Prawdopodobnie każdy z nas na początku swojej przygody z siłownią staje przed problemem, jak zacząć? Jak często możemy zauważyć na siłowniach, wiele osób nie radzi sobie z ćwiczeniami, trenuje bez planu, wykonuje bezsensowne ćwiczenia, nierzadko skrajnie niepoprawnie tak, że mogą sobie zrobić sporo krzywdy.

  1. Co warto wiedzieć o treningu?
  2. Bez regeneracji ani rusz
  3. Dieta - na co zwrócić uwagę?
  4. Co powinniśmy jeść? 
  5. Podsumowanie

Kolejną grupą są osoby, które mają jakieś zaplecze treningowe, ale z dietą nie mają za wiele wspólnego - trenują, więc mogą sobie pozwolić zjeść więcej, czy fitnesski, które chodzą wychudzone jak patyk, bo są niedożywione. Jaki jest złoty środek? Od czego powinniśmy zacząć naszą przygodę ze zdrowym stylem życia? Na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Co warto wiedzieć o treningu?

Jak powinien wyglądać odpowiedni trening, to chyba podstawa, jeżeli chodzi o początki. Dobrze dobrany plan jest gwarancją sukcesu. I właśnie to jest pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę - plan. Wiele osób trenuje intuicyjnie, bez z góry przyjętych założeń, w większości przypadków bez sensu i bez efektów.

Jeżeli dopiero co zaczynamy treningi na siłowni, warto poradzić się lub skorzystać z usług trenera, zadać pytanie na forum bądź poszukać informacji na stronie Internetowej. W Internecie możemy znaleźć masę stron takich jak, chociażby potreningu.pl, na których możemy wykupić za grosze plan treningowy dostosowany pod nas lub znaleźć osoby, które pomogą nam w ułożeniu planu samemu.

Jaki wybrać rodzaj treningu na początek? 

Jeżeli chodzi o samą formę treningu, to czy powinniśmy pójść raczej w kierunku treningu ogólnorozwojowego np. Full Body Workout, czy treningu dzielonego tzw. Split jest kwestią bardzo indywidualną. Uważam jednak, że dla osoby początkującej najlepszym wyborem jest Full Body Workout z wolnymi ciężarami oraz elementami treningu funkcjonalnego. Pozwoli on nam rzeźbić sylwetkę oraz tracić tkankę tłuszczową proporcjonalnie, oraz zaznajomi nas ze sprzętem.

Polecamy również: Trening FBW - full body workout dla początkujących czy zaawansowanych?

Podczas treningu należy zwracać uwagę na to, by wykonywać ćwiczenia jak najpoprawniej technicznie - i tu znowu z pomocą przychodzi nam Internet. Możemy znaleźć masę filmików, artykułów czy innych pomocy instruktażowych. Wystarczy poświęcić na to chwilę czasu, a naprawdę warto.

Jak dobierać ciężar?

Kolejną kwestią jest to, by dobierać odpowiednio ciężar. Kobiety mają tendencję do wybierania małych ciężarów, które nie dają kompletnie żadnych efektów z kolei mężczyźni, chcąc się popisać, często dobierają ciężar ponad swoje możliwości. Ciężar powinien być dobrany tak, by sprawiał nam opór, jednak nie przeszkadzał w zachowaniu poprawnej techniki.

Bez regeneracji ani rusz

Biorąc pod uwagę trening, warto też wspomnieć o regeneracji. Regeneracja to kolejna ze składowych naszych efektów. Każdy chce jak najszybciej osiągnąć swój cel, jednak wymaga to czasu, a nieprzemyślany trening 5 czy 6 razy w tygodniu może przynieść nam więcej złego niż korzyści. Z tego powodu znowu polecam początkującym spróbować ogólnorozwojowego treningu Full Body Workout i poświęcić na jednostki treningowe 3 dni w tygodniu.

W telegraficznym skrócie - stosuj trening ogólnorozwojowy, pamiętaj o ciągłej progresji, zwracaj uwagę na technikę, trenuj intensywnie i pamiętaj o regeneracji. Na pewno przyniesie Ci to naprawdę fajne efekty.

Dieta - na co zwrócić uwagę?

