SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Negatywme skutki nadmiernego spożycia białka.

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 44866

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11156 Napisanych postów 51643 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Namęczyłem sie ale przepisałem najciekawsze żeczy z artykułu KiF sami przeczytajcie i wyciągnijcie wnioski
Białko jest drugim po wodzie podstawowym składnikiem naszego ciała. Wchodzi w skład każdej komórki, przy czym w komórkach mięśniowych jest aż 20%. Istnieje przekonanie że skoro najważniejszym składnikiem tkanki mięśniowej jest białko, to aby zwiększyć masę mięśniową, trzeba go jeść jak najwięcej. Stąd, zwłaszcza wśród kulturystów - amatorów opinia że lepiej zjeść trochę więcej piersi z indyka niż narazić się na utratę masy mięśniowej, czy też zahamowanie jej przyrostu.
Ten niepokój jest jednak bezpodstawny, gdyż rzadko jesteśmy narażeni na niedobór białka, co więcej - nadmiar białka w diecie może okazać się zarówno bezużyteczny, jak i szkodliwy.
Ile białka tak naprawdę potrzebujemy?
Białko ulega w naszym organizmie ciągłej wymianie (jest to tzw. Turn over białka) i to właśnie jest powodem, dla którego jego codzienne spożywanie jest konieczne, u człowieka dorosłego wymianie ulega od 130 do 260 g białka dziennie, tj ok. 1-2% wszystkich białek, przy czym znaczna część, tj. 70 - 80% aminokwasów uwolnionych z komórek ulega ponownemu wbudowaniu w nowo syntetyzowane białka. Pozostałe 20 - 30% (tj koło 40g), które podlega bezpowrotnemu katabolizmowi, musi być uzupełnione z dietą. Ilość białka, jaką potrzebuje organizm, by utrzymać masę mięśniową na stałym poziomie wynosi 1g na 1kg masy ciała. W wypadku osób uprawiających sporty siłowe zapotrzebowanie na białko ulega zwiększeniu do 2g na 1kg masy ciała, a to ze względu na intensywny metabolizm mięśniowy, związany z wysiłkiem fizycznym.
Co się dzieje z nadmiarem spożytego białka?
Białko spożyte w ilości przekraczającej nasze zapotrzebowanie nie jest wbudowywane w mięśnie, ale ulega utlenianiu, tak samo jak tłuszcze czy węglowodany. Badania wykazują, że dieta wysokobiałkowa nasila utlenianie leucyny, jednego z najważniejszych aminokwasów występujących w mięśniach. Tak więc zamiast magazynować aminokwasy w postaci masy mięśniowej, zaczynamy je intensywnie spalać. Należy tu zwrócić również uwagę na fakt, iż białko jest kiepskim "paliwem energetycznym". Co to oznacza? To nie kalorie same w sobie stanowią dla naszego organizmu bezpośrednie źródło energii, ale ATP, które jest wytwarzane podczas utleniania tłuszczów, węglowodanów i białek. Energia dostarczona z pożywieniem (kalorie) może być wykorzystana na nasze potrzeby tj. regenerację, rozwój tkanki mięśniowej, wszelkiego rodzaju aktywności - jest to tzw. Energia użyteczna. Ilość tj energii, jaką uzyskujemy z węglowodanów wynosi 60%, tłuszczów 70%, a z białek zaledwie 20%. A więc mówiąc bardziej obrazowo - jedząc zbyt duże ilości białka zamiast wykorzystywać energię na cele użyteczne, marnujemy ją na "ogrzewanie". Prawidłowość, że więcej niekoniecznie znaczy lepiej, odnosi się również do spożycia białka w skali jednego posiłku. Stwierdzono, że organizm może jednorazowo przyswoić do 50g białka. Spożywanie większych ilości w jednym posiłku mija się z celem, dlatego też dzienną porcję białka należy rozplanować tak, by w miarę możliwości w każdym z 4 lub 5 posiłków znajdowała się taka sama jego ilość. Porcja chudego mięsa czy pojemnik twarożku stanowczo wystarczy, jak na jeden raz.
Czy nadmiar białka może szkodzić?
Specjaliści do spraw żywienia podkreślają rolę białka w żywieniu sportowców. To jednak nie znaczy, że zachęcają do jedzenia nieograniczonych jego ilości. Każda substancja, jaką dostarczamy do organizmu w nadmiarze, wcześniej czy później może nam zaszkodzić. Również stosowanie przez dłuższy okres czasu diety wysokobiałkowej może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Przejadanie się białkiem, przy jednopczesnym braku zbilansowania diety pod kątem innych składników, tj. witamin, składników mineralnych czy błonnika pokarmowego, zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych chorób cywilizacyjnych. Wynika to między innymi z tego, że wraz ze wzrostem spożycia białka następuje wzrost zapotrzebowania na skłądniki biorące udział w metabolizmie aminokwasów, tj. na witaminy z grupy B. Narządami odpowiedzialnymi za metabolizm aminokwasów są wątroba i nerki. W wątrobie zachodzi rozpad białek, natomiast nerki są odpowiedzialne za usuwanie produktów ich metabolizmu. Nadmiar białka obciąża te narządy, co może w przyszłości przyczynić się do osłabienia ich wydolności. Przykładowo - ubocznym produktem przemiany aminokwasów jest mocznik, który działa na organizm zakwaszająco. W celu jego zneutralizowania z kości uwalniany zostaje wapń. Taka sytuacja utrzymująca się przez wiele lat w konsekwencji sprzyja rozwojowi osteoporozy w starszym wieku.
Podsumowując - nie ma żadnych powodów, by jeść białko w ilości większej niż zalecana.
(Ten sam temat umieściłem w dziale Odżywki i Suplementacja więc jak ktoś ma ochote to jeden do kasacji, bo nie wiem pod jaki dział w sumie to powinno wejść )
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 121 Wiek 27 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 78
Odżywka białkowa to jeden z najpopularniejszych suplementów wszechczasów wśród osób trenujących zarówno na siłowni jak i inne rodzaje sportów.
Wyróżniamy odżywki białkowe takie jak izolaty, hydroizolaty, kompleksy, odżywki kazeinowe czy też odżywki węglowodanowo-białkowe tzw. gainery. Jednak nie wiele osób dokońca wie do czego służą odżywki białkowe i jak należy je stosować.

Odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta, dostarcza wszelkich potrzebnych w naszej diecie aminokwasów oraz pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na białko w 100%. Odżywki białkowe są jednak bardzo wygodne i stanowią jego świetne źródło. Szczególnie dobrym źródłem białka jest WPI - izolat białka, jego działanie jest potwierdzone wieloma badaniami, a skuteczność potwierdza wielu ekspertów.

Odżywka białkowa służy wyłącznie jako uzupełnienie diety w konieczne białko które nie zawsze mamy możliwość dostarczyć z diety.
Jest to nie tylko praktyczne ale również bardzo wygodne. Nie należy jednak przesadzać jeżeli chodzi o zastępowanie źródeł białka odżywką białkową. Białko w naszej diecie powinno pochodzić zarówno z produktów zwierzęcych takich jak jaja, mięso, ryby jak również roślinnych. Odżywka białkowa jest jedynie uzupełnieniem.
Suplementując białko powinniśmy pamiętać że jest to dodatek do posiłków a nie suplement pomiędzy nimi i aby uzyskiwać jak najlepsze efekty dawki dobierać indywidualnie pod nasze zapotrzebowanie.

Jako że białko jest jednym z podstawowych elementów naszej diety nie ma możliwości aby "przedawkować" odżywkę białkową bo to tak samo jakby przedawkować kurczaka czy twaróg. Odżywkę białkową możemy stosować praktycznie codziennie przez cały rok. Warto jednak pamiętać że zarówno nadmiar jak i niedobór białka w diecie może mieć negatywne skutki.

100 g odżywki dostarcza od 60 do 90 g białka.

Dzienne zapotrzebowanie na białko wynosi od 1,6 do 2,4 g na kg masy ciała - jest to zależne od wagi, somatotypu, płci jak również aktywności fizycznej.


Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 130 Napisanych postów 8967 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 48014
czytalem to juz ale masz soga
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 100566
powinni to przeczytac początkujące suchary co kupuja mase białka i jedzą dużó ponad zapotrzebowanie ale znając życie zaden z nich tego nie przeczyta
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11156 Napisanych postów 51643 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
beke mam z kolesia z klasy który chwalił się ze kupił supla 3kg i zjadł w 2 dni i mówił że teraz będzie wielki. Tak się rozczarował, że uważa wszystkie odżywki za blef
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 4027 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 16307
łap soga
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 100566
tkaich lolów znam mase
przyłażą i się pytają jakie odżwyki kupować i mówią że kupili ostatno białko olimpa ale im nic nie dąło na pytanie czy mają dietę odpowiadaja ze zdiwieniem przecież ja na masie jestem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 4119 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16106
ja jeszcze dodam od siebie ze większe ilosci białka (niewykorzystane przez organizm) mogą skutecznie zakwaszac organizm (zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej) co moze w konsekwencji doprowadzic do np. dny moczanowej

http://www.sfd.pl/temat268831/

Post dla osób z kręgozmykiem, wymiencie swoje
doświadczenia ;)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11156 Napisanych postów 51643 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
gorum nonono przeczytał byś najpierw artykół dokładnie bo jest w nim napisane o zakwaszeniu organizmu Cyt.: "Przykładowo – ubocznym produktem przemiany aminokwasów jest mocznik, który działa na organizm zakwaszająco." Czytaj chłopie do końca. A wiecie co jest w tym najważniejsze że może wreszcie ktoś zrozumie po co jeść 5-6 posiłków dziennie nie trzy duże...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 4119 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16106
ok sorry tak to jest jak sie po nieprzespanej nocy próbuje cos czytac i rozumiec juz nic nie pisze ide morde umyc zimną woda wtedy bede kumaty

http://www.sfd.pl/temat268831/

Post dla osób z kręgozmykiem, wymiencie swoje
doświadczenia ;)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11156 Napisanych postów 51643 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
gorum Spoko... ja też miałem ciężką noc, bo mi zalecano ZMA + tribulusa brać przed snem nie ma mowy więcej tak nie zrobie Godzina przed treningiem i już. Apropo teningu zaraz lece też obmyć morde i na siłownie...
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

czym sie rozni RYZ od PLATKOW RYZOWYCH ????

Następny temat

sylwester

WHEY premium