L-Karnityna jest aminokwasem z grupy betain. Tego typu aminokwasy nie wchodzą w skład budowy białek, z czego najlepiej są znane aminokwasy, niemniej pełnią w organizmie inne niezwykle ważne funkcje życiowe. L-Karnityna gromadzi się głównie w tkance mięśniowej, która magazynuje 95% zasobów tego aminokwasu, i ma największe znaczenie dla tej właśnie tkanki.

  1. Funkcje l-karnityny
  2. Kto odniesie korzyści?
  3. Stosowanie i dawkowanie L-karnityny
  4. Kiedy suplementować dietę l-karnityną?
  5. Na co zwracać uwagę?
  6. Co jeszcze warto wiedzieć?
  7. Ranking TOP10 L-karnityny

Funkcje l-karnityny

Pierwszoplanowa funkcja L-karnityny polega na wiązaniu kwasów tłuszczowych i wprowadzaniu ich do mitochondriów włókien mięśniowych, które pozyskują z nich energię metaboliczną w postaci ATP. Energia ta jest niezbędna włóknom mięśniowym do skurczów, czyli wykonywania pracy, jak również do regeneracji w okresie powysiłkowym. Mięśnie czerpią energię głównie z kwasów tłuszczowych albo kiedy długo pracują, albo w okresie niskiej aktywności lub bezczynności ruchowej, kiedy się regenerują. Dlatego zasoby L-karnityny mają szczególnie znaczenie dla wytrzymałości i zdolności regeneracyjnych mięśni.

L-karnityna oddziałuje również na RNA i stymuluje na tej drodze produkcję najsilniejszego hormonu anabolicznego naszego organizmu – insulinopodobnego czynnika wzrostu typu 1 (IGF-1) – oraz jego receptorów w tkance mięśniowej, a co za tym idzie – pobudza wytwarzanie nowych włókien mięśniowych oraz produkcję białek kurczliwych włókien mięśniowych.

L-Karnityna przyczynia się jednocześnie do produkcji w tkance mięśniowej odpowiednio dużej liczby receptorów androgenowych, od których uzależniona jest wrażliwość tkanki mięśniowej na aktywność męskich hormonów płciowych, takich jak testosteron, a także ich syntetycznych pochodnych – steroidów anaboliczno-androgennych. Od jej zasobów uzależniona jest więc też masa osiągana ostatecznie przez tkankę mięśniową.

Kto odniesie korzyści?

Z uwagi na swoją zdolność do wspomagania spalania tłuszczu i rozwoju mięśni, suplementacja L-karnityny przyczynia się w pierwszej kolejności, jak dowodzą badania, do korekty składu ciała. Znaczenie może mieć tutaj również zdolność L-karnityny do programowania różnicowania komórek macierzystych w kierunku włókien mięśniowych kosztem komórek tłuszczowych.

Tak więc suplementy L-karnityny mają pierwszoplanowe zastosowanie w tych sytuacjach, w których zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym utrzymaniu progresji masy i/lub siły mięśni. Największe korzyści z suplementacji L-karnityny odniosą więc sportowcy z dyscyplin sylwetkowych i z limitami wagowymi, a także osoby aktywne fizycznie, ćwiczące z myślą o modelowaniu sylwetki.

Również sportowcy z dyscyplin wytrzymałościowych oraz osoby ćwiczące rekreacyjnie z myślą o poprawie wytrzymałości, albowiem wytrzymałość uzależniona jest w dużej mierze od kształtowanej przez L-karnitynę sprawności spalania kwasów tłuszczowych we włóknach mięśniowych.

L-Karnityna jest też oczywiście bardzo cennym suplementem diety dla osób po prostu odchudzających się, czy to w celu osiągnięcia efektów estetycznych, czy też zdrowotnych.

l karnityna wsparcie odchudzania

Stosowanie i dawkowanie L-karnityny

L-Karnityna powstaje w ludzkim organizmie, ale proces jej syntezy jest dość skomplikowany i kosztowny metabolicznie. Dlatego też organizm bardzo chętnie wykorzystuje L-karnitynę znajdowaną w pożywieniu. L-Karnityna występuje w pożywieniu głównie w produktach mięsnych. Najwięcej znajdujemy jej w wołowinie, w ilości ok. 80 mg/100 g świeżego mięsa.

