SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

kiedy miesnie rosna?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 91275

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
jak w temacie interesuje mnie kiedy miesnie sie wlasciwie rozrastaja... jak robie trening na dana grupe miesni to przez kilka kolejnych dni, zwykle 2 lub 3 czuje jakies zmeczenie i oslabienie, czy miesnie wlasnie w tym czasie sie rozrastaja?
zdaje sobie sprawe, ze czas regeneracji miesni jest indywidualna sprawa i zalezy miedzy innymi od tego jak intensywnie i jak czesto cwicze, ale moze mozna znow zaczac cwiczyc jak minie oslabienie tych miesni? czy wredy okres regeneracji jest juz zakonczony? chodzi o przyrost masy.
Pozdrawiam
Tomek
7
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
bziubzius Moderator
Ekspert
Szacuny 4304 Napisanych postów 17985 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 282904
Z budowaniem muskulatury wiąże się wiele kontrowersji.
Nie ulega jednak wątpliwości, iż na budowanie masy mięśniowej składają się trzy podstawowe czynniki:
• Dieta
• Trening
• Odpoczynek


Stwierdzenie „Jedz dużo i trenuj ciężko” to drobne nieporozumienie i niekoniecznie wystarczy do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Jeśli chodzi o dietę, to owszem trzeba jeść sporo. Bez wystraczającej ilości energii i budulca nie będziemy w stanie zbudować tkanki mięśniowej.
Musimy zatem zadbać o dodatni bilans kaloryczny, ale nie tylko od będzie odgrywał rolę w procesie budowania mięśni.
Musimy zadbać również o odpowiednią podaż białek oraz węglowodanów i tłuszczy, a także zapewnić wystarczającą ilość witamin i minerałów.
Pamiętajmy również, że zbyt duża nadwyżka energetyczna lub niewłaściwy dobór jakościowy pokarmów może zaowocować przyrostem tkanki tłuszczowej, a nie mięśni.
Co więcej, o ile u osób szczupłych o niskim poziomie tkanki tłuszczowej, dodatni bilans kaloryczny wydaje się konieczny, o tyle u osób otyłych może potęgować już istniejący problem. Badania naukowe pokazują, że wprowadzenie treningu siłowego u osób z nadwagą i otyłych, nawet przy ujemnym bilansie energetycznym może przyczyniać się do budowy tkanki mięśniowej przy jednoczesnym zmniejszaniu tkanki tłuszczowej.


Kolejny istotny element to trening.
Nie wystarczy jednak ćwiczyć jedynie ciężko, jak zwykło się zakładać.
Plan treningowy powinien być przemyślany, a intensywność ćwiczeń odpowiednio zaplanowana.
Zbyt delikatny trening nie będzie dawał wystraczającego bodźca dla mięśni do wzrostu. Zbyt intensywny trening może z kolei prowadzić do przetrenowania, braku odpowiedniej regeneracji mięśni, a tym samym braku zadowalających efektów.
Istotny jest całokształt planu treningowego, a więc zarówno dobór ćwiczeń, ich rozkład, ilość serii, czas przerw między seriami, objętość treningowa.


Trzeci, nie mniej ważny, a często pomijany element, to odpoczynek.
Bardzo często zapominamy o tym, że odpoczynek jest tak samo ważnym elementem naszego planu, jak trening. Zadajmy więc sobie sami pytanie, czy jeśli zdecydujemy się na codzienne treningi na siłowi, będziemy mieli czas na to, by nasz organizm się zregenerował?
Wpływ na czas regeneracji ma ilość snu, dieta, suplementacja, a także wiek oraz stan zdrowia, w tym poziom hormonów między innymi tarczycy, a także kortyzol czy insulina.
Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj wykonywanego treningu, jak również poziom wytrenowania.
Pamiętaj, że w przypadku ilości treningów wykonywanych w okresie tygodnia, więcej nie oznacza lepiej. Regeneracja jest bardzo ważnym elementem planu treningowego i to od niej w dużej mierze zależy, jakie efekty osiągamy.
To właśnie w czasie regeneracji „mięśnie rosną”. W czasie snu, w czasie odpoczynku odbudowują się włókna mięśniowe uszkodzone w czasie treningu.

