Okazuje się, że najlepszy przyjaciel człowieka może być również idealnym partnerem treningowym i wsparciem procesu odchudzania. Oto kilka sposobów, w jakie Twój pies może poprawić Twoje treningi.

Pies jest najlepszym motywatorem

Motywacja, a raczej jej brak, może być jedną z największych przeszkód dla osób próbujących schudnąć. Samemu ciężko po całym dniu pracy wybrać się na spacer czy przebieżkę. Czy może być coś bardziej motywującego do działania, niż dbanie o swojego najlepszego przyjaciela? Psa traktujemy, jako członka rodziny, opiekujemy się nim i chcemy dla niego jak najlepiej. Już samo to stanowi wystarczającą motywację do codziennych spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.

Regularne, codzienne spacery na świeżym powietrzu mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Zwiększają również naszą aktywność fizyczną nie związaną z treningami. Dzięki temu spalamy więcej kalorii i łatwiej jest nam schudnąć/utrzymać prawidłową masę ciała.

Psy sprawiają, że jesteś bardziej szczęśliwy, również w czasie treningu

Aktywność fizyczna, ruch, świeże powietrze, to wszystko sprawia, że w naszej krwi krążą endorfiny. Endorfiny sprawiają, że czujesz się szczęśliwy. Będąc właścicielem psa spędzasz o wiele więcej czasu w aktywny sposób na świeżym powietrzu. Towarzyszy temu dobry nastrój, zabawa, swobodna i przyjazna atmosfera.

trening pies

Najważniejszą rzeczą w kwestii zdrowego, aktywnego stylu życia jest znalezienie czegoś, co jest dla Ciebie przyjemne i radosne. Dzięki temu, chcesz to robić każdego dnia.

Co więcej, nauka mówi, że interakcja ze zwierzętami domowymi zmniejsza poziom stresu i niepokoju, a nawet może obniżyć ryzyko chorób układu krążenia. Jesteśmy więc mniej zestresowani, częściej się uśmiechamy, więcej spacerujemy, poprawie ulega stan naszego zdrowia.

Pies bardzo mocno angażuje, o ile przewodnik ma ochotę wykorzystać jego potencjał. Psy mają zazwyczaj dużo energii, ogromną potrzebę pracy oraz wielkie zamiłowanie do przebywania na powietrzu. Dlatego, jeśli chcemy by były szczęśliwe, musimy zmienić swoje przyzwyczajenia. Z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.

Ćwiczenia z psem nie muszą być skomplikowane

Najlepszym, najważniejszym i najłatwiejszym ćwiczeniem z psem jest chodzenie. Szybki 30-minutowym spacer, co najmniej pięć razy w tygodniu, przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych. Spacery w szybkim tempie mogą również pomóc w pozbyciu się nadmiaru tłuszczu trzewnego, który jest tłuszczem gromadzonym w okolicy brzucha.

Naukowcy obliczyli, że właściciele psów spacerują prawie dwa razy dłużej w ciągu tygodnia, niż osoby, które nie posiadają psa. Zwierzaki motywują do ruchu!

… możesz również nieco podkręcić stopień trudności

Zaleca się, by wykonywać ćwiczenia wzmacniające minimum dwa razy w tygodniu. Potrzebujemy bowiem czegoś więcej, niż tylko chodzenia lub biegania.

Możesz postawić na treningi HIIT, łącząc sprinty i ćwiczenia wzmacniające.

Spróbuj tego typu treningu z psem na własnym podwórku lub w pobliskim parku. Pies będzie zachwycony, zwłaszcza jeśli w czasie ćwiczeń będziesz mu rzucać piłkę lub patyk. Pomyśl, że nawet przerażające burpee (padnij powstań) staną się nieco bardziej zabawne i przyjemniejsze, gdy będziesz je wykonywać bawiąc się jednocześnie z psem.

A może Agility?

Agility jest dyscypliną sportową, w której uczestniczy dobrze zgrany duet: człowiek i pies. Pies startujący w tej dyscyplinie musi pokonać w jak najszybszym czasie i możliwie bezbłędnie specjalny tor przeszkód agility. Przewodnik prowadzi go po kolejnych przeszkodach za pomocą komend głosowych, bądź gestów czy ruchów ciała. Ty również możesz rozpocząć przygodę z tym sportem, traktując go po prostu, jak świetną zabawę dla siebie i Twojego psa.

Wydaje Ci się, że to wysiłek dla psa, a nie dla Ciebie? Nic bardziej mylnego. Podczas gdy Twój pies skacze przez opony i pokonuje przeszkody, Ty musisz biegać bardzo szybko, aby dotrzymać mu kroku i odpowiednio poprowadzić go dalej.

Pamiętaj jest to sport zespołowy i musisz pracować razem ze swoim pupilem.

Podsumowując

Chociaż prawdopodobnie wydaje Ci się, że nie możesz kochać bardziej i robić więcej dla swojego słodkiego zwierzaka, niż aktualnie, dodanie wspólnej rutyny treningowej może przynieść korzyści zarówno Tobie, jak i czworonogowi. Korzyści z ćwiczeń z psem wykraczają poza zdrowie fizyczne i dobre samopoczucie. To połączenie jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia psychicznego.

Komentarze (0)