Suplementy mineralno-witaminowe, nazywane potocznie multiwitaminami, są to preparaty zestawiające w swym składzie szeroką paletę witamin i minerałów.

W literaturze tematu możemy się spotkać z różnymi sposobami definiowania witamin. Niemniej witaminy to związki organiczne, niezbędne w niewielkich ilościach do przebiegu procesów życiowych, które muszą być dostarczane razem z pożywieniem, albowiem nie są produkowane w ludzkim organizmie, względnie są, ale ich produkcja jest na tyle mało wydajna, że nie pokrywa podstawowego zapotrzebowania na nie.

  1. Witaminy
  2. Składniki mineralne
  3. Kto odniesie korzyści?
  4. Stosowanie i dawkowanie
  5. Na co zwracać uwagę?
  6. Co jeszcze warto wiedzieć?
  7. Multiwitamina - Ranking TOP10

Witaminy

Witaminy dzielone są zwykle na rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach, gdzie do pierwszych zaliczane są witaminy z grupy B i witamina C, a do drugich – witamina A, E, D i K. Niektóre witaminy pełnią funkcję czynników współdziałających z enzymami w procesach katalitycznych, co jest w szczególności główną cechą charakterystyczną witamin z grupy B, podczas kiedy przykładowo witamina D pełni w organizmie funkcje hormonalne.

witaminy i minerały tabletki kapsułki

Składniki mineralne

Składniki mineralne, nazywane popularnie minerałami, to – mówiąc najprościej – frakcja popiołu pozostająca po spaleniu tkanek organicznych. Są to więc pierwiastki chemiczne i ich proste związki nieorganiczne, które stanowią ok. 4% masy ludzkiego ciała. I wprawdzie nasz organizm może magazynować niemal wszystkie pierwiastki chemiczne występujące w jego środowisku, to tylko 30 z nich są to pierwiastki zaangażowane w przebieg procesów życiowych, czyli niezbędne do życia.

Składniki mineralne dzielone są zwykle na makro- i mikroelementy. Za makroelement uznawany jest taki minerał, którego organizm potrzebuje dziennie w ilości ponad 100 mg. Natomiast dobowe zapotrzebowanie organizmu na dany mikroelement nie przekracza 100 mg. Do makroelementów zalicza się więc sód, potas, wapń, magnez, chlor i fosfor, podczas gdy przykładowo do mikroelementów – żelazo, cynk, miedź, jod, mangan, molibden, fluor, chrom czy selen. Minerały pełnią w organizmie rozliczne funkcje; są np. budulcem tkanki kostnej, odpowiadają za gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo zasadową organizmu, transportują tlen i energię metaboliczną, współpracują z enzymami i hormonami.

Kto odniesie korzyści?

Z uwagi na stosowane obecnie techniki agrarne i przetwórcze, współczesna żywność jest uboga w witaminy i minerały. W tej sytuacji suplementy mineralno-witaminowe mogą ułatwiać pokrycie podstawowego zapotrzebowania organizmu na witaminy i minerały każdemu z nas.

Jednak największych korzyści ze stosowania tego typu suplementów mogą spodziewać się aktywni fizycznie i sportowcy, u których zapotrzebowanie na witaminy i minerały, jak się szacuje, wrasta 3-4-krotnie. Niektóre tego typu suplementy są nawet dedykowane wprost osobom aktywnym fizycznie i sportowcom wyczynowym.

Stosowanie i dawkowanie

Ponieważ dawki poszczególnych witamin i minerałów nie są w każdym suplemencie mineralno-witaminowym jednakowe, gdyż wszystko zależy tutaj od założeń wdrożeniowych producenta, dlatego suplementy takie najlepiej stosować zgodnie z zamieszczonymi na etykiecie lub w ulotce zaleceniami.

witaminy

Suplementy tego typu najkorzystniej jest przyjmować w okolicy posiłku (przed, po lub w trakcie), albowiem z jednej strony stosowanie takie będzie naśladowało naturalny dowóz witamin i minerałów z urozmaiconego pożywienia, z drugiej zaś ułatwi wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Na co zwracać uwagę?

Z uwagi na ograniczenie objętością kapsułki czy tabletki, suplementy mineralno-witaminowe nie są w stanie pokryć zapotrzebowania obciążonego wysiłkiem organizmu na deficytowe pierwiastki elektrolitowe, takie jak potas i magnez. W przypadku korzystania z form intensywnej aktywności ruchowej pierwiastki te należy uzupełniać więc dodatkowo przeznaczonymi do tego odżywkami (napoje izotoniczne) lub suplementami (monopreparaty potasu i magnezu).

W składzie suplementów mineralno-witaminowych nie pojawia się zwykle witamina K2. Witaminę tę należy uzupełniać więc oddzielnym suplementem, albowiem jest ona niezwykle istotna dla zdrowia i formy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Utrzymanie optymalnego poziomu witamin i minerałów jest niezwykle ważne dla sprawności funkcjonowania naszego układu odpornościowego, a szczególne znaczenie przypisuje się tutaj witaminie D3 i cynkowi. Dlatego po suplementy mineralno-witaminowe warto sięgać szczególnie w okresach infekcji sezonowych.

Sławomir Ambroziak

Multiwitamina - Ranking TOP10

*wg popularności sprzedaży w sklepie SFD

Komentarze (0)