SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Obciążenia psychofizyczne sportowców

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2409

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 4596 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 35012
Przez przypadek znalazlem w internecie ten oto artykul. Zapraszam do lektury bo przynajmniej dla mnie jest ciekawy.

Każdy sportowiec czynnie uprawiający sport siłą rzeczy poddawany jest obciążeniom. Są to obciążenia fizyczne i psychiczne i są one ze sobą powiązane w różnych sytuacjach. Oczywiście można wymieniać bardzo wiele rodzajów obciążeń fizycznych ( tzn rodzajów obciążeń treningowych) jak i psychicznych i wyciągać wnioski - jak one są ze sobą powiązane i jakie oddziaływanie mają na wyniki u sportowców, lecz ja w tym referacie postaram się wymienić i opisać tylko najważniejsze obciążenia fizyczne jak i psychiczne u sportowców i przedstawić najprostsze tylko zależności

Obciążenia fizyczne
Rozwój sportowy zawodnika, zmiany stanu wytrenowania i poziomu formy sportowej są efektem długotrwałych zmian adaptacyjnych w organizmie pod wpływem treningu. Swoistą rolę w tym procesie specyficznego przestrajania funkcji ustroju odgrywa wiele czynników. Jednym z podstawowych mających skumulowany charakter, są obciążenia treningowe - ich rodzaj, struktura, wielkość, sposób stosowania na kolejnych etapach i w poszczególnych cyklach treningu

Obciążenia treningowe - w uproszczeniu - to rodzaj i wielkość pracy, jaką wykonał zawodnik w danym ćwiczeniu, jednostce treningowej czy cyklu. Składowe obciążenia fizycznego to objętość oraz intensywność wysiłku.
# Objętość to ilościowy składnik pracy wyrażony czasem, odległością, masą, liczbą powtórzeń itp.
# Intensywność, to jakościowa składowa pracy wyrażająca się stosunkiem mocy maksymalnej, możliwej do osiągnięcia w danym ćwiczeniu przez konkretnego zawodnika; intensywność ćwiczenia odnosi się do parametrów stosowanych przy realizacji danego środka i wynika z przyjętej metodyki pracy ( metoda, liczba powtórzeń, liczba serii, czas i charakter przerw, rodzaj i wielkość oporów zewnętrznych)
obciążenia te można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.
# obciążenia zewnętrzne opisują dane ilościowe i jakościowe wykonanej pracy, np. bieg ciągły na dystansie 10km w czasie 45 min, teren pofałdowany
# obciążenia wewnętrzne charakteryzują koszt energetyczny i rodzaj źródeł z których czerpana była energia do wykonania żądanego obciążenia zewnętrznego ( ile energii zużyto podczas biegu ciągłego na dystansie 10km w czasie 45min w terenie pofałdowanym, z jakich zasobów ta energia była czerpana?)
Rodzajów, kierunków oddziaływania treningu i obciążeń fizycznych jest wiele. Uwzględnia się 3 kierunki oddziaływania treningów ( wszechstronny , ukierunkowany, specjalny) i 5 zasadniczych intensywności wysiłków (podtrzymujący, tlenowy, mieszany, beztlenowy kwasomlekowy i beztlenowy niekwasomlekowy )
Obciążenia fizyczne u sportowców i nieumiejętne stosowanie treningów mogą prowadzić do różnych niekorzystnych zjawisk w organizmie człowieka.
* Jednym z nich chyba najczęstszym jest przetrenowanie - objawy przetrenowania:
- zwiększone zmęczenie w okresie odpoczynku i podczas pracy
- zwiększenie zużycia energii i tlenu
- zwiększenie koncentracji mleczanu we krwi przy zakresie pracy mniejszym niż maksymalny
- obniżenie koncentracji mleczanu we krwi przy maksymalnym obciążeniu treningowym
- obniżenie koncentracji węglowodanów wątrobie i mięśniach
- wydłużenie czasu powrotu do normalnego tempa uderzeń serca po treningu
- podniesienie się poziomu adrenaliny podczas treningu
- nienormalny elektrokardiogram
- spadek liczby czerwonych ciałek we krwi
- spadek hemoglobiny
- spadek hematokrytu
- spadek koncentracji testosteronu we krwi
- wzrost koncentracji kortyzolu we krwi