Odpowiednio dobrana dieta w połączeniu z wystraczającą ilością snu wpływa na przyspieszenie okresu regeneracji.
Jeśli po 2-3 dniach od trening nadal czujesz się zmęczony, to znak, że coś w Twoi planie kuleje, a organizm nie regeneruje się prawidłowo.
Przyczyną może być zarówno niedoborowa dieta, zbyt duża objętość treningowa, nieodpowiedni plan treningowy, jak również problemy zdrowotne- np. choroby tarczycy.

Jeśli decydujemy się na trening FBW (Full Body Workout) i wykonujemy 3 sesje treningowe w tygodniu, lepiej by nie następowały one dzień po dniu. W treningu FBW na jednej sesji ćwiczymy całe ciało. Z tego względu treningi najkorzystniej jest wykonywać oddzielone od siebie dniem przerwy.

Jeśli natomiast decydujemy się na trening dzielony, tak zwany split, dni treningowe mogą występować po sobie. Jest to związane z tym, że na każdej sesji ćwiczymy inną partię ciała.

W przypadku treningu dzielonego nie bez znaczenie pozostaje dobór kolejności danych partii. Przykładowo nie najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie po sobie największych partii, jakimi są plecy oraz nogi. Każde ciężkie ćwiczenie wielostawowe na nogi, na przykład przysiady ze sztangą, angażuje w pewnym stopniu plecy i brzuch. Jak również wiele ćwiczeń wykonywanych pod kątem rozwoju grzbietu angażuje w pewnym stopniu nogi i brzuch. Przykładowo martwy ciąg czy wiosłowanie.
Ogromne znaczenie ma również intensywność treningu i ciężary, na jakich pracujemy.

Pod uwagę należy wziąć nie tylko sam czas regeneracji tkanki mięśniowej, ale przede wszystkim układu nerwowego. Im większe ciężary, tym cięższa praca układu nerwowego.
Nawet jeśli Twój organizm pozwala ci na więcej niż pięć treningów tygodniowo, możesz w pewnym momencie zetknąć się ze zjawiskiem malejących wyników.

Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Najlepsza_odżywka_na_masę_mięśniową-t210297.html
https://www.sfd.pl/TRENING_HIPERTROFICZNY-t962793.html
https://www.sfd.pl/jakie_białko_najlepsze_na_mase_-t752595.html#post1





Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-08 17:51:45
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
miesnie rosna nie w czasie treningu tylko w przerwach miedzy treningami .. dlatego nie mozna robic np.
w pona klata
wtorek tric
sroda barki (bo 3 dniz rzedu meczymy trica i nie ma czasu na regenreacje)

eminem "sing 4 the moment"
Sing with me, sing for the year
Sing for the laughter, sing for the tear
Sing with me,just for today
Maybe tomorrow, the good Lord will take you away
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
tak wiem, ze rosna one po treningu a nie w czasie jego trwania... ciekawy jestem jednak kiedy konkretnie, czy w czasie gdy miesnie sa zmeczone i troche obolale? czy jak zmeczenie przejdzie mozna zaczac znow cwiczyc, czy to za wczesnie i lepiej odczekac jeszcze troszke?
Pozdrawiam
Tomek
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
http://www.kulturystyka.pl/atlas/  tam masz wszystko

eminem "sing 4 the moment"
Sing with me, sing for the year
Sing for the laughter, sing for the tear
Sing with me,just for today
Maybe tomorrow, the good Lord will take you away
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 68 Napisanych postów 7435 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 26133
w najwiekszym stopniu miesnie rosna podczas snu, kiedy to organiz wydziela hormon wzrostu

