Redukcja masy ciała nie jest miłym okresem. Decydując się na nią, macie nadzieję, że rezultaty szybko przyjdą i już więcej nie będziecie musiały odmawiać sobie przyjemności. Dzięki czemu dajecie z siebie wszystko, a na treningach pot leci z was jak woda z kranu. Oprócz siłowni dodatkowo wykonujecie mordercze aeroby bądź interwały. Dieta dopracowana jest do najdrobniejszych szczegółów. Liczycie każdą kalorię, chcecie osiągnąć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Czy zastanawiałyście się, ile kilogramów, tak naprawdę powinnyście schudnąć miesięcznie, aby efekt był trwały i nie szkodził zdrowiu?

  1. Im większa masa ciała, tym szybsza redukcja
  2. Dlaczego masa ciała się nie zmienia, a sylwetka tak?
  3. Ile można schudnąć w miesiąc?
  4. Podsumowanie

Im większa masa ciała, tym szybsza redukcja

Jest to znane chyba wszystkim, że im większa masa ciała, tym szybciej zaczniemy chudnąć. Kobiety, które walczą z dużą nadwagą, mogą zrzucić nawet od 5 do 10 kilogramów w ciągu jednego miesiąca, co powiązane jest choćby ze znaczną ilością zalegającej wody. Dla kobiet, które są szczupłe, 10 kilogramów wydaje się być ogromną ilością i zazdroszczą po cichu koleżankom, jednak tak naprawdę nie ma czego.

Redukcja tkanki tłuszczowej

Niestety dla tych Pań, które mają na wadze 60 kilogramów, redukcja jest mniej spektakularna, ale nie oznacza to, że mniej efektywna. W pierwszej fazie tak naprawdę nie pozbywamy się samego tłuszczu. Po rozpoczęciu regularnych treningów i odpowiedniej diety z organizmu pozbywamy się w pierwszej kolejności nagromadzonej wody, glikogenu, treści z jelit, a na samym końcu dopiero tłuszczu.

Niestety nic nie trwa wiecznie i w pewnym etapie odchudzania, spadek masy ciała zacznie spowalniać. Bez obaw, jeżeli będziecie odpowiednio dobierać kalorie w diecie, jak i ilość jednostek treningowych, to odchudzanie będzie postępować w sposób niezaburzony.

Dlaczego masa ciała się nie zmienia, a sylwetka tak?

Być może niektórzy spotkali się już z takim wyrazem jak rekompozycja. Jeżeli nie, to w tym artykule dowiecie się, co ono oznacza. Jest to zjawisko, do którego może dojść podczas redukcji tkanki tłuszczowej, wtedy właśnie spalanie tłuszczu zachodzi równocześnie z budową mięśni lub też dochodzi do budowania suchej masy mięśniowej. Nie oznacza to nic innego jak to, że wasza dieta oraz trening jest dobrany idealnie do waszego organizmu.

Dlatego, jeżeli wchodzicie na wagę niemal codziennie i nie widzicie efektów redukcji, warto wykonywać dodatkowo pomiary obwodów, bo być może ubyło Wam gdzieniegdzie kilka centymetrów. Możecie również robić zdjęcia sylwetki z przodu, z tyłu oraz z boku. Cotygodniowe zdjęcie pozwoli Wam świetnie zobaczyć różnicę, jaka zaszła w waszym ciele.

Ile można schudnąć w miesiąc?

Optymalną ilością, na którą możemy sobie pozwolić, to 4 kilogramy na miesiąc. To jest jeden kilogram na tydzień. Dla jednych może się to wydawać dużo, dla innych nie, ale jest to opcja najbezpieczniejsza. Jeżeli już od początku zaczniecie chudnąć z zastraszającą szybkością, katować się dietą, a na siłowni będziecie wyglądać, jakbyście wylali na siebie wiadro wody, to może dojść do przedwczesnego zahamowania efektów. Zamiast progresu będziecie stały w miejscu, ponieważ załamie się wasz układ metaboliczny, wy natomiast nie widząc efektów, podupadniecie na motywacji.

Tracąc systematycznie te 4 kilogramy, nie narazicie swojego układu sercowo- naczyniowego na zbyt duże obciążenie. Ważna jest również estetyczność. Osoby, które miały nieco więcej kilogramów, zaczną tracić na wadze bardzo szybko i niestety zostanie im na brzuchu ogromny fałd skórny, którego pozbycie się jest możliwe jedynie za pomocą skalpela, a takie operacje są strasznie drogie. Więc najlepiej uzbroić się w cierpliwość, stosować się do zaleceń i czekać na efekty, a one na pewno przyjdą.

Podsumowanie

Szybkie odchudzanie jest możliwe, lecz nie jest to odpowiedzialne i mądre rozwiązanie. Tak jak zostało wyżej wyjaśnione, dobra redukcja powinna zatrzymać się na etapie jednego kilograma na tydzień. Jest to ważne pod kątem naszego zdrowia oraz estetyki ciała. Nie stracimy również tak szybko motywacji, jeżeli będziemy widzieć ciągłą progresję. Odchudzając się mądrze, możemy utrzymywać efekty przez bardzo długi czas, bez żadnych efektów jojo. Musimy oczywiście pamiętać, aby trenować i trzymać odpowiednią dietę.

Komentarze (0)