Autor: Charles Poliquin
Powiadają, że naśladownictwo jest najszczerszą formą pochlebstwa, ale to wcale nie jest pochlebne, gdy naśladowca nie oddaje należytego i pełnego uznania dla pierwowzoru. Nabiera to szczególnie prawdziwego znaczenia w świecie treningu sportowego. Oto przypadek do analizy: German Body Comp.
System treningowy German Body Comp (GBC) jest jednym z moich najpopularniejszych systemów treningowych. Bazuje on na pionierskim odkryciu rumuńskiego naukowca Hala Rambie, który zbiegł do Niemiec Zachodnich (przed upadkiem Muru Berlińskiego dop. tłum.). Rambie dowiódł, że w przypadku utraty tkanki tłuszczowej trening beztlenowy w wyniku, którego następuje znaczna produkcja kwasu mlekowego jest o wiele bardziej skuteczny od powszechnie przyjętego treningu tlenowego. Rambie wykazał, że wysoki poziom kwasu mlekowego obniżenia pH krwi, co z kolei wysyła do mózgu sygnał, by zwiększyć produkcję hormonu wzrostu. Wyższy poziom hormonu wzrostu nasila spalanie niepożądanej tkanki tłuszczowej.
GBC charakteryzuje się krótkimi przerwami pomiędzy wykonywanymi seriami, jak również wykorzystaniem ćwiczeń wielostawowych, co w rezultacie zwiększa produkcję hormonu wzrostu. GBC nie tylko powoduje bardziej spektakularną utratę tkanki tłuszczowej w porównaniu do programów opartych o wysiłek tlenowy, ale przede wszystkim zapobiega utracie siły oraz masy mięśniowej. W rzeczywistości może uczynić was silniejszymi i większymi. Wykorzystując trening aerobowy spalacie tkankę tłuszczową i osłabiacie organizm, po co w takim razie trenować swój organizm, aby był słabszy?
Jak efektywne jest GBC? Widziałem osobników uzyskujących przyrosty tkanki mięśniowej rzędu 12-18 funtów, przy jednoczesnej utracie tkanki tłuszczowej, w ciągu 12 tygodni, a w przypadku kobiet utratę siedmiu procent tkanki tłuszczowej w tym samym przedziale czasowym.
Program GBC oprócz tego, że doskonale nadaje się dla tych wszystkich, którzy chcą się pozbyć zbędnej tkanki tłuszczowej, to również przynosi wymierne korzyści sportowcom rozwijając wytrzymałość siłową. Oficerowie służb mundurowych, hokeiści, panczeniści odniosą korzyści z tego typu treningu. W przeciwieństwie do GBC, trening aerobowy w małym stopniu przyczynia się do poprawy wytrzymałości w przypadku większości dyscyplin sportowych. Ponadto wpływa negatywnie na takie cechy motoryczne jak siła i moc. Wykazano nawet, że trening aerobowy dla górnej części ciała może pogorszyć skoczność, co sprowadza nas z powrotem do problemu imitacji.
Program GBC jest zaprojektowany dla wszystkich poziomów sprawności. System ten został opisany szerzej w mojej książce German Body Comp Program . Prezentuję tam kombinację wolnych ciężarów z ćwiczeniami na maszynach, gdzie w miarę progresji trudność wykonania poszczególnych ćwiczeń wzrasta wraz z objętością wykonywanej jednostki treningowej. Niestety autorzy pism kulturystycznych i fitness popełniają często wiele krytycznych błędów przy modyfikacji tego programu dla sportowców. Ponadto ja dysponuje obszernym doświadczeniem w pracy z moimi podopiecznymi na różnych poziomach specjalizacji, natomiast autorzy, o których mowa rzadko kiedy sami poddają się tej rutynie, nie wspominając o pracy z innymi. Modyfikują go trochę, czyniąc własnym odkryciem, aby napisać swój artykuł w Internecie, bądź prasie a potem przywłaszczają sobie następny system treningowy.
Aby pokazać o co w tym wszystkim chodzi, zaprezentuję wersję GBC dla sportowca, który potrzebuje przybrać na masie mięśniowej i musi się przygotować do czekających go tygodni ciężkich treningów na siłowni. Zazwyczaj ten rodzaj treningu jest wykonywany przez miotaczy, rugbistów poza sezonem startowym, lub zawodników sztuk walki, którzy chcą odpocząć od maty i mają zamiar popracować nad pojemnością glikolityczną swoich mięśni. Oczywiście będą oni mieli wcześniejszy staż treningowy na siłowni. To jest wersja zaawansowana programu GBC.