"Bog jest moim przyjacielem, niczego mi nie braknie, prowadzi mnie za reke, pozwala chodzic po zielonych pastwiskach"
3

"POZWOL MI ZWYCIEZYC, A JESLI NIE ZDOLAM, POZWOL MI BYC DZIELNYM W MEJ WALCE"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
moze troszke zle sformulowalem pytanie, zadam inaczej:)
np. trenuje klatke, czuje pewne zmeczenie i obolalosc przez 3 dni, trenowalem zdaje mi sie intensywnie, ale po 3 dniach wszelkie uczucie dyskomfortu znika i przy podnoszeniu ciezarow nie odczuwam zadnego zmeczenia po poprzednim treningu. czy mozna wtedy juz zaczac cwiczyc klatke, czy jeszcze nalezy poczekac? Mozliwe ze z braku odpowiedniego doswiadczenia to co uznawalem za intensywny trening wcale nie jest intensywnym tylko nalezy kwalfikowac jako srednio intensywny, albo wrecz lekki. interesuje mnie to czy odczucia fizyczne(zmeczenie i obolalosc) typowe po treningu trwaja w bardziej lub mniej intensywnej formie przez caly okres regeneracji miesnia.
Pozdrawiam
Tomek
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 68 Napisanych postów 7435 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 26133
zalezy jaki miesien,bo te duze rosna dluzej niz te male,duze nawet do 7 dni,male do 5 dni - zalezy od intensywnosci treningu,a to ze np juz Cie nie boli i nie masz zakwasu nie daje Ci zadnych informacji na temat czy miesnie juz przestal rosnac czy nie,tylko mowi Ci,ze zakwasy ustapapily,ale to inna rzecz

"Bog jest moim przyjacielem, niczego mi nie braknie, prowadzi mnie za reke, pozwala chodzic po zielonych pastwiskach"
1

"POZWOL MI ZWYCIEZYC, A JESLI NIE ZDOLAM, POZWOL MI BYC DZIELNYM W MEJ WALCE"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
Tak jak reeegie, zalezy od intensywnosci treningu. Wiadomo, ze miesnie podczas treningu doznaja uszokodzen i pozniej regenerujac sie rowniez sie nadbudowuja. I teraz zalezy jak bardzo sa uszkodzone tak dlugo sie bede odbudowywaly. A najlepiej regeneruja sie podczas snu i wogole odpoczynku.

Pozdrawiam - Leniwy SiWy
Doradca w dziale: "TRENING"
----------------------------
"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."
2

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
mocnych zakwasow zwykle nie mam, mam za to delikatny bol gdy naciskam na miesien oraz czuje, ze jest on oslabiony, jak go wykorzystuje w jakims cwiczeniu... jak wynika z odpowiedzi to, ze odczucia te skonczyly sie, nie oznacza, ze skonczyl sie okres regeneracji i budowy miesnia i nie da sie ustalic kiedy on sie zakonczyl.
dziekuje za odpowiedzi
Tomek

P.S. heh to spac tez regularnie trzeba i ograniczac nocne zabawy? kulturysci to maja przechlapane:(
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
Tez trzeba, jednak wiesz. Wszystko jest dla ludzi... A poza tym chyba nie balujesz codziennie?

Pozdrawiam - Leniwy SiWy
Doradca w dziale: "TRENING"
----------------------------
"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."
2

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
"mocnych zakwasow zwykle nie mam, mam za to delikatny bol gdy naciskam na miesien oraz czuje, ze jest on oslabiony, jak go wykorzystuje w jakims cwiczeniu..."

moze napsiz jaki masz rozpiske treningu .. wystarczy takie cos
pon klata tric
wto .... itd bo cos czuje ze mozesz mieć źle rozplanowany ...

eminem "sing 4 the moment"
Sing with me, sing for the year
Sing for the laughter, sing for the tear
Sing with me,just for today
Maybe tomorrow, the good Lord will take you away
2
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

martwy ciąg

Następny temat

kofeina przed treningiem

WHEY premium