SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy powinienem wykonywać serie wstępne?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1118

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 129 Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 3968
Witam, do tej pory ćwiczyłem FBW 3x w tygodniu, ale postanowiłem zmienić na splita 5 dni w tygodni, ponieważ uznałem, że to już najwyższy czas. FBW ćwiczyłem 2.5 roku od samego początku kiedy zacząłem ćwiczyć na siłowni, wystarczająco nabrałem siły i techniki, ćwiczyłem ciężko, głównie na wolnych ciężarach, ale jestem już zmęczony FBW i chciałbym się bardziej skupić na poszczególnych partiach. Moje pytanie brzmi, czy powinienem wykonywać serie wstępne, jeżeli nie zamierzam wykonywać żadnych ćwiczeń na jedno powtórzenie? Zamierzam wykonywać od 6 do 10 powtórzeń, lub więcej w zależności od ćwiczenia i partii.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6514 Napisanych postów 62307 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777708

Wszystko tak na prawdę zależy od tego jak potrafisz się przygotować do treningu rozgrzewką. Sama rozgrzewka w założeniu powinna być tak dla Ciebie skonstruowana, że po niej wskakujesz na trening i wykonujesz ćwiczenia dla siebie bezpiecznie.

Ale wykonywanie wstępnych serii dopełnia rozgrzewkę zwłaszcza w ciężkich, wielostawowych ćwiczeniach. Aktywuje układ nerwowy i przygotowuje nasze ciało do większych ciężarów w tym konkretnym ruchu. Przy czym do wszystkiego trzeba podejść też z pewnym rozsądkiem. Jeśli swój trening dajmy na to push zaczynasz od przysiadów to jak najbardziej warto dać 2 serie wstępne do takiego ćwiczenia, ale jak kolejnym ćwiczenie danego dnia są wykroki to już bym odpuścił.
Podobnie jak kolejnym ćwiczeniem będą pompki na poręczach to też spokojnie bym wchodził na ciężary, ale już później jakiś triceps nie ma konieczności.

Ja lubię sensowny sposób prowadzenia progresji w ramach treningu. Zaczynam od powiedzmy 50-60% ciężaru roboczego i w ostatnich seriach atakuje zaplanowane ciężary czuję, że ćwiczenie lepiej się "wkręca" i czuję się bezpieczniej podczas wykonywania gdy na ciężary wchodzę stopniowo. Nie ma znaczenia czy jestem aktualnie na treningu dzielonym czy fbw.

Polecamy również: Ile serii i ćwiczeń, aby rosły mięśnie?







Zmieniony przez - rion10 w dniu 2022-08-22 08:42:01
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33092 Napisanych postów 23179 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278086
Osobiście odradzałbym spila bo ten plan zwyczajnie jest przereklamowany i wolałbym sobie dać inną formę planu dzielonego jak np PPL lub PP x 2 lub jakaś hybryda . czestsze bodźce a kolejna sprawa to split 5x dla naturala to trochę za dużo .Serie rozgrzewkową zawsze warto wykonać w kazdym ćwiczeniu , jednak tutaj dość ważna już jest sama rozgzrewka bo jak będziesz miał odpowiednie przygotowanie do treningu to juz w odpowiedni sposób zabezpieczysz ciało przed kontuzjami i przygotujesz do wysiłku . Poczytaj o rozgrzewce z zastosowaniem protokołu RAMP
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51565 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Split splitowi nie równy nie ma co wrzucać wszystkich do jedanego wora polecam plany od John Meadows ma całą masę sensownie ułożonych nawet jeden FBW przygotowujący pod split (tak wiem jak fbw może być split dziwne ale wykminił jakoś)
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9050 Napisanych postów 82727 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699731
Serie wstępne zawsze warto zrobić . Lepiej porządnie dogrzać dana grupę mięśniowa niż nabawić się kontuzji .
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 129 Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 3968
Mimo wszystko spróbuje splita przez jakiś czas, np rok, żeby zobaczyć czy efekty będą lepsze. Teoretycznie z badań wiadomo, że hipertrofia u osób naturalnych zachodzi przez pierwsze 48h, no i tak ćwiczyłem przez pierwsze 2.5 roku, ale moja sylwetka nie zmieniła się za bardzo, a na pewno nie w takim stopniu w jakim oczekiwałem. Po drugie, to zależy mi oczywiście na sile i sprawności, ale chciałbym mieć również estetyczną, rozbudowaną sylwetkę. Skoro split jest gorszy, to dlaczego każdy kulturysta tak mim ćwiczy? Tak, stosują środki dopingujące, ale zanim zaczęli je brać byli naturalni i też świetnie wyglądali. Gdyby FBW czy inny trening był lepszy do budowania sylwetki, to kulturyści by z niego korzystali, obojętnie czy z dopingiemi czy nie, a korzystają ze splita. Kolejna kwestia, to jak wspomniałem, przez 2.5 roku wykonywałem ciężki trening FBW głównie na wolnych ciężarach 3x w tygodniu, który trwał od godzinny do 1.5h nawet i do tego jeszcze cardio po takim treningu robiłem cardio
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 129 Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 3968
Part 2, bo jest ograniczenie do 1000 znaków.