PONIEDZIAŁEK
A1. Ciąg podrzutowy z ziemi, szeroki chwyt: 5 serii x 6 powtórzeń, tempo XOXO, odpocznij 45 sec
A2. Wykroki chodzone z hantlami: 5 serii x 6 powtórzeń na każdą nogę, tempo XOXO, odpocznij 45 sec
Odpocznij 3 minuty po wykonaniu wszystkich serii A1 i A2
B1. Przysiad kolarski: 4serie x 6-8powtórzeń, tempo30X0, odpocznij 45 sec
B2. Podciąganie na drążku chwytem neutralnym wąsko: 4serie x 6-8powtórzeń, tempo 30X0, odpocznij 45 sec
Odpocznij 3 minuty po wykonaniu wszystkich serii B1 i B2
C1. Uginanie nóg w leżeniu, stopy zgięte podeszwowo: 4serie x 6-8powtórzeń, tempo 30X0, odpocznij 45 sec
C2. Wyciskanie hantli na ławce skośnej głową do góry w chwycie młotkowym (łokcie na zewnątrz dop. tłum.): 4serie x 6-8 powtórzeń, tempo30X0, odpocznij 45 sec
WTOREK
A1. Martwy ciąg: 5serii x 6 powtórzeń, tempo 40X0, odpocznij 45 sec
A2. Podciąganie na drążku podchwytem bardzo wąsko: 5serii x 6 powtórzeń, tempo 20X0, odpocznij 45 sec
Odpocznij 3 minuty po wykonaniu wszystkich serii A1 i A2
B1. Russian Step-ups: 4serie x 8-10powtórzeń, tempo X0X0, odpocznij 45 sec
B2. Pompki na poręczach w kształcie litery V: 4serie x 8powtórzeń, tempo 30X0, odpocznij 45 sec
Odpocznij 3 minuty po wykonaniu wszystkich serii B1 i B2
C1. Uginanie nóg w leżeniu, stopy zgięte podeszwowo i skierowane na zewnątrz: 3serie x 6-8 powtórzeń, tempo 30X0, odpocznij 45 sec
C2. Wyciskanie sztangielek siedząc chwyt młotkowy: 3serie x 6-8 powtórzeń, tempo 30X0, odpocznij 45 sec
C3. Rotacja wewnętrzna sztangielką trzymaną na kolanie: 3 serie x 6-8 powtórzeń, tempo 30X0, odpocznij 45 sec
Reszta artykułu dostępna pod adresem :
http://www.charlespoliquin.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/291/German_Body_Comp_dla_sportowców.aspx?lang=PO
******************************************************************
******************************************************************
PONIŻEJ PRZEDSTAWIAM UZYTECZNY SUPLEMENT Z WYJASNIENIAMI DO POWYZSZEGO ARTYKUŁU ( By Nuril ).
Jak wykonać Russian step up:
- Faza koncetryczna ruchu wykonana bardzo dynamicznie
- Tułów trzymany prostopadłe do podłoża
- Kończyny górne utrzymują jedynie ciężar (hantle), blisko przy ciele
Jak wykonać podciąganie na drążku z odchyleniem tułowia do poziomu w fazie ekscentrycznej :
- wykonaj fazę opuszczania równomiernie tzn. w każdej sekundzie ciało powinno pokonać ten sam dystans
- odchylając głowę do tyłu, wzrok skierowany ku górze, ułatwi to ruch opuszczenia
- przy ruchu podciągania głowa powinna być powyżej drążka ( przyrządu)
- podciągamy się do momentu, kiedy mostek, aktony przymostkowe mm. piersiowych zetkną się z drążkiem
Jak wykonać unoszenie sztangielki do góry w opadzie tułowia, ciało wsparte o ławeczkę - TRAP 3
- w pozycji rozkroczno-wykrocznej ciało wsparte o ławeczkę, głowa (czoło) wsparte przez przedramię -WAŻNE
- noga wykroczna przeciwna do kończyny górnej, która wykonuje ćwiczenie
- tułów pochylony do przodu - skos ławki 60-80 stopni- w zależności od wielkości ciała ( długości tułowia)
- ruch właściwy składa się z DWÓCH FAZ
1. retrakcja łopatki - shrugs
2. przeniesienie kończyny górnej z maksymalną supinacją przedramienia- KCIUK DO GÓRY JAKBYŚCIE ŁAPALI STOPA

dłoń powinna znaleźć się w pozycji końcowej na wysokości ucha
- teraz rozpoczyna się opuszczanie sztangielki - faza ekscentryczna ruchu, aż do pozycji swobodnego zwisu
- WAŻNE- głowa spoczywająca na przedramieniu ma pozostać nieruchoma, czoło nie może się oderwać od ręki. W przypadku gdy nastąpi oderwanie skończyłeś wykonywać ćwiczenie. Najczęściej zbyt duży ciężar wzięty na początek może spowodować nieprawidłową technikę.
Wierzcie mi widziałam twardzieli 100 + męczących się z 5-6 kg sztangielką w tempie 4020.
Polecam to ćwiczenie naprawdę warto zadbać o swoje stawy barkowe. Jak dla mnie numer jeden jeśli chodzi o cuff roators.
-
Posłowie do artykułu Charlesa Poliquina German Body Comp
Z racji publikacji tłumaczenia pragnę przybliżyć Czytelnikom Sportowego Forum Dyskusyjnego nieco bliżej wspomniany wyżej system treningowy.
German Body Comp jest nastawiony na zmianę kompozycji ciała, a co za tym następuje utratę niepożądanej tkanki tłuszczowej , przy jednoczesnym utrzymaniu, bądź uzyskaniu niewielkich przyrostów beztłuszczowej masy ciała.
