Co na wytrzymałość? Ginkgo biloba i różeniec! 

Zarówno różeniec, jak i Ginkgo Biloba zyskują coraz większą popularność wśród osób, które chcą wspierać swoje zdolności intelektualne oraz lepiej radzić sobie ze stresem, który niestety dopada nas praktycznie każdego dnia.

Nie dzieje się to bez przyczyny. Oba suplementy mogą pochwalić się zarówno doskonałymi rezultatami w badaniach naukowych, jak i opiniami stosujących. Do puli znanych Wam doniesień naukowych potwierdzających różnoraki pozytywny wpływ, jaki wywierają oba suplementy na nasze zdrowie, warto dodać kolejne - tym razem postulujące dobroczynne oddziaływanie na osiągi sportowe. 

wytrzymałość

Badanie naukowe

Chińscy naukowcy wybrali studentów, którzy spełniali poniższe kryteria:

  • wieku od 18 do 22 lat, 
  • w regularny sposób ćwiczyli z wykorzystaniem umiarkowanej intensywności, 
  • ich maksymalny pułap tlenowy (VO2max) i wskaźnik masy ciała (BMI) mieścił się odpowiednio w zakresach 47-75 ml / (min.kg) i 18,5-26,0.

Sądzę, że wielu Czytelników tego portalu spokojnie mogłaby wziąć udział również w tym badaniu. Jest to o tyle ważne, że wnioski płynące z niego, mogą przełożyć praktycznie w proporcji 1-1 do naszego życia.

Studenci przyjmowali albo mieszankę Ginkgo Biloba z różeńcem górskim, albo placebo 2x dziennie wraz ze śniadaniem i kolacją. Łącznie w ciągu dnia spożywali 1080 mg ekstraktów z obu roślin.

Czas trwania eksperymentu to 7 tygodni. 

rożeniec górski

Wyniki

Zauważono:

  • zdecydowaną poprawę wytrzymałości mięśniowej,
  • wykonywane treningi nie miały wpływu na stosunek testosteronu do kortyzolu, ani podniesienia poziomu kortyzolu, tak często wiązanych z objawami przetrenowania. 

Dlaczego te informacje są ważne dla mnie?

Wydaje się, że kombinacja ekstraktów z obu roślin wykazuje działanie synergistyczne, czyli 1+1 > 2.

Połączenie obu składników w przeprowadzonym badaniu, nie wykazywało negatywnych skutków. Poprawa wytrzymałości mięśniowej będzie miała bezpośrednie przełożenie dla wszystkich osób uprawiających tego typu aktywność ruchową. 

Nie musi jednak ograniczać się tylko do tego typu zawodników. Pamiętajmy, że większa wytrzymałość mięśniowa, przy właściwie dobranym rodzaju treningu siłowego, może mieć również bezpośrednie przełożenie na większe tempo przyrostu masy mięśniowej. Nie wspominając oczywiście o dodatkowym wydatkowaniu kolory, co może być przydatne w okresach redukcji tkanki tłuszczowej. Łączna suplementacja Ginkgo biloba i różeńcem może przeciwdziałać zmęczeniu.

Bibliografia - link do badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19568709/ 

Zhang ZJ, Tong Y, Zou J, Chen PJ, Yu DH. Dietary supplement with a combination of Rhodiola crenulata and Ginkgo biloba enhances the endurance performance in healthy volunteers. Chin J Integr Med. 2009 Jun;15(3):177-83. doi: 10.1007/s11655-009-0177-x. Epub 2009 Jul 2. PMID: 19568709.

Komentarze (5)
OTTO

Kiedyś brałem żeń-szeñ ale na mnie nie działał, od 2 lat biorę ashwagandhe i chciałbym do niej dorzucić właśnie różaniec, bo czegoś mi jeszcze brakuję.
Czy to dobra kombinacja ?
I jak brać ? Bo ashwagandhe biorę na noc, to różaniec może z rana do kawy ?

0
Bull

Adapto Max wypróbuj, kompleksowy zestaw.

2
OTTO

Dzięki za podpowiedź :)
Mam alerię na pyłki traw, ciekawe czy nie będzie problemów, bo poza tym to same pozytywne opinie.
Teraz biore po 2 tab ashwagandhy co daje mi 24 mg witanolid.
Czy dodatkowa dawka z Adapto max nie będzie za dużo ?

0
SHHO

Różaniec coraz droższy się robit.
Jarrow już sobie życzy 120 zł za 60 kaps
Ja mam NOW 60 kaps płaciłem 87 zł.
Jest to bardzo drogi suplement i zastanawiam się nad dalszym sensem zażywania.

0
Biniu

odstaw na 4 tygodnie
pozniej znow wejdz - sprawdzisz jak reagujesz na niego w DANEJ sytuacji :)

0