Odżywiając się standardowo, człowiek pobiera średnio z pożywienia do ok. 130 mg L-karnityny. Wprawdzie są to ilości wystarczające normalnie do życia, dla uzyskania efektów w postaci poprawy wytrzymałości i estetyki ciała specjaliści proponują dawki od 500 do 1000 mg dziennie.

Należy pamiętać, że L-karnityna jest bardzo cennym elementem programów suplementacyjnych z wykorzystaniem suplementów diety nazywanych potocznie termogenikami. Termogeniki ułatwiają bowiem rozpad cząsteczek tłuszczu na kwasy tłuszczowe i sprzyjają intensywnemu, nieekonomicznemu spalaniu tych kwasów z wytwarzaniem energii termicznej, niemniej do uzyskania tych efektów niezbędna pozostaje L-karnityna, która wiąże wolne kwasy tłuszczowe i wprowadza je w procesy energetyczne.

Kiedy suplementować dietę l-karnityną?

Głównymi spożywczymi źródłami l-karnityny są mięsa i ryby. Regularne unikanie produktów odzwierzęcych może zatem w pewnym stopniu ograniczyć biologiczne aktywności tego aminokwasu w mięśniach czy układzie nerwowym. Co prawda, l-karnityna może być produkowana z innych aminokwasów, takich jak lizyna czy metionina, jednak warto wiedzieć, że metionina stanowi jeden z niedoborowych aminokwasów w dietach roślinnych, a organizm wykorzystuje ją jeszcze do produkcji np. kreatyny (która swoją drogą również charakterystyczna jest dla mięs).

Na co zwracać uwagę?

Ponieważ większość badań dowodzących pozytywnego wpływu L-karnityny na organizm została wykonana z wykorzystaniem winianu L-karnityny lub acetylokarnityny, dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybierany przez nas suplement L-karnityny został oparty na jednej z tych form tego związku.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak wynika z badań naukowych, ludzkie mieszki włosowe wykazują w obecności L-karnityny wyższą tendencję do tworzenia struktur inicjujących wzrost włosów. L-karnityna wpływa tutaj regulacyjnie na enzymy i molekuły sygnałowe, pobudzając rozmnażanie, a jednocześnie hamując uśmiercanie komórek ludzkich mieszków włosowych.

Dodatkową korzyścią wynikającą z suplementacji L-karnityny może więc być spowolnienie łysienia, które jest częstym problemem pośród młodych mężczyzn, a w szczególności pośród młodych sportowców.

Treść przygotował: Sławomir Ambroziak - farmakolog

Ranking TOP10 L-karnityny

Aktualizacja 12.12.2022

1. L-CARNITINE FIT BODY ALLNUTRITION

L-Carnitine Fit Body ALLNUTRITION 120 kapsułek 59.99 zł Kup teraz

Suplement, który dostarcza do organizmu człowieka karnitynę w postaci winianu L-karnityny. Ten rodzaj karnityny jest najczęściej wykorzystywany w badaniach naukowych. Z tego powodu większość pozytywnych aspektów, które mogą wynikać z suplementacji karnityną, najczęściej związana będzie właśnie z winianem L-karnityny. Jednocześnie z tą formą karnityny spotykamy się w większości suplementów różnych producentów.

Szczególnie upodobali ją sobie producenci suplementów przeznaczonych dla osób aktywnych i sportowców. Po części jest to także związane z krótszym czasem potrzebnym do absorpcji karnityny niż w przypadku suplementacji innymi formami karnityny.

Ze względu na to, że po suplementy z karnityną często sięgają sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe, obarczeni ogromnymi obciążeniami treningowymi, którzy mogą doświadczać osłabienia funkcjonowania układu odpornościowego, producent dodał do preparatu również witaminę C.

2. L-CARNITINE STRONG SFD NUTRITION

L-Carnitine Strong SFD NUTRITION 120 kapsułek 49.99 zł Kup teraz

Produkt niezwykle zbliżony w swojej koncepcji oraz składzie do suplementu diety od firmy ALLNUTRITION o nazwie L-CARNITINE FIT BODY. Oba produkty nie tylko współdzielą niezwykle zbliżony skład, ale również i ilość kapsułek oraz cenę. Co za tym idzie, potencjalne korzyści będą również niezwykle zbliżone. Podobnie jak i wartość ekonomiczna obu suplementów będzie bardzo zbliżona. Jeśli zatem masz indywidualne preferencje, co do producenta, w tym momencie możesz zagłosować portfelem.

