Trening siłowy powoduje uszkodzenie mięśni szkieletowych. Po wystąpieniu uszkodzeń pojawia się reakcja zapalna i rozpoczyna się proces odbudowy uszkodzonych włókien. Są w niego zaangażowane białe ciałka krwi, komórki satelitarne, płyny wewnątrzkomórkowe, receptory, czynniki wzrostu (odpowiedź hormonalna).

  Pierwsze na scenie pojawiają się neutrofile, które dzięki enzymom i działaniu chemicznemu izolują uszkodzoną tkankę. Następnie pojawiają się makrofagi. Poprzez szereg reakcji oba rodzaje białych krwinek przygotowują teren pod odbudowę. Procesy te wiążą się z opuchnięciem w miejscu, w którym powstały uszkodzenia. 

  Makrofagi podczas „czyszczenia” wydzielają substancje chemiczne istotne dla aktywacji komórek satelitarnych (rodzaj komórek macierzystych ang. stem cells). Te ostatnie łączą się z komórkami mięśniowymi, sprawiając, że w komórce mięśniowej pojawia się więcej jąder komórkowych.

  W badaniach stwierdzono, że sterydy anaboliczne trwale zwiększają liczbę jąder komórkowych w mięśniach. Część komórek macierzystych w tkance mięśniowej pochodzi z innych tkanek, na przykład komórek macierzystych przeznaczonych do tworzenia nowych naczyń krwionośnych, ale także mezenchymalnych komórek macierzystych. Są to komórki macierzyste znajdujące się w szpiku kostnym.

  białko trening

  Naukowcy sugerują, iż nie tylko sterydy anaboliczno-androgenne mają wpływ na rekrutację komórek satelitarnych. Badano wpływ suplementacji hydrolizatem białka serwatkowego po wysiłku ekscentrycznym na akumulację komórek satelitarnych.

   24 młode zdrowe osoby otrzymały:

  • hydrolizat białka serwatkowego (WPH) + węglowodany (12 osób)
  • same węglowodany, dostarczające tyle samo energii, co w pierwszej grupie (12)

  Suplementację zastosowano podczas regeneracji po wysiłku, który stanowiło 150 maksymalnych, jednostronnych skurczów ekscentrycznych. Przed i 24, 48 i 168 h po wysiłku wykonano biopsje mięśni z nogi ćwiczącej i przeanalizowano pod kątem zawartości komórek satelitarnych specyficznych dla danego rodzaju włókna.

  Wyniki:

  • ilość komórek satelitarnych silniej wzrosła w grupie hydrolizatu białka serwatkowego razem z węglowodanami niż w grupie otrzymującej same węglowodany (po 24 i 48 h od zakończenia pracy)
  • hydrolizat białka serwatkowego zwiększył ilość jąder komórkowych z 4% do 10% już po 48 h
  • same węglowodany dały efekt zwiększenia ilości jąder komórkowych, ale dużo wolniej. Ilość jąder komórkowych wzrosła z 5% do 9% po 168 h od zakończenia treningu
  • siła spadła, bolesność mięśni wzrosła, odnotowano wzrost kinazy kreatynowej niezależnie od suplementacji

  Zobacz również: Ranking odżywek białkowych TOP10

  Podsumowanie

  Suplementacja białkiem serwatkowym może przyspieszyć migrację komórek satelitarnych do mięśni, po ekscentrycznych ćwiczeniach o wysokiej intensywności. Wniosek? Podawanie węglowodanów po wysiłku przynosi efekty, ale niewspółmiernie większe zapewnia podaż białka serwatkowego, m.in. przez wpływ na zwiększenie ilości komórek satelitarnych w mięśniach.

  Referencje:

  Farup J1, Rahbek SK, Knudsen IS, de Paoli F, Mackey AL, Vissing K. „Whey protein supplementation accelerates satellite cell proliferation during recovery from eccentric exercise” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25063205

  Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
  Komentarze (10)
  ernip

  Czy to musi być WPH ?
  Czy wystarczy WPC ?

  0
  _Knife_

  Każdy rodzaj protein o szybkiej kinetyce powinien spełnić zadanie.

  4
  anubis84

  Spokojnie wpc starczy nie ma co się pchać w WPH, chyba ze masz jakieś nielolerancje np laktozy to WPI moze być

  3
  Kamil1207

  Zawsze staram się po treningu siłowym wypić shake z wpc, gdy akurat nie mam go pod ręką sięgam po inne źródła np. serek z dużą zawartością białka. Pzdr.

  1
  anubis84

  Jaki serek, serek serkowi nie równy, nie ma co też obciążać organizmu po treningu trawieniem serków.

  0
  Kamil1207

  Serek z wysoką zawartością białka, ja osobiście po treningu skyr lub serek wiejski.

  0
  anubis84

  Jak to od czasu do czasu to ok, nie ma też co popadać w paranoje.

  1
  AdamZx

  Art stworzony by kupować wpc a nie tanie carbo a jeszcze lepiej owoce po treningu wystarczy zjeść posiłek a jak ktoś się upiera wystarczy szklanka mleka,na mikro urazy ma wpływ ogólna podaż białka nie podaż potreningowa

  1
  TomQ-MAG

  nie no mysle, ze nie ma co isc az tak daleko i porownywac makro o innej strukturze chemicznej, ktorych wykorzystanie rzez organizm wymaga wiekszego nakladu energii niz dostarcza samo, mowa tutaj o bialku;-)

  0
  qubix

  Owoce nie do konca, to głównie fruktoza, będą uzupełniać glikogen wątrobowy.

  0