Utrzymujący się podwyższony poziom glukozy we krwi, wynikający najczęściej z przekarmienia organizmu, jest sytuacją zagrażającą zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet życiu. 

 1. Mniej znane skutki cukrzycy 
 2. Najskuteczniejsze suplementy
 3. Na zakończenie

Mniej znane skutki cukrzycy 

Z podwyższonym poziomem cukru we krwi najczęściej wiązana jest cukrzyca typu 2, która prowadzić może do: 

 • rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego
 • często nawracających infekcji bakteryjnych i grzybiczych
 • rozwoju chorób skórnych
 • pogorszenia wzroku
 • niealkoholowego stłuszczenia wątroby
 • zespół policystycznych jajników
 • i wielu innych stanów chorobowych.

Oprócz standardowych zaleceń, które mogą przyczynić się do zmniejszenia poziomu cukru we krwi i które obejmują czynności takie jak:

 • zmniejszenie udziału węglowodanów w diecie
 • zmniejszenie kaloryczności diety
 • zmniejszenie otyłości
 • zwiększenie aktywności ruchowej 
 • redukcję stresu
 • dbałość o właściwą jakość i ilość snu

pomocna może okazać się celowa suplementacja wybranymi preparatami, które w pewien sposób będą imitowały część działań insuliny.

Najskuteczniejsze suplementy

glukoza krew

W tym artykule postanowiłem zebrać te z nich, które w badaniach naukowych charakteryzowały się najwyższą skutecznością. Należy jednocześnie pamiętać, że w przypadku występowania stanu chorobowego związanego z podwyższonym poziomem cukru, właściwe leczenie może przedstawić wyłącznie lekarz.  

Berberyna

Berberyna jest substancją chemiczną pozyskiwaną z różnych roślin. Historyczne źródła jej leczniczego stosowania, znajdują się w tradycyjnej medycynie chińskiej. Berberyna zaliczana jest do najbardziej skutecznych suplementów, mających zdolność zmniejszania poziomu cukru we krwi. Ta zdolność jest na tyle silna, że porównuje się ją nawet do leków tradycyjnie stosowanych w tym aspekcie - glibenklamidu i metforminy. 

Suplementacja berberyną ma zdolność do uwrażliwienia komórek na działanie insuliny oraz zmniejszania produkcji glukozy w wątrobie. W tym miejscu nawiążę jeszcze raz do przestrzegania zaleceń lekarza prowadzącego, gdyż jeśli już przyjmujesz leki, mające na celu obniżenie poziomu glukozy we krwi, zdecydowanie nie powinieneś włączać berberyny do swojej suplementacji na własną rękę. Może bowiem skutkować nadmiernym spadkiem poziomu cukru we krwi.  

Polecamy również: Najlepsza berberyna - jaką berberynę wybrać?

Również łączne stosowanie wielu wymienionych w tym artykule suplementów wraz z berberyną, może skończyć się w tym samym skutkiem… Berberynę w aspekcie redukcji poziomu cukru we krwi, najczęściej podaje się w dawkach dziennych od 500 mg do 1500 mg, podzielonych na mniejsze porcje. Można również stosować doraźnie porcję rzędu np. 500 mg do posiłku zawierającego większą ilość węglowodanów np. większą niż 50 g.

Polecamy również: Berberyna: suplement czy lek? Poznaj właściwosci i działanie berberyny

Chrom

Chrom jest minerałem niezbędnym dla naszego organizmu. Powinniśmy uzupełniać jego poziom wraz z naszą codzienną dietą. Chrom znajdziemy w wielu produktach spożywczych, głównie w produktach zbożowych, mięsie, owocach i warzywach oraz sokach z nich uzyskiwanych, orzechach, drożdżach piwnych, samym piwie oraz w winie.

Jednak źródła pokarmowe chromu są niezwykle zależne od gleby, gdzie są uprawiane (pozyskiwane) oraz stopnia przetworzenia. Różnice między teoretycznie tymi samymi produktami, jeśli chodzi o zawartość chromu, mogą być nawet 50-krotne! 

