Ból szyi to dokuczliwy problem, który pojawia się u ludzi w każdym wieku. Najczęściej powód jest bardzo prosty — wielu z nas spędza długie godziny, garbiąc się i wychylając głowę w stronę ekranu monitora, smartfonów i tabletów. Pozycja, którą wówczas przyjmujemy, jest nienaturalna, nic zatem dziwnego, że z czasem dochodzi do większych komplikacji.

Dlaczego „siedzenie w telefonie” jest takim problemem?

Głowa dorosłego człowieka waży około 4,5-5 kg. Kiedy pochylisz ją o 60 stopni w przód, aby napisać coś na swoim telefonie, to obciążenie wzrasta do niemal 30 kg. Mięśnie Twojej szyi i górnej części pleców muszą wykonać dużo większą pracę, niż kiedy trzymasz głowę w naturalnej pozycji. Nie zostały one do tego "stworzone", zatem z czasem prowadzi to do przewlekłego bólu z powodu dodatkowego obciążenia więzadeł, ścięgien i mięśni. Dlatego nikogo chyba nie zdziwi, że najlepszą receptą na uniknięcie bólu szyi jest skrócenie czasu wpatrywania się w ekran telefonu. A co z treningiem siłowym? Czy może on jakoś zapobiegać lub zmniejszać objawy przewlekłego bólu szyi?

Trening siłowy a ból szyi

ból szyi

Kwestię tego, czy trening siłowy jest dobry w profilaktyce bólu szyi, przeanalizowano w badaniu w centrum badawczym w Kopenhadze. Uczestnikami były kobiety, które wykonywały powtarzalną pracę obciążającą szyję i górne partie pleców. Wszystkie z Pań zgłaszały bóle w tych obszarach. Ból mięśni jest zwykle spowodowany przeciążeniem lub nadmiernym rozciągnięciem i jest związany ze zmniejszonym przepływem krwi i nagromadzeniem produktów przemiany materii. Wszystko to składa się na ciągły ból i sztywność. We wspomnianym badaniu podzielono uczestniczki na trzy grupy. Jedna wykonywała trening siłowy, aby wzmocnić mięśnie szyi i ramion. Druga poddana była lekkiej, ogólnej aktywności ruchowej, którą była jazda na rowerze stacjonarnym, a trzecia nie ćwiczyła nic, ale otrzymała kilka porad, jak radzić sobie z bolącą szyją.

Jakie były wyniki?

Aż 75% kobiet ćwiczących siłowo zgłosiło zmniejszenie bólu szyi. Panie z grupy „rowerowej” zaobserwowały niewielką poprawę, a te, które otrzymały jedynie porady, skarżyły się na bóle w takim samym stopniu jak wcześniej.

Jakie ćwiczenia wykonywały kobiety trenujące siłowo?

Ćwiczenia te były ukierunkowane na wzmocnienie mięśni ramion i szyi:

Podciąganie sztangi lub sztangielek do klatki piersiowej stojąc

https://www.youtube.com/watch?v=IhZLB48kluc

Szrugsy 

https://www.youtube.com/watch?v=cJRVVxmytaM

Choć trzeba przyznać, że ćwiczenie to jest dosyć kontrowersyjne z racji tego, że większość z nas ma problem z nadmiernym napięciem w okolicach karku, a nadmiar szrugsów może to napięcie dodatkowo nasilić.

Wiosłowanie sztangielką w opadzie tułowia 

https://youtu.be/nehAvSrfUOg

Odwrócone rozpiętki

https://youtu.be/evXOlgLTPCw

Każde z tych ćwiczeń jest ukierunkowane na mięśnie górnej części pleców, szyi i ramion i może być korzystne w przypadku bólu karku i ramion. Warto jednak pamiętać, że każdy ból może mieć nieco inną przyczynę, zatem dobrze jest dobrać ćwiczenia pod okiem trenera lub fizjoterapeuty. Omawiane badanie podaje jedynie ćwiczenia, które zostały wykorzystane w tym przypadku.

Jakie są inne sposoby na zmniejszenie bólu szyi?

Jeśli musisz siedzieć przed komputerem przez większość dnia, zachowaj kilka środków ostrożności.

  1. Usiądź ze stopami postawionymi płasko na podłodze, bez krzyżowania nóg.
  2. Ściągnij łopatki i opuść barki w dół tak, jakbyś chciał wydłużyć szyję.
  3. Upewnij się, że monitor komputera znajduje się na wysokości oczu i nie musisz patrzeć w dół, aby pracować.
  4. Pamiętaj, że siła działająca na kręgosłup wzrasta, gdy zginasz szyję.
  5. Rób częste przerwy na króciutki spacer (choćby po pokoju) i rozciąganie.
  6. Jeśli boisz się, że nie będziesz o tym pamiętać, to nastaw sobie alarm.

Podsumowanie

Trening siłowy pomaga zapobiegać bólowi szyi, wzmacniając mięśnie podtrzymujące szyję, a ćwiczenia ukierunkowane na mięsień czworoboczny mogą pomóc złagodzić już istniejący ból szyi. Pamiętaj, że o ile z łagodnym bólem być może poradzisz sobie sam, tak z uporczywym i silnym bólem lepiej zgłosić się do lekarza.

Źródła

https://www.hindawi.com/czasopisma/bmri/2013/262386/

https://www.health.harvard. edu/ból/trening-siłowy- łagodzi-przewlekły-ból szyi

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)