Budowanie masy mięśniowej to proces, na który składa się odpowiednia dieta z nadwyżką kaloryczną, trening dopasowany do parametrów i potrzeb trenującego, regeneracja oraz suplementacja.
Zwykle w okresie masowym nasze zapotrzebowania na białko znacząco rośnie a nie zawsze jesteśmy w stanie przyjąć taką ilość z pożywienia. Najbardziej wartościowym źródłem jest wszystko to co naturalne, czyli dobrej jakości mięso, ryby, jaja jednak w przypadku gdy zapotrzebowanie rośnie nie każdy jest w stanie zjeść tak duże porcje, zwłaszcza, że w parze z białkiem zwiększamy również ilość węglowodanów i tłuszczu. Drugim problemem logistycznym może być brak czasu nie tyle na gotowanie co na poświęcenie go choćby na zjedzenie posiłku przy stole. Niby banalne, ale w dzisiejszych czasach mamy tendencje do brania na siebie wielu obowiązków i brakuje nam go na podstawowe czynności.
W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam
odżywki białkowe. Tutaj jak z jedzeniem – można przyjąć proszek o lepszych lub słabszych właściwościach.
Odżywki białkowe możemy podzielić na koncentraty, izolaty i hydrolizaty. Różnią się one przede wszystkim tempem wchłaniania. Najszybciej wchłania się hydrolizat, który jednocześnie ma najwyższe ceny i najsłabszy smak. Najwolniej z kolei wchłania się koncentrat, który też jest najtańszy i zwykle najlepszy w smaku (choć to dość indywidualna sprawa – warto jednak mieć na uwadze, że ze względu na lepszy smak dodane są do niego dodatkowe substancje słodzące, aromaty itp. które nie wszystkim służą). Kompromisem jest tutaj izolat, którego wyżej wymienione parametry ulokowane są pomiędzy koncentratem a hydrolizatem. Na poziomie amatorskim wybór nie ma aż tak dużego znaczenia. Po lepszej jakości białko powinny natomiast sięgnąć osoby, które nie tolerują laktozy lub są w okresie przedstartowym, gdzie tak naprawdę każdy szczegół jest bardzo istotny dla szykowanej formy.
W przypadku gdy zależy nam również na innych aspektach niż tylko wchłanialność białka, warto przyjrzeć się temu co jest zawarte w odżywce. Do wyboru mamy całe rzesze smaków odżywki i łatwo się domyślić, że kosztem ich uzyskania są dodatki w postaci substancji słodzących, aromatów itp.
Podsumowując, przy budowie masy mięśniowej w temacie diety najważniejszy jest dodatni bilans energetyczny i uwzględnienie jak najlepszej jakości przyjmowanych produktów (niezależnie czy jest to jedzenie czy odżywka białkowa). Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość witamin, minerałów i aminokwasów warto przyjmować makroskładniki z różnych źródeł. W przypadku białka, spożywanie go jedynie w postaci piersi z kurczaka albo tylko z odżywki białkowej nie będzie miało swojego uzasadnienia. Dieta powinna być zróżnicowana
Odżywka białkowa może nam pomóc w przypadku gdy nie jesteśmy w stanie przyjąć odpowiednią ilość białka z pożywienia lub brakuje nam czasu na jeden czy dwa posiłki w ciągu dnia. Warto przyjrzeć się jednak opisom na opakowaniu i wybrać te, które nie zawierają aspartamu.
Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Najlepsza_odżywka_na_masę_mięśniową-t210297.html
https://www.sfd.pl/Dokładna_ilośc_kcal_w_1g_białka,węgli,tłuszczów-t349495.html
https://www.sfd.pl/kiedy_miesnie_rosna_-t86607.html