Dla niektórych może to być czarna magia, jednakże dieta to 60% sukcesu, trening 30%, zaś suplementacja itp. to reszta. Jeżeli chcemy uzyskać upragnione efekty, niestety musimy podjąć się pewnych wyrzeczeń i uzupełnić naszą wiedzę na temat żywienia bądź oddać się w ręce dietetyka. Tak samo jak w przypadku planu treningowego, możemy w tym przypadku skorzystać z Internetu. Jednak na co ogólnie warto zwrócić uwagę, zdrowo się odżywiając?

Nawodnienie

Pierwszą, bardzo ważną kwestią jest odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Woda bierze udział w większości procesów zachodzących w naszym organizmie, nie tylko pozwala nam zachować homeostazę, ale również przyczynia się do szybszej utraty tkanki tłuszczowej i budowania masy mięśniowej.

Kalorie i makroskładniki 

Kolejną rzeczą jest odpowiednio dobrana do naszych celów kaloryczność i podział na makroskładniki - akurat to może być dość spora przeszkoda dla początkujących. Jednak, jak wcześniej wspominałem, możemy poprosić o pomoc na forum bądź skorzystać z pomocy ekspertów.

Mikroskładniki 

Bardzo ważne, oprócz makroskładników, są mikroskładniki - czyli witaminy i minerały. Mają one całą gamę właściwości - utrzymują organizm w homeostazie, poprawiają nasze samopoczucie, jakość naszej skóry, jakość naszego snu, wzmagają proces spalania tkanki tłuszczowej czy anabolizmu (budowania) mięśni.

Dlatego tak ważny jest udział warzyw i owoców oraz suplementacja witaminami i minerałami - podstawowym suplementem, który powinien znaleźć się w diecie każdego z nas. Jeżeli chodzi o suplementacje, oprócz kompleksu witamin i minerałów, dobrze również zaopatrzyć się m.in. w kwasy omega 3, których w konwencjonalnej diecie jest niedobór.

Co powinniśmy jeść? 

dieta

Warto bazować na nisko przetworzonych produktach takich jak mięso, ryby, jaja, ryż, kasze, ziemniaki, warzywa i owoce. Dieta wcale nie musi być nudna czy droga. Nie powinniśmy zawsze wierzyć w to, co nam sprzedają w sklepach pod szyldem "FIT, LIGHT czy EKO".

Tak naprawdę wystarczy po prostu wybierać dobre jakościowo produkty oraz urozmaicać swoją dietę. Na szczęście z pomocą przychodzą nam zaufane firmy, które oferują przeróżne produkty pozwalające złamać monotonię i na naszej diecie możemy sobie pozwolić nawet na zdrowe słodycze, takie jak markizy, budyń czy batoniki.

Podsumowanie

Początki nigdy nie są łatwe. Zdrowy styl życia, treningi, dieta wymagają od nas pewnych wyrzeczeń, jednak potrafią być również bardzo przyjemne i ciekawe. A w dodatku przybliżają nas do tego, czego pragniemy - ładnej, estetycznej sylwetki, spalanie zbędnego tłuszczyku, wyrzeźbienia mięśni, poprawienia kondycji, zwiększenia siły oraz wielu, wielu innych korzyści.

Na samym początku naszej przygody należy pamiętać o zdrowym rozsądku, odpowiednio zbilansowanej diecie i intensywnym, lecz niezbyt przytłaczającym treningu oraz dobrej regeneracji. Czasem możemy sobie nawet pozwolić na oszukany posiłek, bo dobre samopoczucie to również ważna kwestia, jeżeli chodzi o wyniki sportowe.

Jeżeli jednak nie dajemy sobie rady sami z dietą i treningami, dobrze jest poradzić się bardziej doświadczonej osoby, która naprawdę zna się na tematyce fitness i możemy jej zaufać. Na szczęście w dobie Internetu sprawa staje się dużo prostsza.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
Steryd17101992

Witam Przy wadze 86kg wzroście 178 cm i przy zazywaniu creatina mega kaps 1250 jest mi potrzebna jakaś specjalna dieta

0
Banan

dieta w sportach sylwetkowych to zawsze 70-90% sukcesu (na redukcji blizej gornej granicy) ,zapraszamy po pomoc do działu www.sfd.pl/Odżywianie_i_Odchudzanie-f10.html lub lektury artykułow w odpowiedniej kategorii

0