przez 30 minut, które też było dosyć intensywne, bo w przedziale 140-150bpm, a cardio ćwiczę 5-6 dni w tygodniu, dlatego nie wydaje mi się, żeby split nawet 5-dniowy był dla mnie bardziej męczący niż mój trening FBW, który za każdym razem angażował całe ciało. No i ostatnia kwestia, ćwicząc siłowo 5x w tygodniu zamiast 3x częściej pobudzam organizm do naturalnej produkcji testosteronu i hormonu wzrostu, co w ogólnym rozrachunku powinno mieć pozytywny efekt na budowanie masy mięśniowej, na samopoczucie, zdrowie itd, zwłaszcza jeżeli jestem naturalny i nie dostarczam tych substancji z zewnątrz.


Zmieniony przez - angryuser w dniu 2022-08-21 10:07:47
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 7721 Napisanych postów 13999 Wiek 32 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 2237847
Siemanko, według mnie powinieneś wykonywać serie wstępne jeżeli nie chcesz się nabawić żadnych kontuzji różnego rodzaju bólów stawów to tutaj bardzo ważne będą te serie wstępne w której przygotujesz ciało do wysiłku. nie wiem w ogóle skąd pomysł żeby ich nie wykonywać wyobraź sobie że jesteś w stanie wykonać przysiady ze sztangą 200kg na 8 powtórzeń to co zaraz pod tą sztangę wchodzisz na starcie treningu? raczej by to była głupota co nie?
tak więc serie wstępne zawsze należy robić
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51565 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Tak ale robiłeś dwa lata to samo normalne że pora na zmianę.
Wiesz mogłeś zmienić FBW na góra dół albo push pull już po kilku miesiącach nie musiałeś czekać tak długo.
Druga sprawa że najlepiej przeplatać sobie cykl treningowy na masę z cyklem na siłę trenując ciągle na siłę nie zrobisz kompletnej sylwetki bo na pewnym etapie mięśnie już prawie nie rosną jedyne co zachodzi to adaptacja mózgu do aktywacji większej ilości włókien mięśniowych które już masz.( Na chłopski rozum jedyne co robisz to uczysz się lepiej wykorzystać co już jest)
A tak lecisz sobie hipertrofię rosniesz później "uczysz" mięśnie dźwigać więcej i znowu robisz hipertrofię powtarzasz całe życie wplatasz odpoczynki pomiędzy bo nie da się trenować na 100% cały rok i progresu jesz.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 129 Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 3968
Oczywiście to nie było tak, że cały czas robiłem to samo na fbw, bo raz na jakiś czas zmieniałem cześć ćwiczeń. I to też było takie FBW „mieszane” można powiedzieć, bo pierwsze ćwiczenie jakie robiłem, to zawsze było na siłę czyli poniedziałek pierwsze ćwiczenie przysiady ze sztangą, środa pierwsze ćwiczenie wyciskanie sztangi na klatkę na płaskiej ławce, a w piątek zaczynałem od martwych ciągów i te pierwsze ćwiczenia robiłem w zakresie 5 serii od 2 do maksymalnie 5 powtórzeń, starając się w nich zwiększyć siłę, a potem robiłem resztę ćwiczeń na 4, lub 3 serie w zakresach od 6-8 do 15 powtórzeń w zależności od partii i danego ćwiczenia, oczywiście tez dodając z czasem ciężaru i progresując.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 443 Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 2123
Jak można nie wykonywać serii rozgrzewkowych? A nie, owszem można, jeśli docelową np. na klatkę jest 40 kg i tyleż na nogi.

"I like when skinny guys give advice how tu build muscle."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ocena planu treningowego 6 dni w tyg

Następny temat

Plan Treningowy - Powtórzenia a serie

WHEY premium