Przypominając sobie nasze początki z kulturystyką, przeważnie większość z nas na starcie codziennie ważyła się, licząc, że masa ciała zaczyna iść do przodu, a cyferki wskazują coraz to większą wartość. Złudna pogoń za kilogramami dość często kończyła się tym, że brzuch zaczął wyprzedzać klatkę piersiową i nie był to efekt w postaci rozbudowanych mięśni tego obszaru. Czy szybkie łapanie kilogramów ma sens?

  1. Czy da się przytyć 10 kg w miesiąc?
  2. Zapotrzebowanie kaloryczne i nadwyżka
  3. Ile więc przytyć w miesiąc, aby było optymalnie?
  4. Podsumowanie

Czy da się przytyć 10 kg w miesiąc?

Oczywiście, że się da. Jednak pisząc te słowa, musimy zdać sobie sprawę z tego, że 10 kg masy ciała będzie w 99% stanowiło tkankę tłuszczową. Kiedyś, za czasów, gdy Arnold startował w zawodach Mr. Olympia, kulturyści poza sezonem nie dbali o to, jak wyglądają, a wrzucali na siebie w ciągu offu nawet po 20-30kg masy. Obecnie już nie idzie się tego typu torem budowania sportowej formy, a kulturyści starają się utrzymywać jak najdłużej niskim poziom otłuszczenia, co sprzyja budowaniu suchej masy mięśniowej.

Niestety, nawet z pomocą SAA nie jesteśmy w stanie przeskoczyć pewnych ograniczeń, które związane są z fizjologią ciała ludzkiego. Oznacza to, że nawet stosując leki, usprawnimy pewne procesy, jak ograniczenie katabolizmu, przy jednoczesnym zwiększeniu anabolizmu, jednak nie oznacza to, że organizm w znacznym stopniu zmieni swoje uwarunkowanie genetyczne i możliwości budowy masy mięśniowej.

budowanie muskulatury

Tego typu działania wymagają czasu, a 10 kg masy mięśniowej, zakładając, że dieta i treningi będą dobrze ukierunkowane, jak i osoba trenująca będzie wspomagała się lekami, wymaga około 2 lat ciężkiej pracy. Oczywiście, wszystko zależy od poziomu wytrenowania i stażu.

Zapotrzebowanie kaloryczne i nadwyżka

Planując okres budowy masy mięśniowej, powinniśmy zaplanować nadwyżkę kaloryczną w taki sposób, aby dawała pewne efekty wzrostu masy ciała. Jednak ważne jest, aby nie przesadzić, a tempo przyrostów nie było zbyt szybkie. Organizm nie jest w stanie przeskoczyć pewnych procesów fizjologicznych, które powiązane są z anabolizmem i tempem wzrostu tkanek.

Kierując się działaniami, które polegać będą na zwiększeniu ilości kalorii, aby przyspieszyć budowę mięśni, mija się z celem. Większość publikacji sugeruje, że poziom nadwyżki kalorycznej wynoszący około 10-15% wartości bilansu zerowego na plus, powinno w sposób optymalny pozwolić na budowę mięśni dobrej jakości.

Ile więc przytyć w miesiąc, aby było optymalnie?

Przede wszystkim powinniśmy kierować się wyglądem fizycznym, kontrolując postępy w lustrze. Jednak jak chcecie znać wartość, która będzie wyznaczać pewne standardy, to jest to około 1 kg na miesiąc. Ilość ta da nam pewne przesłanki do tego, aby stwierdzić, że zdobyta masa jest w miarę dobrej jakości. Im wolniejszy postęp w skali miesiąca, tym większa pewność, że to, co budujemy, jest dobrej jakości. Szybki wzrost masy ciała jest niestety obarczony ryzykiem zdobycia dużej ilości tkanki tłuszczowej, którą i tak trzeba będzie zredukować, aby odsłonić muskulaturę.

Podsumowanie

Podchodząc do tematu budowania masy mięśniowej, musimy mieć na uwadze to, że jest to proces, który postępuje latami. Oznacza to, że kulturystyka jest to sport dla osób cierpliwych, konsekwentnych i zdeterminowanych. Miesiąc jest to okres bardzo krótki w kontekście zmian sylwetkowych, jedynie cele ukierunkowane na redukcję tkanki tłuszczowej są w stanie dać nam dość szybkie rezultaty. Jeżeli celem jest budowa masy mięśniowej, bądźmy cierpliwi, a efekty przyjdą z biegiem czasu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)