German Body Comp to system treningowy typu full body workout, czyli innymi słowy na jednej sesji treningowej pracujemy nad wszystkimi grupami mięśniowymi.
Zaleca się 4 sesje treningowe w tygodniu z podziałem na dwa różne programy(np: A, B). Reasumując wykonujemy sesję A, kolejnego dnia trening B, następnie bierzemy jeden, dwa dni wolnego i ponownie powielamy trening A, B itd.
Charles Poliquin wykorzystuje tutaj tzw. niepełne interwały wypoczynkowe pomiędzy super seriami poszczególnych ćwiczeń. Typowo wartość ta będzie oscylowała pomiędzy 60 a 30 sekundami, gdzie górną granicę interwału wypoczynkowego zaleca się dla dużych grup mięśniowych takich jak nogi, plecy, czy klatka, natomiast dolną dla mniejszych grup mięśniowych taki jak na przykład łydki, czy mięśnie brzucha.
Pragnę jednak zaznaczyć, że dla zupełnie początkującego adepta można ten czas wydłużyć nawet do 75 sekund.
Przejdźmy jednak do sedna, jak stworzyć taki trening.
Typowo wykorzystujemy 8-10 ćwiczeń pogrupowanych w super serie: A1-A2, B1-B2 itd.
Ile serii: 3 serie, zupełnie początkujący mogą rozpocząć swoją przygodę od 2 serii, a zaawansowani zawodnicy mogą dojść do 4.
Ilość powtórzeń : 8-12 duże grupy mięśniowe, 15-20 małe grupy mięśniowe. Nie jest to jednak sztywna reguła. Dwa ostatnie powtórzenia powinny sprawić trudność, bądź zostać wykonane w niepełnym zakresie ( ćwiczymy tutaj do upadku mięśniowego).
Tempo: Dla dużych grup mięśniowych 4011- 3011- wyraźne zaakcentowanie fazy ekscentrycznej danego ruchu. Dla małych 3010-2010.
Format:
Jest dość ścisły jeśli chodzi o ćwiczenia z grupy A i B- należy połączyć zawsze górę ciała (plecy, klatka) z dołem ( przód, tył uda).
Dla przykładu :
Dzień A
A1- jakaś forma przysiadu
A2- podciąganie na drążku
B1- uginanie nóg leżąc
B2- wyciskanie hantli głową w górę/ dół chwyt neutralny
Dzień B
A1- martwy ciąg/ good morning
A2- pompki na poręczach
B1- przysiady wykroczne/ wykroki
B2- wiosłowanie
Tutaj powstanie najwięcej mikro uszkodzeń w tkance mięśniowej, reszta treningu ma jedynie podtrzymać intensywność, dlatego też zaleca się skrócenie przerw wypoczynkowych do 45-30 sekund pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami.
C-D; dowolnie łydki, zginacze, prostowniki ramion i ćwiczenia z grupy tzw. remedial lifts- dla stożka rotatorów (cuff rotators) oraz mięśnie brzucha
Dzień A
C1- biceps
C2- łydki siedząc
D1- rotacje wewnętrzne na kolanie
D2- brzuch na siedząco/ lub góra brzucha
Dzień B
C1- triceps
C2- łydki stojąc/ piszczelowy przedni
D1- trap 3/ face pull
D2- brzuch w zwisie/ lub dół brzucha
Jak stosować progresję:
1. Zmniejszać przerwy wypoczynkowe
2. Przy danym ciężarze wykonać więcej powtórzeń w następnym treningu z dnia A/B ( Charles Poliquin podaje zawsze zakres powtórzeń np. 8-10 )
3. Zwiększyć ciężar dla danego ćwiczenia (według Coach Poliquina progres dla następnej sesji powinien kształtować się w granicy 2% dla zawodnika początkującego oraz 1% dla zawodnika zaawansowanego )
4. Zwiększ ilość serii
Jak często zmieniać ćwiczenia:
Coach Poliquin zaleca zmienić wariant ćwiczenia maksymalnie po 8 jednostkach treningowych ( w tym wypadku 4 tygodnie).
Sugeruję stosować większą wariancję dla górnej części ciała.
Jakich ćwiczeń używać:
Zapewne już się zorientowaliście Drodzy Czytelnicy, że preferowane są ćwiczenia wielostawowe, kosztem izolowanych z użyciem maszyn.
Czy można stosować trening cardio:
Niekoniecznie cardio, ale jeśli chcecie zwiększyć swój wydatek kaloryczny HIIT może zostać dodany w dni nietreningowe.
Co dalej po wykonaniu jednego mezocyklu ( 4 tygodni):
Możemy przeplatać mikrocykle z naciskiem na intensyfikację z tymi, które kładą nacisk na akumulację bodźców treningowych.
O tym może jednak napiszę następnym razem.
Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam sukcesów w walce z uporczywą tkanką tłuszczową.
Do dzieła zatem!
Zmieniony przez - WODYN w dniu 2011-08-11 01:43:26
Zmieniony przez - WODYN w dniu 2011-08-11 01:44:46