzadła I ścięgna wymagają czasu, aby mogły się w pełni zregenerować.

W przypadku masy mięśniowej, która jest mocno unaczyniona, tempo regeneracji przebiega szybko. Gdy zrobisz mocny trening, a Twoje mięśnie następnego dnia atakują „zakwasy”, wystarczą 2-3 dni, aby czuć wyraźną poprawę. Stawy niestety nie mają takiej możliwości. Brak przepływu dużej ilości krwi, obfitującej w składniki odżywcze i tlen, znacznie wydłuża czas rekonwalescencji.

Kiedy więc powinniśmy stosować suplementy na stawy? W mojej opinii osoby trenujące siłowo powinny uwzględnić suplementację preparatem na stawy już w momencie, gdy planują okres budowania masy mięśniowej lub cięższy okres budowania siły. Dlaczego? Każdy kilogram masy ciała, jaki musisz nosić na sobie, to dodatkowe obciążenie dla stawów. Co więcej, trening siłowy ukierunkowany na progres siłowy będzie stawiał znaczące wymagania dla stawów. Okazać się może, że konieczne jest dostarczenie większej ilości tych składników, które będą odpowiadać za regenerację stawów. W przypadku, gdy rozpoczniesz suplementację w momencie kontuzji, musisz być przygotowany na dłuższy czas rekonwalescencji.

kobieta z bólem stawów

Jak długo regenerują się stawy?

W zależności od stopnia zaawansowania problemu stawy regenerują się najczęściej od 3 do 6 miesięcy, dlatego dość często zalecana jest dłuższa suplementacja. Jest to powiązane z budową stawów, o której pisałem powyżej.

3 powody, dla których warto stosować suplementy na stawy

Działanie odżywcze — suplement jest w stanie dostarczyć nam wszystkich składników, które są niezbędne do prawidłowej funkcji stawów. Działanie odżywcze dla chrząstki stawowej to podstawowe zalety produktów na stawy. Nasza dieta nie zawsze obfituje we wszystkie niezbędne składniki do regeneracji. Warto przyjmować suplement na stawy z myślą o dostarczeniu wszystkich niezbędnych związków aktywnych, których ciało potrzebuje, aby odbudować staw.

Działanie ochronne i prewencyjne — to działanie powiązane jest z pierwszym punktem Twoje stawy, które będą otrzymywać składniki odżywcze, będą trwalsze. Oznacza to, że stawy/tkanki nie będą ulegać szybkiemu zużyciu. Będą lepiej zabezpieczone przed mikrourazami i bardziej odporne na kontuzje.

Wsparcie treningów — stawy, które lepiej są odżywione, szybciej się regenerują i pozwolą nam na cięższe treningi. Często jest tak, że z przyczyn leżących po stronie naszego ciała, np. z powodu bólu kolana lub łokcia, przerywamy na krótszy lub dłuższy okres cięższe treningi. Sprawia to, że tracimy czas na leczenie kontuzji, zamiast kontynuować progres. Suplement na stawy będzie zapobiegał tego typu negatywnym następstwom.

Ból kości i stawów — czy suplement diety pomoże?

Ból kości i stawów może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Warto sprawdzić, czy nie mamy problemów z osteopenią lub osteoporozą. Oczywiście suplementy diety, które mają za zadanie podnieść mineralizację kostną, będą przydatne w okresie leczenia. Jednak przypadki chorobowe wymagają odpowiedniej interwencji specjalisty i zastosowania leczenia. Co powinien zawierać w swoim składzie preparat na stawy? Dobry suplement diety powinien zawierać:

 • hydrolizat kolagenu,
 • l- prolinę
 • glukozaminę
 • witaminę C
 • MSM
 • chondroitynę
 • l-maetionina
 • kwas hialuronowy
 • ekstrakt z boswelli

Hydrolizat kolagenu jest podstawą dobrego suplementu na stawy. Zazwyczaj jest go najwięcej i dobrze, gdy mamy go około 10 g na porcję. Kolagen odpowiada za około 30% białek w naszym ciele. Jego działanie to utrzymanie sprężystości tkanek łącznych, ale również wpływ na budowę stawów. Ważne jest, aby suplement posiadał kolagen w formie hydrolizatu. Taka forma jest w pełni przyswajalna i wykazuje pozytywne działanie.

L-prolina należy do grupy aminokwasów, które mają bezpośredni wpływ na stawy. Jej działanie wspomaga syntezę biogennego kolagenu, co wzmacnia działanie suplementu. Glukozamina to substancja naturalnie występująca w stawach. Jej działanie polega na uzupełnieniu ubytków stawowych i przeciwdziałaniu zwyrodnieniom chrząstki.

Witamina C należy do witamin, które w sposób naturalny stymulują produkcję kolagenu. Warto w okresie cięższych treningów zadbać o prawidłowy poziom witaminy C w diecie.

MSM, siarka organiczna, to składnik odpowiadający za procesy regeneracyjne, jak i łagodzenie stanu zapalnego.

Chondroityna dość często występuje w zestawieniu razem z glukozaminą. Jej działanie wykazuje synergistyczny wpływ na tkankę chrzęstną i pomaga w jej regeneracji. Chondroityna odpowiada również za elastyczność stawów. Jej odpowiedni poziom dba o to, aby stawy były bardziej odporne na przeciążenia.

L-metionina to aminokwas o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Kwas hialuronowy pełni rolę smarowidła dla stawów. Jego rolą jest podtrzymanie struktury mazi stawowej, aby zachowywała swoją lepkość i ułatwiała pracę stawów.

Boswellia Serrat to roślina dostarczająca kwasy bosweliowe. Jej działanie przede wszystkim obniża stany zapalne. Pomaga to w szybszym opanowaniu kontuzji i wykazuje działanie przeciwbólowe.

Jakie witaminy na stawy stosować?

W przypadku witamin bardzo dobrze jest zadbać o odpowiednią ilość witaminy D3, K2 i C. Witamina C została opisana powyżej. Witamina D3 i K2 to bardzo dobre połączenie dla zdrowia układu kostnego i stawów. Witamina D3 dba o obniżenie stanu zapalnego, pozwala na zwiększenie ilości wapnia w organizmie. Witamina K2 z kolei „pilnuje”, aby zaabsorbowany wapń nie był odkładany w naczyniach krwionośnych. Witamina K2 kieruje go do tkanki kostnej, gdzie jest odpowiednio magazynowany.

Jak stosować preparaty na stawy?

Suplement przede wszystkim powinien być przyjmowany w ciągu dnia. Nie ma żadnej specjalnej pory dnia na to, aby poprawić jego działanie. Bez problemu możemy rozpuścić poszczególne składniki w wodzie i wypić rano do śniadania. Sam produkt powinien być traktowany w kategoriach uzupełnienia diety sportowca. W zależności od składu, pora okołotreningowa nie jest optymalnym momentem na suplementy przeciwzapalne, dlatego skłaniałbym się do zastosowania preparatu na stawy w odstępie dwugodzinnym od treningu.

O czym należy pamiętać?

 • Preparaty na stawy podtrzymują nienaganną pracę stawów.
 • Ich działanie odżywia stawy i pozwala im szybciej się regenerować.
 • Korzystaj ze stretchingu i rolowania, aby wzmocnić działanie suplementu.
Komentarze (0)