Czy kreatyna wchodzi w interakcje z lekami?
Na ten moment nie ma dowodów, które wskazywałyby, że kreatyna wchodzi w bezpośrednie, niebezpieczne interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi, takimi jak SSRI czy SNRI. Co więcej, niektóre badania sugerują, że suplementacja kreatyną może nawet wspomagać leczenie depresji, poprawiając metabolizm energetyczny w mózgu. Oczywiście zawsze warto pamiętać, że reakcje organizmu mogą być indywidualne i najlepiej w takich przypadkach pozostawać w kontakcie z lekarzem.
Jak kreatyna może pomóc osobom przyjmującym antydepresanty?
Kreatyna jest znana głównie z zastosowania w sporcie, ale ma też wpływ na funkcjonowanie mózgu. Poprawiając produkcję ATP, może wspierać procesy regeneracyjne i zmniejszać zmęczenie psychiczne. U osób cierpiących na depresję odpowiednie wsparcie energetyczne komórek nerwowych może być dodatkowym plusem w całym procesie leczenia. W kilku obserwacjach zauważono, że osoby suplementujące kreatynę mogą szybciej odczuwać poprawę nastroju w trakcie terapii farmakologicznej.
Czy suplementacja kreatyną jest bezpieczna?
Dla zdrowych osób kreatyna jest suplementem o wysokim profilu bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach może dojść do podniesienia poziomu kreatyniny we krwi, co jednak nie oznacza automatycznie uszkodzenia nerek. Mimo wszystko osoby, które mają zdiagnozowane choroby nerek, powinny suplementację kreatyną omówić ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeżeli chodzi o codzienną praktykę, standardowa dawka 3–5 g dziennie jest wystarczająca i nie wymaga fazy ładowania.
Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem suplementacji?
Jeśli przyjmujesz leki przeciwdepresyjne i rozważasz włączenie kreatyny, najlepiej zacząć od mniejszych dawek i obserwować, jak organizm reaguje. Nie ma sensu łączyć kreatyny z dużymi ilościami innych suplementów obciążających nerki lub układ sercowo-naczyniowy, takich jak silne diuretyki. Ważne jest też, aby zachować odpowiednie nawodnienie w trakcie suplementacji, co dodatkowo wspiera funkcjonowanie nerek.
Podsumowanie
Stosowanie kreatyny podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych w większości przypadków jest bezpieczne i może przynieść dodatkowe korzyści, zwłaszcza w kontekście wsparcia funkcji mózgu i walki ze zmęczeniem psychicznym. Kluczowe jest jednak podejście indywidualne i skonsultowanie takiej suplementacji z lekarzem, szczególnie jeśli w grę wchodzą dodatkowe schorzenia.
http://www.sfd.pl/TEST_spalacz_REDOX_EXTREME-t1165501-s45.html - redukcja 2018
http://www.sfd.pl/-t1090712-s450.html -> blog treningowy
PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!
Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.
Sprawdź
TRENINGI KATOWICE
KONTAKT-KONSULTACJE
https://www.instagram.com/bestbodysebastianszmit/
Nie ma bezpośrednich dowodów wskazujących na szkodliwe interakcje między kreatyną a lekami przeciwdepresyjnymi. Wręcz przeciwnie, jak wpsomina kolega wyzej – badania sugerują, że kreatyna może mieć działanie wspierające terapię depresji, zwłaszcza w przypadku osób, u których standardowe leczenie nie przynosi pełnych efektów. Dodatkowo, kreatyna ma właściwości neuroprotekcyjne i może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie mitochondriów, co jest istotne w kontekście depresji, która często wiąże się z dysfunkcją energetyczną w mózgu.
Link do publikacji
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4624319/
Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja dla zaawansowanych kontakt
https://www.instagram.com/tomq.bb/
Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.
Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja dla zaawansowanych kontakt
https://www.instagram.com/tomq.bb/
Moderator działu Odżywianie