Trening siłowy powoduje uszkodzenie mięśni szkieletowych. Po wystąpieniu uszkodzeń pojawia się reakcja zapalna i rozpoczyna się proces odbudowy uszkodzonych włókien. Są w niego zaangażowane białe ciałka krwi, komórki satelitarne, płyny wewnątrzkomórkowe, receptory, czynniki wzrostu (odpowiedź hormonalna). Pierwsze na scenie pojawiają się neutrofile, które dzięki enzymom i działaniu chemicznemu izolują uszkodzoną tkankę. Następnie pojawiają się makrofagi.

Poprzez szereg reakcji oba rodzaje białych krwinek przygotowują teren pod odbudowę. Procesy te wiążą się z opuchnięciem w miejscu, w którym powstały uszkodzenia. Makrofagi podczas „czyszczenia” wydzielają substancje chemiczne istotne dla aktywacji komórek satelitarnych (rodzaj komórek macierzystych ang. stem cells). Te ostatnie łączą się z komórkami mięśniowymi, sprawiając że w komórce mięśniowej pojawia się więcej jąder komórkowych. W badaniach stwierdzono, że sterydy anaboliczne trwale zwiększają liczbę jąder komórkowych w mięśniach. Część komórek macierzystych w tkance mięśniowej pochodzi z innych tkanek, na przykład komórek macierzystych przeznaczonych do tworzenia nowych naczyń krwionośnych, ale także mezenchymalnych komórek macierzystych. Są to komórki macierzyste znajdujące się w szpiku kostnym.

białko trening

Naukowcy sugerują, iż nie tylko sterydy anaboliczno-androgenne mają wpływ na rekrutację komórek satelitarnych. Badano wpływ suplementacji hydrolizatem białka serwatkowego po wysiłku ekscentrycznym na akumulację komórek satelitarnych.

 24 młode zdrowe osoby otrzymały:

  • hydrolizat białka serwatkowego (WPH) + węglowodany (12 osób)
  • same węglowodany, dostarczające tyle samo energii, co w pierwszej grupie (12).

Suplementację zastosowano podczas regeneracji po wysiłku, który stanowiło 150 maksymalnych, jednostronnych skurczów ekscentrycznych. Przed i 24, 48 i 168 h po wysiłku wykonano biopsje mięśni z nogi ćwiczącej i przeanalizowano pod kątem zawartości komórek satelitarnych specyficznych dla danego rodzaju włókna.

Wyniki:

  • ilość komórek satelitarnych silniej wzrosła w grupie hydrolizatu białka serwatkowego razem z węglowodanami, niż w grupie otrzymującej same węglowodany (po 24 i 48 h od zakończenia pracy),
  • hydrolizat białka serwatkowego zwiększył ilość jąder komórkowych z 4% do 10% już po 48 h,
  • same węglowodany dały efekt zwiększenia ilości jąder komórkowych, ale dużo wolniej. Ilość jąder komórkowych wzrosła z 5% do 9% po 168 h od zakończenia treningu,
  • siła spadła, bolesność mięśni wzrosła, odnotowano wzrost kinazy kreatynowej niezależnie od suplementacji.

Zobacz również: Ranking odżywek białkowych TOP10

Podsumowując

Suplementacja białkiem serwatkowym może przyspieszyć migrację komórek satelitarnych do mięśni, po ekscentrycznych ćwiczeniach o wysokiej intensywności. Wniosek? Podawanie węglowodanów po wysiłku przynosi efekty, ale niewspółmiernie większe zapewnia podaż białka serwatkowego, m.in. przez wpływ na zwiększenie ilości komórek satelitarnych w mięśniach.

Referencje:

Farup J1, Rahbek SK, Knudsen IS, de Paoli F, Mackey AL, Vissing K. „Whey protein supplementation accelerates satellite cell proliferation during recovery from eccentric exercise” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25063205

Komentarze (10)
ernip

Czy to musi być WPH ?
Czy wystarczy WPC ?

0
_Knife_

Każdy rodzaj protein o szybkiej kinetyce powinien spełnić zadanie.

4
anubis84

Spokojnie wpc starczy nie ma co się pchać w WPH, chyba ze masz jakieś nielolerancje np laktozy to WPI moze być

3
Kamil1207

Zawsze staram się po treningu siłowym wypić shake z wpc, gdy akurat nie mam go pod ręką sięgam po inne źródła np. serek z dużą zawartością białka. Pzdr.

1
anubis84

Jaki serek, serek serkowi nie równy, nie ma co też obciążać organizmu po treningu trawieniem serków.

0
Kamil1207

Serek z wysoką zawartością białka, ja osobiście po treningu skyr lub serek wiejski.

0
anubis84

Jak to od czasu do czasu to ok, nie ma też co popadać w paranoje.

1
AdamZx

Art stworzony by kupować wpc a nie tanie carbo a jeszcze lepiej owoce po treningu wystarczy zjeść posiłek a jak ktoś się upiera wystarczy szklanka mleka,na mikro urazy ma wpływ ogólna podaż białka nie podaż potreningowa

1
TomQ-MAG

nie no mysle, ze nie ma co isc az tak daleko i porownywac makro o innej strukturze chemicznej, ktorych wykorzystanie rzez organizm wymaga wiekszego nakladu energii niz dostarcza samo, mowa tutaj o bialku;-)

0
qubix

Owoce nie do konca, to głównie fruktoza, będą uzupełniać glikogen wątrobowy.

0