W naszym życiu przechodzimy różne etapy. Są okresy, kiedy błądzimy i szukamy własnego JA, kiedy sami nie wiemy jeszcze, co chcemy robić, do czego się nadajemy i co jest dla nas szczęściem i spełnieniem. To, kiedy znajdziemy odpowiedzi na te pytania, jest kwestią indywidualną, ale dużo osób, kończąc trzydziesty rok życia, znajduje się na takim właśnie etapie. Osoby po trzydziestce mają lepsze poczucie tego, kim są, czego chcą i dokąd zmierzają. Jest to czas, kiedy dużo już o sobie wiemy, mamy stabilne poglądy i znamy swoje organizmy. Wiele osób zarzeka się, że doskonale wie, co na nie działa, także w kontekście dbania o swoje zdrowie i sylwetkę.

Jak schudnąć po trzydziestce?

Okazuje się, że znaczna część społeczeństwa wierzy w to, że po trzydziestce bardzo ciężko zrzucić nadmiar kilogramów. Owszem, metabolizm nieco zwalnia, ale niech to nie będzie wymówką. Rozejrzyj się dookoła, a zobaczysz, że wokół Ciebie jest mnóstwo osób w tym wieku, które wyglądają doskonale, którym udało się wygrać ze swoimi złymi nawykami i zachciankami, i osiągnąć zdrową masę ciała. Utrata wagi po trzydziestce może być trudniejsza, ale jest nadal i niezmiennie możliwa. Oto kilka wskazówek, jak robić to bezpiecznie i w sposób zrównoważony.

Skoncentruj się na dobrym samopoczuciu

Nie ma nic złego w dążeniu do sylwetki pod hasłami typu „Plaża 2022”, jednak obsesyjne myślenie tylko i wyłącznie o wyglądzie może nie być dla nas korzystne. Zdecydowanie lepiej jest utożsamiać utratę kilogramów z poprawą stanu zdrowia, a nie wyglądu. Niech wygląd będzie miłym skutkiem ubocznym. Okazuje się, że ci, których motywacją jest zdrowie, osiągają dużo lepsze wyniki, niż osoby, które chcą tylko zmniejszyć swój rozmiar i pozbyć się fałdek.

Sen jest bardzo ważny

wyspana kobieta

Odpowiednia ilość dobrego jakościowo snu to bardzo istotna kwestia. Dorosły człowiek potrzebuje dziennie od 7 do 9 godzin snu. Spanie krócej (przez długi okres) może Cię narazić na większe ryzyko nadwagi i otyłości, i innych problemów zdrowotnych.

Zadbaj o nawodnienie

Nawadnianie swojego ciała jest kluczem do utrzymania prawidłowej masy ciała. To, ile wody potrzebujesz, zależy od wielu czynników, m.in. wieku, poziomu aktywności, aktualnej wagi. Zwykle jednak jest większe prawdopodobieństwo, że pijemy za mało niż za dużo, więc bez zbędnych analiz warto mieć zawsze wodę pod ręką i po prostu ją popijać. Skorzysta na tym nie tylko Twoja waga, ale także skóra, włosy.

Niech aktywność fizyczna będzie Twoją rutyną

aktywność fizyczna kobieta

Czy wiesz, że masa mięśniowa zaczyna spadać właśnie po trzydziestce? A czy wiesz, że nadal możesz ją z powodzeniem budować i utrzymywać? Wystarczy regularnie ćwiczyć, a regularnie nie oznacza, że muszą to być treningi każdego dnia, dlatego też nie szukaj wymówki, że masz pracę, dom, dzieci. Poszukaj możliwości, wybierz aktywność, która daje Ci radość i bądź konsekwentna.

Unikaj modnych diet

Istnieje niezliczona ilość modnych diet, które obiecują cuda w trzy dni. Odchudzanie nie trwa tak krótko. Owszem, możesz zobaczyć niższą wagę w tak krótkim czasie, ale wiedz, że będą to w większości wahania wody w organizmie. Prawdziwa redukcja to dłuższy proces - co wcale nie oznacza, że proces ten jest skrajnie trudny do przejścia. Pamiętaj, że diety cud są zwykle oparte na wyjątkowo małej ilości kalorii i ograniczeniu spożywanych produktów.