*Choroby mięśni takie jak:
- Rabdomioliza - nadmierny wysiłek powoduje uwalnianie substancji występujących wewnątrz mięśni do krwi i moczu powodując niewydolność nerek
- Fibromialgia - choroba chronicznego zmęczenia
- Zespół Marfana - ujawniające się zaburzenia genetyczne u osób o bardzo długich cienkich kończynach, palcach - dotyczy to 17 na 100000 osób - zwykle u takich osób są wady zastawowe serca - może ona być śmiertelna
*Uszkodzenia powysiłkowe mięśni - są to uszkodzenia ostre, powstałe w wyniku nagłego i nadmiernego nacisku na mięśnie, podczas którego dochodzi do rozerwania włókien mięśniowych i uszkodzenia powstałe w wyniku nadmiernego zużycia, rozciągnięcia nadmiernym obciążeniem, ale nieprzerwane i w tym przypadku nie dochodzi do utraty siły mięśniowej
Podsumowując obciążenia fizyczne u sportowców mogą mieć zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na organizm jak i na wyniki osiągane w sporcie - zależy tylko jak one będą stosowane

Obciążenia psychiczne

Obciążenie psychiczne sportowców ma wiele podstaw i uwarunkowań i jest nieuniknionym zjawiskiem podczas brania czynnego udziału w sporcie. Te poważniejsze dotyczą zwykle zawodników prezentujących zaawansowany poziom w uprawianym sporcie - czyli sportowców rywalizujacych na zawodach sportowych czy to dużej rangi czy to amatorskich - w każdym razie wszędzie gdzie występuje jakakolwiek rywalizacja - występuje również obciążenie psychiczne u rywalizujących.
# Zachowania agresywne i sport - ogólnie przyjęte jest że agresja jest zachowaniem, które podejmowane jest z intencją wyrządzenia krzywdy drugiej osobie - może ona przyjmować formy od obelg słownych po przemoc fizyczną - i niewątpliwie jest to obciążenie psychiczne zarówno dla agresora jak i „obiektu" na którym agresja jest stosowana.
Ta prosta definicja agresji wystarcza do opisu różnych agresywnych zachowań, jednak w sporcie to zagadnienie jest nieco bardziej skomplikowane. Kiedy np. podczas gry w rugby przewracamy przeciwnika albo walcząc w pojedynku bokserskim, zadajemy cios, mamy świadomość że siłowo oddziałujemy na drugiego zawodnika i że istnieje ryzyko kontuzjowania go - tu nasuwa się pytanie - czy zachowania zgodne z regułami sportowymi, które zranienie drugiej osoby, są rzeczywiście agresywne? Braron (1977) zajął się tą właśnie kwestią i podzielił agresje na:
- agresje wrogą - ma ona miejsce gdy intencją czyjegoś działania jest wyrządzania krzywdy drugiemu zawodnikowi - towarzyszy jej gniew i ukryta chęć ujrzenie cierpienia ofiary.
- Agresja instrumentalną - gdy czyjeś zachowanie może wyrządzić krzywdę, jednak jego intencje są inne, na przykład uzyskanie punktu lub powstrzymanie rywali przed zdobyciem przewagi - w grach zespołowych to jest np. faul taktyczny
Więc agresja instrumentalna będzie bardziej przejawem asertywności niż zachowania agresywnego - niestety w sporcie - a szczególnie zespołowym ta agresja instrumentalna jest nieoficjalnie tolerowana - bo jakby to wyglądało jakby sędzia w piłce nożnej za każdy faul taktyczny dawał czerwoną kartkę - po pierwszej połowie nie było by na boisku już kilku zawodników.
Czasami jednak jakiś przejaw agresji i gotowość do celowego sfaulowania przeciwnika mogą przynieść korzyść jednostce lub drużynie to zwykle emocje takie jak gniew, wrogość, frustracja towarzyszące nadmiernej agresji w sporcie wpływają ujemnie na koncentracje i podejmowanie właściwych decyzji - stąd mogą być gorsze osiągane wyniki indywidualne a nawet zespołowe.
# Pobudzenie, lęk i stres.
- Pobudzenie można zdefiniować jako ogólną aktywacje fizjologiczną i psychiczną, zróżnicowaną między głębokim snem a intensywnym podnieceniem. Gdy jesteśmy znudzeni, zrelaksowani lub pogrążeni we śnie, znajdujemy się w stanie niskiego pobudzenia. Podekscytowani, rozzłoszczenie lub zaniepokojeni (np. tuż przed startem lub zawodami) jesteśmy w stanie silnego pobudzenia
- Lęk natomiast jest z definicji sytuacją nieprzyjemną - jest to negatywny stan emocjonalny połączony z uczuciem nerwowości, zaniepokojenia oraz napięcia związanego z pobudzeniem fizycznym - można więc uznać lęk za nieprzyjemny stan silnego pobudzenia. Z lękiem wiążą się zwykle nieprzyjemne uczucia fizjologiczne takie jak silne pobudzenie, przyspieszona praca serca i podwyższone ciśnienie krwi, ściskanie w żołądku, przyspieszony oddech - można uznać że jest to lęk somatyczny - można go zbadać i ocenić drogą fizjologiczną - związany on też jest z układem wydzielania dokrewnego Stanom lęku somatycznego zwykle towarzyszy lęk poznawczy - są to niepokojące myśli występujące jednocześnie z objawami somatycznymi. Jest to poważne obciążenie psychiczne dotyczące sportowców. Stopień odczuwania lęku jest wynikiem indywidualnych cech psychicznych jak i sytuacji, w jakiej się znajduje zawodnik.
Im ważniejsze wydarzenie sportowe tym jest ono bardziej stresujące dla zawodników. Choć czasem lęk nie musi być związany z rangą zawodów. Na przykład sportowiec, który wie, że będą go obserwowali po raz pierwszy członkowie jego rodziny, a może nawet łowcy talentów również może odczuwać silny lęk.


