Odwrotne rozpiętki w różnych wariantach (na maszynie, z hantlami), obok face pull i wysokiego wiosłowania to najlepsze ćwiczenia budujące tylny akton mięśnia naramiennego. Jedyny problem, który może się tu pojawić, to użycie zbyt słabej gumy, niestawiającej wystarczającego oporu. 

 1. Kwestia doboru obciążenia 
 2. Odwrotne rozpiętki z gumą oporową - zaangażowane mięśnie
 3. Odwrotne rozpiętki z gumą oporową - prawidłowe wykonanie
 4. Uwagi i sugestie

Kwestia doboru obciążenia 

Jeśli możesz wykonać więcej niż 12 powtórzeń w serii (to znaczy, bez przerwy, jednym ciągiem), to ćwiczenie jest zwyczajnie zbyt łatwe i należy poszukać trudniejszej alternatywy (znaleźć gumę stawiającą większy opór lub złożyć razem kilka gum oporowych).

Nie skreślam tego rodzaju ćwiczeń, gdyż mogą służyć jako rozgrzewka, forma rehabilitacji po urazach itd. Aby ćwiczenie działało, użyj ciężaru, z którym możesz wykonać np. 10 powtórzeń, jedenaste z trudem, a dwunaste na granicy załamania, czy z pomocą partnera. I dopiero w momencie, gdy zdobędziesz odpowiedni punkt odniesienia, można myśleć o programowaniu progresji, czy lekkim zwiększaniu liczby powtórzeń, np. 12-15, co może być dobre dla tylnego aktonu mięśnia naramiennego.

Odwrotne rozpiętki z gumą oporową - zaangażowane mięśnie

 • Tylny akton mięśnia naramiennego
 • Mięsień podgrzebieniowy
 • Mięsień obły mniejszy
 • Boczny akton mięśnia naramiennego
 • Mięsień czworoboczny grzbietu („kaptur”)
 • Mięsień równoległoboczny
 • Mięsień trójgłowy ramienia
 • Prostowniki nadgarstka

Odwrotne rozpiętki z gumą oporową - prawidłowe wykonanie

odwrotne rozpiętki z gumą oporową

 1. Zaczep gumę oporową o bramę, drabinki gimnastyczne lub inny przyrząd.
 2. Stań przodem i chwyć gumę oporową dwoma rękoma (tworzy ona kształt V, końce trzymasz w dłoniach, środek jest przyczepiony np. do drabinki, klatki do robienia przysiadów lub bramy CrossFit).
 3. Lekko ugnij łokcie i ustaw je na wysokości barków. Trzymając łokcie skierowane wysoko, cofaj ramiona, aż łokcie znajdą się na wysokości tułowia. Wróć i powtórz.

Uwagi i sugestie

Łokcie mają być prawie proste w trakcie wykonywania ćwiczenia, jeśli byłyby prowadzone blisko tułowia, to mielibyśmy do czynienia z wariantem face pull, a to zupełnie inne ćwiczenie. Ćwiczenie nadaje się jako rozgrzewka przed treningiem, szczególnie podciągania na drążku i wiosłowania.

Komentarze (0)