Każda taka dieta prędzej czy później prowadzi do niedoborów składników odżywczych, a to z kolei wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Postaw na zrównoważoną dietę, bogatą w nieprzetworzoną żywność, bogatą we wszystkie grupy produktów. Ogranicz nieco kalorie, ale nie rób głodówki. Zobaczysz, że dużo łatwiej będzie Ci wytrwać, jeśli będziesz czuła się dobrze i miała świetny nastrój.

Zapanuj nad stresem

Stres może wpłynąć negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na sylwetkę. W jaki sposób? Stres podnosi poziom kortyzolu, który może się przyczynić do nadmiernego gromadzenia wody. Wiele osób też pod wpływem nerwów sięga po niezdrowe przekąski, przekraczając tym znacznie swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Żeby złagodzić wpływ stresu, należy zadbać o zrównoważoną dietę, dobry sen, regularne ćwiczenia, a także techniki relaksacyjne. Może to być gorąca kąpiel, lekcja jogi, masaż, spacer na łonie natury.

Dlaczego mówi się, że po trzydziestce trudniej schudnąć?

Ma to związek z normalnym procesem życiowym. Nasze ciało po prostu zaczyna działać nieco inaczej. Zaczynamy regularnie tracić masę ciała — ok. 3 do 8 procent na dekadę, a to sprawia, że spalamy mniej kalorii. Zwalnia także metabolizm, następują wahania hormonów. Oczywiście nie należy tego traktować jako wyrok i po prostu pogodzić się z faktem. Zmiany, jakie zachodzą w organizmie po trzydziestce, nie są tak drastyczne, żeby należało po prostu rozłożyć ręce i pogodzić się z faktem. Będzie to wówczas zwykła wymówka.

Nie trać zatem czasu na analizowanie swojego wieku, tylko weź się w garść, przyjrzyj się swojej diecie i wszelkim nawykom. Wystarczy trochę chęci, a na pewno zrzucisz nadmiar kilogramów. Kluczem jest cierpliwość i konsekwencja!

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (6)
Zemial

Od zakończenia dojrzewania do późnej starości metabolizm, a mowa zapewne o ppm nie zwalnia, tylko ludzie stają się bardziej leniwi i wygodni :)

0
M-ka

Najgłupsza wymówka/przesąd o jakiej słyszałam. Zmiany, o jakich mowa, mogą mieć znaczenie w sporcie zawodowym, a w przypadku zwykłych ludzi są w tym wieku niemal niezauważalne i we wpływie na sylwetkę znacznie dominują wtedy zdrowe nawyki, które się stosuje (zastosuje przez sensowny okres czasu). Mało tego, wyrobione wtedy nawyki np. dietetyczne zostają na następną dekadę życia i może się okazać, że po czterdziestce łatwiej nam zapanować nad sylwetką i trudniej przytyć, niż w wieku ok.20 lat.
Najpierw przestań podjadać w dużych ilościach słodycze/fast-foody/popijać słodkie napoje albo alkohol w każdy weekend i jeździć wszędzie samochodem, a potem zwalaj na swoje ciało i wiek, bo w skali roku każdy taki nawyk przynosi więcej strat, niż powolne starzenie przez 5-10-lecie.
W wieku 30 lat współcześni ludzie przeważnie mają już po kilka takich nawyków na raz i to jest tajemnica ich trudności, a nie fizjologia, przez którą spada kilkaset gramów mięśni na kilka lat, o ile się je w ogóle ma...

1
natasza__

Na pewno ciężej jest się zmobilizować :D

2
MikeCzajson

Chyba łatwiej bo kumu się chce być 40 letnim dziadem do tego dochodzi jeszcze rozwaga której 20 latkowie zazwyczaj nie maja

0
natasza__

Może dziadom łatwiej. Matce karmiącej z pewnością trudniej.

0
M-ka

Takiej przyczyny problemów z motywacją to tylko pozazdrościć :) .

0