3. L-CARNITINE 1500 EXTREME OLIMP

L-CARNITINE 1500 Extreme Olimp 120kap. 144.99 zł Kup teraz

Kolejny w naszym zestawieniu produkt wykorzystujący winian L-karnityny, jako źródło karnityny, którą będzie mógł wykorzystać sięgający po niego atleta lub osoba wspierająca wysiłek np. zmierzający do utraty tkanki tłuszczowej. Cechą wyróżniającą ten produkt wśród innych przedstawicieli kategorii „Karnityna”, jest niezwykle wysoka zawartość karnityny w jednej kapsułce.

Zawiera bowiem ona (1. kapsułka) aż 1000 mg (1 g) czystej karnityny - 1500 mg winianu L-karnityny. Może być zatem pierwszym wyborem dla osób, które np. ze względu na ogólnie dużą ilość przyjmowanych kapsułek, będą chciały ograniczyć ich ilość. Z drugiej strony wielkość kapsułki może być pewną przeszkodą dla osób, które mają problemy z połykaniem większych tabletek/kapsułek. Mimo tego, że opakowanie nie jest najtańsze, należy pamiętać o tym, że zawiera aż 120, proponowanych przez producenta dawek. Sam(a) zdecyduj, co jest dla Ciebie lepsze.

4. L-CARNI ALLNUTRITION

L-CARNI ALLNUTRITION 1000ml 79.99 zł Kup teraz

Czasem „reżim” suplementacyjny wymaga od nas spożywania dużej ilości kapsułek. Ze względu na to, że otoczka kapsułki ma jedynie za zadanie dostarczyć aktywny czynnik do organizmu, niektóre osoby mogą chcieć minimalizować ilość spożywanych otoczek/kapsułek. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszedł producent preparatu L-CARNI ALLNUTRITION.

Mamy zatem do czynienia z suplementem dostarczającym karnitynę w formie płynnej. Jedna porcja (30 ml) dostarcza aż 3000 mg (3 g) karnityny. Co więcej, formuła tego preparatu jest złożona, gdyż poza L-karnityną producent wzbogacił go o ekstrakt z liści zielonej herbaty o wysokim udziale polifenoli oraz o witaminę C, a także o witaminy z grupy B - B1 i B6. Celem oczywiście jest wspieranie zdrowia osoby stosującej. Wszystko to podane jest w formie napoju o pysznym pomarańczowym smaku.

5. L-CARNITINE XPLODE POWDER OLIMP

Złożony preparat od renomowanej firmy Olimp Sport Nutrition, który „proponuje” spożycie właściwej ilości karnityny w postaci proszku do przygotowania własnego napoju. Taka forma suplementu pozwala zabrać z sobą (np. w szejkerze) na trening proszek i przygotować napój w odpowiednim momencie, za pomocą dolania wody.

Opakowanie to 100 (proponowanych przez producenta) porcji, a każda z nich zawiera aż 1500 mg (1,5 g) karnityny, w postaci winianu L-karnityny. Zawarte dodatkowo w preparacie magnez i witamina B6, mogą synergistycznie (łącznie) wspierać aktywność ruchową i pracę mięśni. Wielu stosujących ten suplement, podkreśla również wysokie walory smakowe rozpuszczonego proszku.

6. L-CARNITINE + GREEN TEA TREC

L-carnitine + Green Tea Trec 180caps 54.99 zł Kup teraz

Ten preparat można zaliczyć bardziej do spalaczy tłuszczu, niż jedynie do „klasycznego” suplementu, którego jedynym celem jest dostarczenie karnityny. Dzieje się tak dlatego, że mechanizm działania karnityny (w kontekście ew. wspierania procesów redukcji tkanki tłuszczowej), zostaje uzupełniony, poprzez dodatek ekstraktu z zielonej herbaty wykorzystujący inne „ścieżki” prowadzące do tego samego celu, co jest klasyczny działaniem kompleksowego spalacza tłuszczu. W przypadku tego preparatu należy zatem pamiętać, że nie sama ilość zawartej w nim L-karnityny, powinna być decydująca. Liczy się końcowa skuteczność, proponowanego przez producenta preparatu.