W aspekcie redukcji poziomu cukru we krwi chrom najlepiej sprawdza się u osób, które mają obniżony poziom tego mikroskładnika w organizmie. Choć nie można uznać chromu za lek stosowany w celu leczenia cukrzycy typu 2, to jednak stosowany u takich osób przez pół roku, wykazywał zdolność do zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. 

chrom

Kwas alfa-liponowy - ALA

Ten wytwarzany wewnątrz mitochondrium (wnętrze komórki) związek organiczny, jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem. Jednak, ilość wytwarzana przez nasz organizm jest bardzo niewielka. Co więcej, mimo tego, że wiele produktów spożywczych zawiera kwas alfa-liponowy tj. np. ziemniaki, brokuły, szpinak, brukselka, buraki, pomidory, marchew, czerwone mięso, podroby, to jednak nie są to duże ilości.

Dlatego chcąc uzyskać korzyści, jakie mogą płynąć ze spożywania kwasu alfa-liponowego, tak często wybierana jest suplementacja gotowymi preparatami. Gdy u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2, podawano przez sześć miesięcy kwas alfa-liponowy w dawkach 300, 600, 900, 1200 mg na dzień, obserwowano zmniejszenie poziomu cukru we krwi, tym większe, im wyższą dawkę stosowano.

L-karnityna

L-karnityna najczęściej łączona jest z procesami redukcji tkanki tłuszczowej. Wspomniałem na początku, że zmniejszenie otyłości, może mieć bezpośrednie przełożenie na ilość cukru we krwi. Widzimy zatem, że l-karnityna może być również brana pod uwagę, jako suplement zmniejszający poziom glukozy we krwi. L-karnityna w naszym organizmie powstaje z dwóch aminokwasów: lizyny i metioniny. 

Dodatkowo l-karnitynę znajdziemy również, poza gotowymi suplementami, w mięsie i rybach. Z tego też powodu l-karnityna jest zaliczana do grupy warunkowo niezbędnych składników pokarmowych. Np. weganie mogą mieć problem ze spożywaniem właściwej ilości l-karnityny. Gdy przez okres 12. tygodni, 25. osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2, podawano 1 g winianu l-karnityny (najbardziej rozpowszechniona forma l-karnityny), 3 razy dziennie, zaobserwowano spadek poziomu cukru we krwi.

Polecamy również: Najlepsze L-karnityna - jaką L-karnitynę wybrać?

Ashwagandha - Withania somnifera

Ashwagandha najczęściej kojarzy się ze stresem i pojęciem adaptogenu, czyli substancji wspierającej nasz organizm w walce ze stresem. Była już niezwykle popularna ponad 3000 lat temu i stanowiła podstawę tradycyjnej medycyny indyjskiej. Możliwe korzystne oddziaływanie ashwagandhy na zmniejszenie poziomu glukozy we krwi, obserwuje się zarówno w przypadku badań przeprowadzanych na hodowanych w laboratoriach komórkach, jak i w bezpośrednich badaniach na ludziach. 

Korzystne zastosowanie w zakresie omawianego w tym artykule działania, obserwowano zarówno u osób chorych na cukrzycę typu 2, jak i osób zdrowych. Wykonywane badania sprawdzały wpływ ashwagandhy na poziom cukru we krwi zarówno w krótkim odcinku czasu np. miesiąca, jak i np. pół roku. Bardzo często odnotowywano niezwykle korzystne rezultaty. 

Polecamy również: Ashwagandha ranking - najlepsza ashwagandha

Na zakończenie

Przedstawione w tym artykule suplementy, stanowią jedynie wybrany wycinek substancji, które mogą pomóc obniżyć poziom glukozy we krwi, przyczyniając się tym samym do możliwej poprawy zdrowia. W moim odczuciu, należą one jednak do tych najlepiej działających i posiadających najwięcej naukowych potwierdzeń skuteczności. 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
GymSherpa

bardzo prosze o podanie linku do badania, w ktorym chrom przyczynil sie do obnizenia poziomu cukru u cukrzykow

1
basmann

Znalazłem w 2 minuty w Google, uważaj dużo czytania, więcej niż na ampułkach
https://care.diabetesjournals.org/content/27/11/2741 

1
Gordon29

A przeczytałeś to chociaż? Masz jakiś kompleks do koksiarzy? Przeczytaj więc to co wrzuciłeś, zdrowe osoby nie odnotują korzyści z używania chromu, a mogą dostać anemii jak przesadzą

1