Choć z powodzeniem można trenować w domu, nawet jeśli posiadamy tylko zestaw regulowanych hantli, to jednak trening w profesjonalnym klubie fitness stwarza nam o wiele większą wygodę i możliwości. Trening w klubie dostarcza także sporej dawki motywacji, bo przecież nie trenujemy sami, a nasz progres mogą obserwować także inni. Jednak siłownia, słowni nie równa i jeśli nie kierujesz się wyłącznie wyborem lokalizacji, to w poniższym artykule omówimy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. 

  1. Wygoda
  2. Estetyka
  3. Personel
  4. Sprzęt
  5. Dodatkowe atuty
  6. Ukryte koszty
  7. Członkowie

Wygoda

Przede wszystkim lokalizacja. Jeżeli droga na siłownię ma zajmować tyle samo czasu co trening to prędzej czy później stanie się to zniechęcające. Ograniczy to też pory, w których będziesz mieć możliwość trenowania. Przyznaj - ciężko wstaje się 3 godziny wcześniej tylko po to, żeby zrobić trening.

Estetyka

W tym wypadku oceń książkę po okładce. Jakie są twoje wrażenia po wejściu na salę? Co podpowiada ci intuicja? Zwróć uwagę na układ sprzętu na siłowni, ćwiczących, czystość, ogólne warunki. Jeżeli coś od razu cię zniechęca, z góry skreśl to miejsce.

Personel

Zwróć uwagę na to, czy na sali dyżurują instruktorzy, których możesz poprosić o pomoc w rozpisaniu treningu albo asekuracje podczas ćwiczeń, istotne będą jego kwalifikacje oraz to, czy jest dostępny podczas zawsze w godzinach, kiedy siłownia jest czynna.

https://bundles.sfd.pl/SFD/2018/2/1/e5681024cde2415697c7defece05752c-small.jpg

Sprzęt

Sprzęt jest jednym z głównych powodów, dla których ktoś rozpoczyna treningi na siłowni. Niezbędna jest wiedza na temat sprzętu, którego obecnie potrzebujesz i co potencjalnie chciałbyś wykorzystać w przyszłości. Podczas swojej wycieczki zwróć uwagę na to, co jest dostępne, ogólny stan maszyn i ilość bardziej popularnych elementów, takich jak stojaki na przysiady, bieżnie.

Dodatkowe atuty

Przestronne szatnie, prysznice, sauny to coś, co w niektórych klubach można uznać za luksus. Jeśli którakolwiek z tych rzeczy tworzy twoją listę must have, potwierdź ich dostępność i koszt (w wypadku sauny).

Ukryte koszty

Struktury opłat za siłownię mogą się znacznie różnić. Gdy znajdziesz siłownię, która pasuje do twojego budżetu, zweryfikuj kilka szczegółów, aby mieć pewność, jakie ostatecznie koszty poniesiesz, oprócz opłat członkowskich. Być może będziesz musiał opłacić rozpisanie planu treningowego, podpisać umowę lojalnościową, która obliguje cię dorocznych opłat lub ponieść koszty rezygnacji z członkostwa. Niespodziewane uiszczanie opłat dodatkowych może przynieść nie tylko rozgoryczenie, ale też nadszarpnąć zasoby finansowe.

koszt, pieniądze

Członkowie

Jest to kwestia trudna do oceny podczas krótkiej wizyty, jednak możesz zwrócić uwagę na to jacy ludzie pojawiają się w danym klubie. Z pewnością każdy klub będzie charakteryzował się inną atmosferą. Przyznaj mi rację - siłownia powinna być miejscem, do którego chętnie będziesz wracał.

Komentarze (6)
gawron9292

Odległość chyba jest najważniejsza. Nic tak nie zniechęca jak wyprawa na trening przez całe miasto ;/ powrót na głodzie też paskudna sprawa

0
basmann

Faktycznie zniechęcające, zwłaszcza przy fatalnej pogodzie lub zimą gdy 15min trzeba auto odśnieżać, ale co zrobić :)

0
Bull

mam 3 dość dobre siłownie po drodze do tej najlepszej, cenie ilość sprzętu i wygodę

0
TomaszAZ

na szczescie mam taką ktora w miare spelnia te kryteria :) zawsze też mozna sie posmiac z małolatów co uzywaja wiekszych ciezarow ode mnie a z techniką taką,ze za 2-3 miechy pewnie juz bedą leczyc kontuzje

0
HVAC Engineer

Jak zwykle zabrakło najważniejszego. Najważniejsze pani Aniu jest to, czy mamy prawidłowo działającą wentylacja mechaniczna. Nawet nie ma Pani pojęcia co znajduje się w powietrzu, którym oddychamy na siłowni w przypadku jej braku. Brak tlenu, ogrnomne stężenie bakterii, podwyższony CO2 często ponad 3000ppm, szkodliwe substancje lotne z tworzyw sztucznych i wiele innych 'zdrowych' Wdychanie tego, szczególnie przy intensywnym treningu nie jest zbyt dobre... Zwracajcie uwagę na powietrze na siłowni!!

1
RPS1990

Jedną z ważniejszych kwestii jest odległość, ale najważniejsze jest to aby było pod dostatkiem sprzętu (hantle, sztangi, wyciągi, maszyny), a także to aby nie była to najbardziej oblegana siłownia w mieście.

0