Większość osób ćwiczących na siłowni z nastawieniem głównym na poprawę wyglądu swojej sylwetki bardzo ceni sobie odczucie tzw. pompy mięśniowej. Za rozpowszechnienie kultu rozgrywającej mięśnie pompy najczęściej obwinia się Arnolda Schwarzeneggera, który nakręcił nawet film o znamiennym tytule - “Pumping Iron”. 

Winny jest Arnold

Arnold kochał styl treningu, który koncentrował się na odczuciu pompy mięśniowej. I choć nowoczesne badania wskazują, na możliwe powiązania pompy mięśniowej z przyrostem mięśni, to jednak stwierdzają jednocześnie, że jest to jednak tylko jeden z możliwych mechanizmów, wpływających na ów przyrost. Niezależnie od preferowanego stylu treningu, bezsprzecznym pozostaje fakt, że optymalizacja przepływu krwi wraz z pakietem substancji odżywczych do pracujących mięśni, jest jednym z warunków efektywnego przyrostu mięśni. 

pompa mięśniowa

Należy pamiętać jednak o tym, że aby pompa mięśniowa mogła zaistnieć, niezbędny jest tlenek azotu. Jednak wpływ produkcji tlenku azotu na zdolność do uzyskania pompy mięśniowej to tylko jeden z aspektów, w jakich może ona wpływać na tempo przyrostu mięśni. Warto wspomnieć np.o tym, że to właśnie tlenek azotu, jest w pewien sposób odpowiedzialny za aktywację komórek satelitarnych, co jest jednym z kluczowych procesów wspomagających przyrost mięśni. Widzimy zatem, że tlenek azotu wywiera wielokierunkowe działanie sprzyjające m.in. regeneracji mięśni po treningu. A nie możemy zapominać o tym, że zdolność do regularnego wykonywania efektywnych, ciężkich treningów, będzie miała bezsprzeczny wpływ na tempo przyrostu masy mięśniowej. 

A tlenek azotu powstaje w wyniku metabolizmu argininy...

Arginina

Arginina jest to aminokwas "warunkowo niezbędny". Warunkowo niezbędny - oznacza, że mimo tego, że nasz organizm ma zdolność wytwarzania tego aminokwasu, w niektórych warunkach, celowym jest spożywanie danego aminokwasu wraz z naszym pożywieniem/suplementacją. Gdy ktoś zatem będzie próbował zdeprecjonować wartość argininy, mówiąc, że przecież nasz organizm może sam ją wyprodukować, może być w błędzie...

Dzięki dostępności argininy, proces wytwarzania tlenku azotu, będzie mógł przebiegać optymalnie, a zatem możemy spodziewać się tego, że pracujące na treningu mięśnie, dzięki zwiększeniu średnicy naczyń krwionośnych będą otrzymywały większą ilość składników odżywczych, w tym cegiełek budujących mięśnie, aminokwasów oraz węglowodanów, które służą do zapewnienia energii. Więcej energii dla mięśni na treningu oznacza zdolność do wykonywania większych objętości treningowych, co przy jednoczesnym zapewnieniu optimum regeneracyjnego, będzie przekładało się na szybsze tempo przyrostu mięśni. 

aakg

AAKG muscle pump - LEPSZE DOTLENIENIE I ODŻYWIENIE TKANKI MIĘŚNIOWEJ

Przy rozważaniach dotyczących celowości suplementowania argininą, warto wspomnieć i o tym, że może ona również przekształcać się do kreatyny. A chyba każdy kojarzy wpływ kreatyny m.in. na przyrost mięśni. Na tym jednak nie koniec zalet stosowania argininy. Musimy pamiętać również o tym, że posiada ona zdolność do pobudzania wytwarzania działających niezwykle anabolicznie dwóch hormonów: insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF) i hormonu wzrostu (GH). 

Producenci suplementów diety swoim konsumentom najczęściej przedstawiają argininę w postaci dwóch związków: L-argininy oraz AAKG.  Warto sprawdzić samemu, która forma lepiej się sprawdzi. Gdyby jednak ktoś spojrzał na skład dedykowanego pompie mięśniowej suplementu diety, z dużym prawdopodobieństwem zauważy również jeszcze jeden związek - cytrulinę.

Cytrulina

Cytrulina charakteryzuje się znacznie większą zdolnością do wysycenia organizmu w znany nam już aminokwas argininę niż ona sama.  Jest to dość paradoksalne, gdyż owa zdolność wynosi aż 135%! Z punktu widzenia budowy mięśni należy jednocześnie pamiętać, że cytrulina zachowuje się 10(!) razy lepiej niż arginina w aspekcie anabolicznym. W suplementach diety cytrulinę możemy najczęściej spotkać w postaci jabłczanu cytruliny.

Jabłczan cytruliny (citruline malate) 

Jabłczan cytruliny powstaje w wyniku połączenia jednej cząsteczki l-cytruliny z jedną cząsteczką kwasu jabłkowego. Będzie zatem wykazywał wszystkie cechy związane z cytruliną, ale również będzie bogatszy o działanie kwasu jabłkowego. 

Pamiętajmy, że kwas jabłkowy wykazuje silne działanie: 

 • antykataboliczne, oszczędzające mięśnie
 • wspierające regenerację potreningową
 • zmniejszające opóźnioną obolałość potreningową (DOMS-y)

Jabłczan cytruliny ma zatem wspierać:

 • wzrost siły mięśni 
 • wytrzymałość mięśni, a co za tym idzie, zdolność do wykonywania większych objętości treningowych
 • zmniejszać stopień odczuwania trudności treningów

Dlaczego arginina i cytrulina razem?

Skoro z tego, co przeczytałem(-am) wyżej wynika, że cytrulina działa silniej/lepiej niż arginina. Dlaczego zatem łączy się w niektórych suplementach nastawionych na wytwarzanie pompy mięśniowej argininę wraz z cytruliną? Arginina i cytrulina wydają się uzupełniać swoje działanie. Wzajemnie wykazują pozytywny wpływ na procesy zwiększające wytwarzanie mTOR, kinazy odpowiedzialnej za anabolizm mięśni, z tym rozgraniczeniem, że na początku aktywowania lepiej sprawdza się arginina, a z czasem wygrywa cytrulina.  Stosując je zatem łącznie, możemy liczyć na większy i dłużej trwający pik anaboliczny, który w konsekwencji może przekładać się na większe tempo przyrostu mięśni. 

Co jeszcze ciekawego znajdę stackach nastawionych na "wytwarzanie pompy"?

Wydaje się, że pomysłowość producentów w tej materii nie zna granic. Podchodzą oni bowiem wielokierunkowo do tego typu suplementów. Dla przykładu zarówno arginina, jak i cytrulina stanowią podstawę wielu stacków przedtreningowych. A w nich znajdziemy niezwykłe bogactwo składników.

Czytając etykiety, dopatrzymy się takich substancji jak:

 • kreatyna
 • kofeina 
 • tyrozyna 
 • aminokwasy rozgałęzione - BCAA 
 • aminokwasy niezbędne - EAA 
 • beta-alanina
 • betaina
 • tauryna
 • składniki pobudzające wydzielanie testosteronu
 • glutamina
 • adaptogeny

Wszystko zależy, na jakie ścieżki wspierające wysiłek sportowca, producent kładzie największy nacisk. 

Komentarze (0)