Tyrozyna jest popularnym suplementem, który stosowany jest w celu poprawy koncentracji, uwagi i czujności. Odpowiada za produkcję ważnych substancji w naszym mózgu, które to odpowiedzialne są m.in. za regulację naszego samopoczucia i nastroju.

W suplementacji sportowej zazwyczaj stanowi dodatek do stacków przedtreningowych, jak i spalaczy tłuszczu, które mają za zadanie podnieść nasze zdolności wysiłkowe. W artykule postaramy się przybliżyć charakterystykę tyrozyny oraz korzyści z jej stosowania. 

Czym jest tyrozyna i do czego służy?

Tyrozyna należy do grupy aminokwasów. W organizmie człowieka naturalnie syntetyzowana jest z fenyloalaniny. Występuje również w produktach spożywczych, takich jak: ser, drób, ryby, oraz w produktach mlecznych i wysokobiałkowych.

tyrozyna wzór

Bierze udział w wytwarzaniu takich substancji, jak:

  • dopamina
  • adrenalina i noradrenalina
  • adrenalina i noradrenalina
  • hormony tarczycy
  • melanina

Jakie właściwości posiada tyrozyna?

Suplementacja tyrozyną może wspomagać pracę umysłową w sytuacjach stresowych 

Stres jest czynnikiem mocno ograniczającym nasze możliwości umysłowe. O ile jego umiarkowany poziom może działać stymulująco, o tyle jego nadmierna siła będzie blokowała nasze działania. Stres wpływa na to, jak rozumujemy, jak funkcjonuje nasza pamięć czy też skupienie. 

W badaniach naukowych z zastosowaniem tyrozyny wykazano, że znaczącej poprawie ulegała pamięć robocza, jak i funkcje poznawcze podczas suplementacji tyrozyną w sytuacjach stresowych (1, 2). Co więcej, poprawie uległa również elastyczność poznawcza, czyli zdolność do szybkiej zmiany toku myślenia pomiędzy zadaniami. Działanie tyrozyny również wspomagało walkę z sennością. Wydłużała ona czas czuwania organizmu. 

tyrozyna na stres

Tyrozyna wspomaga walkę z fenyloketonurią

Fenyloketonuria jest rzadką chorobą genetyczną, która polega na tym, że organizm nie przekształca fenyloalaniny w tyrozynę. Skutkiem jest jej nadmierne gromadzenie się w organizmie. Dochodzi wówczas do zmian na poziomie behawioralnym (tego, jak dana osoba się zachowuje). W organizmie zaczyna brakować również tyrozyny, która odpowiada za wytwarzanie się neuroprzekaźników, co dodatkowo nasila negatywne działanie choroby. Podstawowym elementem leczenia jest przestrzeganie restrykcyjnej diety, która polega na ograniczeniu ilości fenyloalaniny w produktach żywnościowych. Suplementacja tyrozyną będzie tutaj rozwiązaniem, które ograniczy negatywne skutki braku odpowiedniej ilości aminokwasu w organizmie, co w połączeniu z odpowiednią dietą daje dużo lepsze rezultaty w leczeniu choroby.

Wpływ na stany depresyjne

Istnieją również przesłanki o pozytywnym wpływie tyrozyny na stany depresyjne. Do depresji dochodzi, gdy w organizmie człowieka zaczyna brakować neuroprzekaźników lub ich proporcje są zaburzone. Leki na bazie antydepresantów mają za zadanie zrównoważyć poziom neuroprzekaźników. Ponieważ tyrozyna wpływa na poziom neuroprzekaźników w naszym mózgu, mówi się, że może wykazywać również działanie antydepresyjne (3). Jednak to, czy tyrozyna zadziała, zależy od samej specyfikacji stanu depresyjnego i jej podłoża. Nie u każdego sprawdzi się jej działanie. 

Tyrozyna, jako dodatek dla sportowców

Jak wspomniałem we wstępie, suplementacja l-tyrozyną stosowana jest w preparatach przedtreningowych, jak i spalaczach tłuszczu. Suplementy przedtreningowe zazwyczaj oparte są na mieszance stymulantów, no-boosterów, jak i dodatków w formie adaptogenów czy specyficznych aminokwasów o działaniu funkcjonalnym, jak właśnie tyrozyna. Jej znaczenie w produktach tego typu polega na tym, aby układ nerwowy pracował na wysokich obrotach. Suplementy te mają za zadanie podnieść naszą aktywność, jak i ukierunkować nasz mózg na działanie. Tyrozyna pozwoli nam mocniej skupić się na treningu, co przełoży się na jego efektywność.

Co więcej, w spalaczach tłuszczu ma dodatkowe zadanie, jakim jest usprawnienie funkcjonowania tarczycy. Podczas odchudzania, będąc na diecie restrykcyjnej pod kątem zawartości węglowodanów, nasze ciało będzie miało tendencję do spowolnienia pracy metabolizmu. Tyrozyna ma za zadanie podtrzymać aktywność hormonów tarczycy, przez co metabolizm będzie pracował dużo sprawniej. Tyrozyna występuje również w formie monopreparatów, dzięki czemu możemy swobodnie dobierać jej dawkę do naszych potrzeb. 

Skutki uboczne

Suplementacja tyrozyną dla osoby zdrowej, która nie podejmuje się leczenia farmakologicznego, jest całkowicie bezpieczna. Jeżeli więc nie chorujesz i nie jesteś zmuszony przyjmować dodatkowych leków, to nie ma obawy w stosowaniu tyrozyny.

Z suplementacją należy uważać w przypadku, gdy chorujemy na depresję i przyjmujemy inhibitory monoaminoksydazy, gdyż tyrozyna wpływa na wytwarzanie neuroprzekaźników. Uważać również musimy w przypadku przyjmowania hormonów tarczycy, gdyż tyrozyna może powodować, że działają silniej. W przypadku suplementacji L-Dopą, nie należy przyjmować w jednej porcji L-Dopy i tyrozyny, gdyż konkurują one o wchłanianie w jelicie cienkim. 

Dawkowanie

Dawkowanie tyrozyny uzależnione jest od celu. W suplementach okołotreningowych występuje w ilości od 500 mg do 2000 mg na porcję. Jeżeli naszym celem jest wsparcie pracy umysłowej, zazwyczaj stosuje się dawkę w ilości 1000-3000 mg przed nauką. Jeżeli mowa o suplementacji ukierunkowanej na redukcję tłuszczu, w literaturze spotkać możemy się z dawkami nawet 10 g na porcję, co ma za zadanie pobudzić tarczycę do większej produkcji hormonów. 

Co warto zapamiętać i jak tę wiedzę wykorzystać?

Tyrozyna jest całkowicie bezpiecznym suplementem, który posiada wszechstronne zastosowanie w sporcie, ale i nie tylko. W pracy stosowana jest w celu podnoszenia zdolności umysłowych w sytuacjach stresowych, poprawiając skupienie, jak i zdolność do wykonywania wielu zadań. W sporcie ma znaczenie podnoszące możliwości wysiłkowe, poprawia skupienie na treningu, przez co efektywniej trenujemy. Co więcej, jej dodatek w diecie redukcyjnej może przełożyć się na lepsze efekty odchudzania. Dawka dzienna waha się od 1000 do 3000 mg na porcje. 

Źródła:

1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3863934/

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25598314

3.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21488845

Komentarze (0)