7. L-CARNITINE COMPLEX TREC

L-Carnitine Complex Trec 90caps 44.99 zł Kup teraz

Suplement, którego głównym zadaniem jest dostarczenie do organizmów właściwej ilości karnityny. Jako jej nośnik producent wykorzystuje najczęściej spotykaną formę karnityny - winian L-karnityny. Celem optymalizacji i rozszerzenia potencjalnych korzyści wynikających ze stosowania tego preparatu producent uzupełnił karnitynę o chrom i witaminę B6 w ilościach równych 100% RWS - Referencyjne Wartości Spożycia, czyli ilości, które powinny być spożyte przez przeciętną osobę w ciągu jednej doby.

8. L-CARNITINE 100.000 LIQUID BIOTECH USA

L-Carnitine 100.000 Liquid BioTechUSA 500ml 99.00 zł Kup teraz

Kolejna w naszym zestawieniu propozycja na dostarczenie karnityny w formie gotowego napoju. Celem wspierania zdrowia i optymalizacji wysiłku osoby aktywnej producent tego suplementu, poza L-karnityną, umieścił w nim kompleks witamin z grupy B (B1, B3, B5 i B6) oraz ekstrakt z zielonej herbaty, a także inulinę (rodzaj prebiotyku, czyli mówiąc prościej - pokarmu dla pożytecznych bakterii kolonizujących nasz układ trawienny). Podobnie jak w przypadku innych preparatów w formie gotowego napoju, również i w tym przypadku użytkownicy donoszą o wysokich walorach smakowych.

9. ACETYL L-CARNITINE SWANSON

Acetyl-L Carnitine Now 100veg caps(500mg) 85.99 zł Kup teraz

Pierwszy (i jedyny) w naszym zestawieniu suplement, który dostarcza do organizmu człowieka karnitynę w formie acetyl-L-karnityny. W przypadku tej formy karnityny często można spotkać się ze skrótem ALCAR (lub ALC). Wyjątkowo korzystnie (na tle innych form karnityny) sprawdzać się ona może w przypadku zastosowania celem wspierania zdolności układu nerwowego człowieka.

Ta forma karnityny może wykazywać działania neuroprotekcyjne, neurotroficzne, przeciwdepresyjne i przeciwbólowe w bolesnych neuropatiach. Dodatkowo wspierać może również tarczę antyrodnikową. M.in. dzięki tym potencjalnym korzyścią może wspierać spowolnienie procesów neurodegeneracyjnych. Jako jedyna wśród innych rodzajów karnityn, może przenikać barierę krew-mózg. To właśnie te zastosowania wyróżniają ten preparat wśród innych w naszym zestawieniu suplementów zawierających karnitynę.

10. L-CARNI SHOCK SHOT ALLNUTRITION 80ml

L-CARNI Shock Shot ALLNUTRITION 80ml 3.22 zł Kup teraz

L-CARNI Shock Shot to poręczna buteleczka, która zapewnia maksymalną wygodę użycia w dowolnym momencie bez konieczności spożywania wielu kapsułek czy tabletek. L-CARNI Shock Shot jest przeznaczony przede wszystkim dla osób redukujących tkankę tłuszczową, pracujących umysłowo oraz ćwiczących rekreacyjnie. Substancje czynne zawarte w produkcie biorą również udział w metabolizmie węglowodanów oraz kwasów tłuszczowych.

*Ranking wg popularności sprzedaży i opinii klientów w sklepie SFD

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (4)
GymSherpa

każdy rodzaj L-karnityny ma inne oddziaływanie na organizm. inaczej zadziała acetylowana, inaczej winian, a inaczej cząsteczka tartrate i to właśnie ta ostatnia najlepiej nadaje się pod sporty sylwetkowe. natomiast acetylowana bardziej w stronę ochrony mózgu i lepszego myślenia, funkcje kognitywne.

1
ambroziak

Tartrate to właśnie winian. Winian i octan L-karnityny działają podobnie, tyle że octan łatwiej przenika do mózgu. Ale do wspomagania efektów treningowych w sportach sylwetkowych nadaje się równie dobrze jeden, jak też i drugi suplement.

3
Bull

Sławek dobrze, że jesteś bo naprawdę pomagasz dedukować nasz nasza ekipę zrozumieć im błędy.

3
ambroziak

Dzięki! Zawsze do usług...

1