W długotrwałej pracy występującej w piłce nożnej zachowanie odpowiedniej wydolności sportowca może być potrzebne do przetrwania spotkania i osiągania właściwych wyników.

Suplementy takie jak beta-alanina (ze względu na jej wewnątrzkomórkową zdolność buforowania) i azotany (ze względu na ich działanie rozszerzające naczynia krwionośne i oddziaływanie ergogeniczne w ćwiczeniach wytrzymałościowych) mogą być przydatne dla piłkarzy.

Badanie wpływu azotanów i beta-alaniny na piłkarzy

Celem badania było sprawdzenie jakie efekty dają piłkarzom azotany oraz beta-alanina.

Dwudziestu dwóch młodych piłkarzy płci męskiej NCAA Division III przydzielono losowo do jednej z czterech grup:

  • azotany plus placebo (NIT),
  • beta-alanina plus placebo (BA),
  • placebo (PLA)
  • różnorakie zabiegi (ACT)

W testach przed interwencją uczestnicy byli sprawdzeni pod względem składu ciała, pułapu tlenowego, osiągów w  30-sekundowym teście Wingate. W drugim dniu sprawdzano osiągi w biegu na 40 jardów (~36.6 m) oraz interwałowym biegu (yo-yo). Sesje testowe powtórzono o 6- i 12 tygodni po treningu i suplementacji.

Wyniki

Maksymalne pochłanianie tlenu wzrosło o: 9% dla azotanów, 7% dla beta-alaniny, 12% dla zabiegów, 8% dla placebo.

Średni przyrost mocy w teście beztlenowym wyniósł: 17% dla azotanów, 6% dla beta-alaniny, 4% dla zabiegów, 5% dla placebo.

Szczytowa moc wzrosła o 10% dla azotanów, 11% dla beta-alaniny, 10% dla zabiegów, 9% dla placebo.

Osiągi w teście wahadłowym (yo-yo) poprawiły się o 48% dla azotanów, 54% dla beta-alaniny, 74% dla zabiegów, 10% dla placebo.

Wniosek

Stosowanie  suplementów  jest  korzystne dla piłkarzy.

Referencje, źródła badań:

Javier Zaragoza „Twelve Weeks of Nitrate, Beta-Alanine, or Combined Treatment in NCAA Division III Male Soccer Players” https://digitalcommons.wku.edu/ijesab/vol2/iss12/15/

Komentarze (1)
sega

Poczytałbym chętnie o suplach dla rowerzystów (szosa / mtb).
A gdyby Ci sie chciało zgłębić temat i rozpisać założenia treningowe dla szosy/mtb z podziałem na zime / lato (lato to sezon startowy), to byłoby super :) myślę, że pół rowerowej polski by tu zajrzało od razu :)

0