Obciążenia zarówno fizyczne jak i psychiczne sportowców są ze sobą ściśle powiązane
I mają ogromny wpływ na wynik sportowy. U zawodnika wyczynowego na światowym poziomie przygotowanie fizyczne ale przede wszystkim psychiczne - odgrywa ono ogromną rolę w koncentracji przed zawodami - dlatego oprócz trenerów zatrudniani są wysokiej klasy psycholodzy sportu którzy bardzo pomagają zawodnikom zredukować stres przed zawodami i maksymalnie się skoncentrować co w konsekwencji często zaowocuje dobrym wynikiem sportowym.

zrodlo: sciaga.pl
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 1614 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11462
Witam!

Bardzo ciekawy artykuł. Wreszcie jakaś odmiana os poprawiania planów i można się czegoś nowego dowiedzieć, albo pogłębić wiedzę w tej kwestii .

Teraz tylko tak przeleciałem, jutro przeczytam dokładniej.

SOG za starania.

Pozdrawiam, PLŚ.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 16 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 433
Ciekawe Uważna lektura daje do myślenia
Sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 4596 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 35012
To nie moj artykul, az sie zdziwilem, ze takie rzeczy mozna na sciaga.pl znalesc. A szukalem na google: "cwiczenia na koncentracje"...
Co mi z tych sogow od was jak i tak nie wchodza
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 1614 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11462
Wchodzą wchodzą, tylko zapomniałem dać bo musiałem się odlać, a jak wróciłem to już nie pamiętałem . Nadrabiam teraz .
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 296 Napisanych postów 14936 Wiek 42 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 31442
Glupis!

Wchodza na artykul i jak ktos wystuka:

https://www.sfd.pl/Search.asp?wczym=pseudo&search=Thiago2

To artykuly posiadajace najwiecej glosow beda wysoko na liscie i jest szansa ze wiecej osob przeczyta i skorzysta.

Tematy o miejszej ilosci glosow czesto sa pomijane.

Piszac w ten sposob pokazujesz ze zalecy Ci na ... ego.

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 1614 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11462
WODYNie - ale nie nisz chłopaka, może lubi kolekcjonować głosy .
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 2749 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 14835
W sumie na poczatku spodziewalem sie ze bedzie ciekawsze. Wyglada jak jakis referat do szkoly.

Ale ogolnie dobre.

Chesz poznac sekret? Nie ma sekretu. Dzieciak byl zszokowany, ta mina sie nie zmienia. Nie wiedzial ze cala informacja
ktorej kiedykolwiek bedzie potrzebowal juz tu jest. Tu i w milionach silowni na calym swiecie. Problem w tym ze prawda
nie jest piekna. Problem w tym ze ten sekret jest nudny i nieciekawy. Sekretem jest wytrwalosc.
The Journey - Animal

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

A CO SĄDZICIE O TYM PODZIALE

Następny temat

plan do oceny

redox 2