Tłuszcz na brzuchu, a konkretnie na boczkach jest znienawidzony przez większość pań. Boczki nie wyglądają zbyt korzystnie, kiedy chcesz włożyć obcisłą sukienkę lub spodnie typu biodrówki. Nie zawsze da się je też zamaskować odpowiednią bielizną. Przyznaj, że upychanie wystających fałdek w spodnie nie jest zbyt komfortowe. Podpowiadamy, jak szybko pozbyć się boczków.

 1. Czy ćwiczenia na boczki mają sens?
 2. Zacznij od podstaw
 3. Jakie suplementy wybrać?
 4. Wyeliminuj stres, zadbaj o sen i nawodnienie
 5. Ile muszę czekać na efekty?
 6. Podsumowanie

Czy ćwiczenia na boczki mają sens?

Wiele kobiet próbuje pozbyć się boczków za pomocą niezliczonej ilości ćwiczeń typu skłony do boku i innych ruchów tułowia, które aktywują mięśnie skośne brzucha. Owszem, te ćwiczenia możesz robić na wzmocnienie korpusu, ale nie jest to jednak skuteczny sposób na zgubienie boczków. Aby na dobre się ich pozbyć, będziesz musiała wprowadzić kompleksowe zmiany w diecie, ćwiczeniach i stylu życia.

boczki

Sprawdź zdrowe i skuteczne diety dla kobiet: 

Zacznij od podstaw

Zamiast próbować wykonywać przedziwne ćwiczenia, które promowane są przez różne kanały i ukierunkowane na jeden obszar ciała, musisz zacząć tracić tkankę tłuszczową z całego ciała. No dobrze, tylko jak? Przede wszystkim zacznij od zdrowej diety z ujemnym bilansem kalorycznym. Wprowadź zmiany stopniowo, tak aby zmienić nawyki żywieniowe i na zawsze wprowadź zmiany w Twojej kuchni. Razem z odpowiednim odżywianiem zadbaj też o aktywność fizyczną. Najlepiej sprawdzą się ćwiczenia siłowe połączone z treningiem aerobowym, czyli na przykład trening typu Full Body Workout (FBW) plus rowerek lub orbitrek. Nie bój się ćwiczeń wielostawowych, takich jak przysiady czy martwe ciągi, przy których Twój brzuch będzie pracował.

Polecamy również: Trening na redukcję dla dziewczyn - ćwiczenia dla kobiet

Jakie suplementy wybrać?

Jest jeszcze jeden istotny element ogniwa łańcucha składającego się na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej - odpowiednia suplementacja. Jest przydatna zwłaszcza na końcowym etapie redukcji, a niektóre suplementy pomogą Ci pozbyć się wody podskórnej. Na rynku jest wiele dostępnych środków, które przy odpowiednim odżywianiu i treningu będą doskonałym wsparciem podczas gubienia boczków.

 • L-karnityna
 • Kofeina
 • Zielona herbata
 • CLA
 • kompleksowy produkt zawierający składniki roślinne pomagające pozbyć się nadmiaru wody w organizmie - Water Out
 • suplementy zawierające specjalną formułę, które mają działanie termogeniczne, zmniejszają uczucie głodu i poprawią pracę Twojego metabolizmu

Wyeliminuj stres, zadbaj o sen i nawodnienie

Nie zapomnij też o podstawach, czyli odpowiedniej ilości snu, piciu wody i unikaniu stresu. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezbędne dla Twojego zdrowia i niestety wiele kobiet pije zbyt mało płynów. Chociaż woda jest najlepsza do picia, możesz też sięgnąć po ziołowe i zielone herbaty czy sporadycznie po napoje dla sportowców bez cukru. Uważaj na soki i słodzone cukrem napoje, które mogą powodować przyrost tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Stres ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne i może spowodować pojawienie się fałdek, zwłaszcza pod pępkiem. Dzieje się tak, ponieważ stres wyzwala produkcję kortyzolu, znanego również jako „hormon stresu”.

Długotrwały stres z kolei powoduje nadmierne jego wydzielanie i może powodować problemy z trawieniem i przyrost masy ciała, zwłaszcza w okolicy brzucha. Jeśli masz dużo stresu w życiu, pomyśl, co możesz zmienić, aby było go mniej. Może joga albo medytacja będą pomocne? Podobnie jak stres, brak wystarczającej ilości snu zwiększa poziom kortyzolu w organizmie, co może prowadzić do przybierania na wadze. Staraj się spać od siedmiu do ośmiu godzin na dobę.

Ile muszę czekać na efekty?

Nie będziemy Cię oszukiwać. Nie zgubisz boczków w tydzień czy dwa. Spalanie tkanki tłuszczowej to proces, który trwa trochę dłużej. Jesteśmy jednak pewni, że jeśli konsekwentnie będziesz trzymać się planu, który sobie założyłaś, z pewnością na dobre pozbędziesz się niechcianych fałdek.

Podsumowanie

Pozbycie się boczków to nic innego jak zredukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z treningiem i suplementacją to klucz do sukcesu. Jeśli będziesz konsekwentnie trzymać się założeń i planu, pierwsze efekty zobaczysz już po 3-4 tygodniach. Grunt to nie stracić cierpliwości.

Komentarze (0)