L-Karnityna jest aminokwasem z grupy betain. Tego typu aminokwasy nie wchodzą w skład budowy białek, z czego najlepiej są znane aminokwasy, niemniej pełnią w organizmie inne niezwykle ważne funkcje życiowe. L-Karnityna gromadzi się głównie w tkance mięśniowej, która magazynuje 95% zasobów tego aminokwasu, i ma największe znaczenie dla tej właśnie tkanki.

  1. Kto odniesie korzyści?
  2. Stosowanie i dawkowanie L-karnityny
  3. Na co zwracać uwagę?
  4. Co jeszcze warto wiedzieć?
  5. Ranking TOP10 L-karnityny

Pierwszoplanowa funkcja L-karnityny polega na wiązaniu kwasów tłuszczowych i wprowadzaniu ich do mitochondriów włókien mięśniowych, które pozyskują z nich energię metaboliczną w postaci ATP. Energia ta jest niezbędna włóknom mięśniowym do skurczów, czyli wykonywania pracy, jak również do regeneracji w okresie powysiłkowym. Mięśnie czerpią energię głównie z kwasów tłuszczowych albo kiedy długo pracują, albo w okresie niskiej aktywności lub bezczynności ruchowej, kiedy się regenerują. Dlatego zasoby L-karnityny mają szczególnie znaczenie dla wytrzymałości i zdolności regeneracyjnych mięśni.

L-karnityna oddziałuje również na RNA i stymuluje na tej drodze produkcję najsilniejszego hormonu anabolicznego naszego organizmu – insulinopodobnego czynnika wzrostu typu 1 (IGF-1) – oraz jego receptorów w tkance mięśniowej, a co za tym idzie – pobudza wytwarzanie nowych włókien mięśniowych oraz produkcję białek kurczliwych włókien mięśniowych. L-Karnityna przyczynia się jednocześnie do produkcji w tkance mięśniowej odpowiednio dużej liczby receptorów androgenowych, od których uzależniona jest wrażliwość tkanki mięśniowej na aktywność męskich hormonów płciowych, takich jak testosteron, a także ich syntetycznych pochodnych – steroidów anaboliczno-androgennych. Od jej zasobów uzależniona jest więc też masa osiągana ostatecznie przez tkankę mięśniową.

Kto odniesie korzyści?

Z uwagi na swoją zdolność do wspomagania spalania tłuszczu i rozwoju mięśni, suplementacja L-karnityny przyczynia się w pierwszej kolejności, jak dowodzą badania, do korekty składu ciała. Znaczenie może mieć tutaj również zdolność L-karnityny do programowania różnicowania komórek macierzystych w kierunku włókien mięśniowych kosztem komórek tłuszczowych.

Tak więc suplementy L-karnityny mają pierwszoplanowe zastosowanie w tych sytuacjach, w których zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym utrzymaniu progresji masy i/lub siły mięśni. Największe korzyści z suplementacji L-karnityny odniosą więc sportowcy z dyscyplin sylwetkowych i z limitami wagowymi, a także osoby aktywne fizycznie, ćwiczące z myślą o modelowaniu sylwetki. Również sportowcy z dyscyplin wytrzymałościowych oraz osoby ćwiczące rekreacyjnie z myślą o poprawie wytrzymałości, albowiem wytrzymałość uzależniona jest w dużej mierze od kształtowanej przez L-karnitynę sprawności spalania kwasów tłuszczowych we włóknach mięśniowych.

L-Karnityna jest też oczywiście bardzo cennym suplementem diety dla osób po prostu odchudzających się, czy to w celu osiągnięcia efektów estetycznych, czy też zdrowotnych.

l karnityna wsparcie odchudzania

Stosowanie i dawkowanie L-karnityny

L-Karnityna powstaje w ludzkim organizmie, ale proces jej syntezy jest dość skomplikowany i kosztowny metabolicznie. Dlatego też organizm bardzo chętnie wykorzystuje L-karnitynę znajdowaną w pożywieniu. L-Karnityna występuje w pożywieniu głównie w produktach mięsnych. Najwięcej znajdujemy jej w wołowinie, w ilości ok. 80 mg/100 g świeżego mięsa. Odżywiając się standardowo, człowiek pobiera średnio z pożywienia do ok. 130 mg L-karnityny. Wprawdzie są to ilości wystarczające normalnie do życia, dla uzyskania efektów w postaci poprawy wytrzymałości i estetyki ciała specjaliści proponują dawki od 500 do 1000 mg dziennie.

Należy pamiętać, że L-karnityna jest bardzo cennym elementem programów suplementacyjnych z wykorzystaniem suplementów diety nazywanych potocznie termogenikami. Termogeniki ułatwiają bowiem rozpad cząsteczek tłuszczu na kwasy tłuszczowe i sprzyjają intensywnemu, nieekonomicznemu spalaniu tych kwasów z wytwarzaniem energii termicznej, niemniej do uzyskania tych efektów niezbędna pozostaje L-karnityna, która wiąże wolne kwasy tłuszczowe i wprowadza je w procesy energetyczne.

Na co zwracać uwagę?

Ponieważ większość badań dowodzących pozytywnego wpływu L-karnityny na organizm została wykonana z wykorzystaniem winianu L-karnityny lub acetylokarnityny, dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybierany przez nas suplement L-karnityny został oparty na jednej z tych form tego związku.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak wynika z badań naukowych, ludzkie mieszki włosowe wykazują w obecności L-karnityny wyższą tendencję do tworzenia struktur inicjujących wzrost włosów. L-karnityna wpływa tutaj regulacyjnie na enzymy i molekuły sygnałowe, pobudzając rozmnażanie, a jednocześnie hamując uśmiercanie komórek ludzkich mieszków włosowych.

Dodatkową korzyścią wynikającą z suplementacji L-karnityny może więc być spowolnienie łysienia, które jest częstym problemem pośród młodych mężczyzn, a w szczególności pośród młodych sportowców.

Sławomir Ambroziak

Ranking TOP10 L-karnityny

*wg popularności sprzedaży w sklepie SFD

Komentarze (4)
GymSherpa

każdy rodzaj L-karnityny ma inne oddziaływanie na organizm. inaczej zadziała acetylowana, inaczej winian, a inaczej cząsteczka tartrate i to właśnie ta ostatnia najlepiej nadaje się pod sporty sylwetkowe. natomiast acetylowana bardziej w stronę ochrony mózgu i lepszego myślenia, funkcje kognitywne.

1
ambroziak

Tartrate to właśnie winian. Winian i octan L-karnityny działają podobnie, tyle że octan łatwiej przenika do mózgu. Ale do wspomagania efektów treningowych w sportach sylwetkowych nadaje się równie dobrze jeden, jak też i drugi suplement.

2
Bull

Sławek dobrze, że jesteś bo naprawdę pomagasz dedukować nasz nasza ekipę zrozumieć im błędy.

2
ambroziak

Dzięki! Zawsze do usług...

0